Karintija (Slovėnija)

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Istoriniai Slovėnijos regionai. Geltona teritorija - Slovėnijos Karintija.

Karintija, Slovėnijos Karintija (slovėn. Koroška) - istorinis regionas šiaurės Slovėnijoje. Kartais vadinamas Slovėnijos Karintija, kad atskirti nuo Karintijos, kuri yra Austrijos žemė. Abi šios Karintijos anksčiau buvo viena valda Karintijos hercogystė, iki Pirmojo pasaulinio karo priklausiusi Habsburgų imperijai.

Istorija

1919 m. naujai susikūrusi Serbų, kroatų ir slovėnų karalystė (vėliau persivadinusi į Jugoslavijos karalystę) okupavo pietinę Karintiją. Dabartinė Slovėnijos Karintija buvo aneksuota be referendumo. Šiaurinė užimtosios Karintijos dalis 1920 m. įvykusio Karintijos plebiscito metu nubalsavo, kad liks naujai įsikūrusioje Austrijos respublikoje. Pati pietinė dalis liko Slovėnijoje.

Regiono dalys

Istorinį regioną sudaro dvi geografiškai atskirtos dalys:

Slovėnijos Karintija nesutampa su dabartiniu teritoriniu - statistiniu Karintijos regionu, kuris yra beveik dukart didesnis už savo istorinę pirmtakę:

  • Statistiniam regionui priskirtos papildomos občinos - Slovenj Gradec, Radlje ob Dravi, Mislinja, Muta, Vuzenica, Podvelka ir Ribnica na Pohorju, kurios istoriškai buvo Štirijos dalis.
  • Istorinė Karintijos dalis Jezersko buvo įjungta į dabartinį Krajinos regionui.


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: