Carl Gustav Jung

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
(Nukreipta iš puslapio Karlas Jungas)
Carl Gustav Jung

Karlas Gustavas Jungas (Carl Gustav Jung; 1875 m. liepos 26 d. – 1961 m. liepos 6 d.) – šveicarų psichologas, analitinės psichologijos kūrėjas, filosofas bei moderniosios psichologijos ir psichoterapijos tėvas.

K. Jungas praplėtė Z. Froido psichoanalitinį požiūrį, įvesdamas kolektyvinės pasąmonės ir archetipo sąvokas. Savo publikacija „Pasąmonės psichologija“ (1912; išversta 1916), jis atsiribojo nuo Z. Froido libido seksualinės interpretacijos. Eidamas 50-uosius metus, K. G. Jungas išvystė savo teorijas. 1921 metais jis išleido savo pagrindinį darbą „Psichologiniai tipai“ (išversta 1923), kuriame jis aprašė sąryšį tarp sąmonės ir pasąmonės, taip pat pasiūlė dabar gerai žinomus žmogaus asmenybės tipus, ekstravertus ir intravertus.

Pasąmonė

Karlas Gustavas Jungas teigė, jog ne tik instinktai yra psichikos varomoji jėga. Jis taip pat psichikos struktūroje išryškino sąmonę, asmeninę pasąmonę, kurią sudaro kompleksai ir kolektyvinę pasąmonę, kuri nepriklauso nuo mūsų asmeninio patyrimo. Pasak Jungo, žmogus gimsta ne tuščias, bet su tam tikra parinktimi kažkaip elgtis, jausti, suvokti bei galvoti. Tai paveldima iš protėvių. Kolektyvinę pasamonę sudaro archetipai:

  • anima – neįsisąmoninta vyro asmenybės moteriškoji pusė
  • animus – neįsisamoninta moters asmenybės vyriškoji pusė
  • persona – socialiniai asmenybės vaidmenys
  • šešėlis – neįsisąmoninta psichikos dalis, kurioje slypi tai, ko asmenybė sau nenori priskirti
  • savastis – asmenybę reguoliuojantis centras, vientisumo ir harmonijos įsikūnijimas
  • išmintis – gyvenimiškos išminties ir brandumo įasmeninimas
  • dievas – galaktinė, psichinės realybės, suprojektuotos į išorinį pasaulį, realizacija
  • archetipas – universali, visiems žmonėms būdinga mąstymo forma

Asmenybės tipai

Jungas pasiūlė asmenybės tipologiją, išskirdamas du svarbius elementus. Pirmasis, tai asmenybės orientacijos kryptis – intraversija bei ekstraversija. Intravertai yra orientuoti į save, ekstravertai – į išorę. Antrasis, Jungo keturios pagrindinės psichikos funkcijos: pojūčius, mąstymą, jausmus ir intuiciją. Taip sudarydamas aštuonis psichikos tipus – keturi ekstravertai, su dominuojančia mąstymo, jausmų, pojūčių, intuicijos funkcijomis ir analogiškai keturi intravertai, su šiomis funkcijomis.

Įtaka

Jungo atrasti archetipai ilgą laiką mokslininkų buvo vertinami gana kritiškai, tačiau vėliau jų buvimą patvirtino nepriklausomi struktūralistų, ypač Noam Chomsky darbai bei naujesni antropologų tyrimai, aprašinėję primityvių bendruomenių maginį pasaulio suvokimą.

K. G. Jungo tipologija remiasi Aušros Augustinavičiūtės sukurta asmenybių tipų ir jų tarpusavio santykių suderinamumo teorija – socionika.

Nuorodos



Vikiteka



Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+30-0=30 wiki spaudos ženklai).