Karija (Mažoji Azija)

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Senovės Mažosios Azijos regionas
Karija (Καρία)
Teatras Kauno mieste Karijoje
Vieta Pietvakarių Anatolija
Valstybingumo laikotarpis: XI-IV a. pr. m. e.
Tautos Karai
Didžiausias miestas Halikarnasas
Romos provincija Azija
Karija - vienas Mažosios Azijos regionų

Karija (graikų kalba: Καρία) - istorinė (XI-IV a. pr. m. e.) sritis pietvakarių Mažojoje Azijoje, besiribojanti su Likija pietuose, Jonija šiaurėje, Lydija šiaurės rytuose.

Turinys

Geografija

Istorinis Karijos regionas buvo Mažosios Azijos pusiasalio pietvakarinėje dalyje, pajūrio teritorijoje. Jos svarbiausia upė buvo Menandras.

Istorija

Karijos valstybė

Manoma, kad Karija galėjo būti minima II tūkst. pr. m. e. hetitų raštuose. Spėjama, kad tai gali būti jų įvardinama Karkiya, vienas iš regionų, priklausiusių Asuva lygai vakarinėje Mažojoje Azijoje.

II tūkst. pr. m. e. pabaigoje Mikėnų graikai apgyvendino pakrantes, čia buvo įkurti graikiški Halikarnaso, Knido miestai.

Suirus Hetitų imperijai, nuo XI a. pr. m. e. karai, gyvenę žemyninėje Karijoje, ėmė tvarkytis savarankiškai. Jų kalba buvo gimininga luvių kalbai. Apie jų valstybę ar valstybes žinoma labai nedaug.

VI a. pr. m. e. Karija, kaip ir visa vakarų Anatolija, buvo užimta Lydijos imperijos ir tapo jos provincija. Tačiau lydų valdžia netruko ilgai.

Persijos, graikų ir Romos imperijų laikotarpiai

545 m. pr. m. e. viduryje Karija buvo užkariauta Achemenidų imperijos. Persai čia įkūrė vieną iš satrapijų, kurią pavadino Karijos vardu. Pirmieji satrapai reziduodavo Milyje, o nuo Mauzolo (valdė 377353 m. pr. m. e.) laikų - Halikarnase. Mauzolas buvo garsus tuo, kad pastatydino vieną pasaulio stebuklų - Halikarnaso Mauzoliejų.

334 m. pr. m. e. Aleksandras Makedonietis užkariavo Kariją su vietos karalienės Ados pagalba. Po jo mirties Lydija atiteko Antigonui Vienaakiui, o po Ipso mūšio 301 m. pr. m. e. - Lisimachui. Ilgainiui ji buvo absorbuota į Seleukidų imperiją.

I a. pr. m. e. Romos imperija užėmė Kariją ir įjungė ją į Azijos provinciją. Tik 296 m., Diokletiano reformų laikais, senąsias provincijas suskaidžius, buvo sukurta Karijos provincija (lot. Caria). 536 m. provincija buvo panaikinta, ir prijungta prie Quaestura exercitus administracinio vieneto. Po to Karijos pavadinimas pamažu nunyko.


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: