Karnataka

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Karnataka
ಕರ್ನಾಟಕ
Karnatakos vėliava Karnatakos herbas
Karnataka in India (disputed hatched).svg
Laiko juosta: (UTC+5:30)
Valstybė: Vėliava Indija
Centras: Bangaloras
Rajonai: 30
Oficialios kalbos: anglų, hindi, kanadų
Gyventojų: 56 114 000 (2006 m.)
Plotas: 191791 km²
Tankumas (2006): 293 žm./km²
Tinklalapis: www.karnataka.gov.in
Commons-logo.svg Vikiteka: KarnatakaVikiteka

Karnataka (kanadų k. ಕನಾ೯ಟಕ) yra viena iš keturių pietinių Indijos valstijų. Ji ribojasi su Goa valstija šiaurės vakaruose, Maharaštra šiaurėje, Andhra Pradešu rytuose bei Kerala ir Tamilnadu pietuose. Vakarinė Karnatakos riba eina Arabų jūros pakrante.

Valstija apima 290.98/km² plotą (8 Indijoje), kuriame gyvena 55,87 mln gyventojų (9 Indijoje). Sostinė – Bangaloras. Oficiali Karnatakos kalba – kanadų.

Karnataka yra viena labiausiai industrializuotų Indijos valstijjų. O Bangalorė laikoma viena pagrindinių Informacinių technologijų kūrimo centrų pasaulyje.

Turinys

Istorinis Pietų Azijos subregionas

Karnatakos valstija atitinka istorinio – kultūrinio Pietų Azijos subregiono teritoriją. Šis regionas, gyvenamas kanarų tautos, nuo seno vadinamas Karnataka (iš karu nadu – „juodasis kraštas“). Jis nuo labai senų laikų turėjo savo valstybingumą ir savarankišką istoriją.

Istorija

Pagrindinis straipsnis: Karnatakos istorija

Karnatakoje nuolat kildavo galingos imperijos, kurios neretai valdydavo ir kitus Indijos regionus. Indijos valstybės dalimi Karnataka tapo tik Britų Indijos laikais.

Nuo III a. pr. m. e. Karnataka buvo valdoma maurjų dinastijos, kurią II a. pr. m. e. pakeitė telugų Satavahanų dinastija (kilusi iš Andhros regiono). Šiai sužlugus, VI a. susikūrė Kadambų ir Gangų valstybės. Jose pirmą kartą kanadų kalba pradėta vartoti oficialiai.

Nuo VII a. Karnatakoje viena po kitos kūrėsi galingos imperijos, dažnai valdžiusios ir kitas Pietų azijos teritorijas. Pirmoji jų buvo Čalukjų imperija (VI–XII a), valdžiusi taip pat ir Andhrą bei Maharaštrą. Jų valdymas VIII–X a. buvo nusilpnintas, atėjus į valdžią Raštrakutų dinastijai.

Nuo XII a. Karnataką ir Andhrą valdė Hoišalų imperija, o po trumpos musulmonų invazijos iš šiaurės, nuo XIV a. įsigalėjo Vidžajanagara imperija. Pastarajai žlungant XVI a. pabaigoje, Karnatakos teritorijas užvaldė Maisoro sultonatas, kuris egzistavo iki pat XX a. Net Britų Indijos laikais jo savivalda nebuvo panaikinta.

Po Indijos nepriklausomybės Maisoro sultonatas tapo Maisoro valstija. 1973 m. ji buvo pervardinta į Karnataką.

Religijos

Didžiausi miestai

Baračuki krioklys
Rūmai Misoroje
Indijos valstijos ir teritorijos Flag of India
Valstijos: Andhra PradešasArunačal PradešasAsamasBiharasČatisgarchasGoaGudžaratasDžamu ir KašmyrasDžarkandasHarjanaHimačal PradešasKarnatakaKeralaMadhja PradešasMaharaštraManipurasMeghalajaMizoramasNagalandasOrisaPandžabasRadžastanasSikimasTamil NaduTripuraUtarakhandasUtar PradešasVakarų Bengalija
Teritorijos: Andamanų ir Nikobarų salosČandigarhasDadra ir Nagar HavelisValstybės sostinės teritorijaDamanas ir DiuLakšadvipasPudučerisLeidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: