Kastilijos ir Leono sritis

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Kastilijos ir Leono sritis
Castilla y León
Bandera de Castilla y León.svg Escudo de Castilla y León.svg
Localización de Castilla y León.svg
Laiko juosta: (UTC+1)
------ vasaros: (UTC+2
Valstybė: Vėliava Ispanija
Centras: Valjadolidas
Provincijų skaičius: 9
Prezidentas: Juan Vicente Herrera Campo
Gyventojų: 2 510 849 (?)
Plotas: 9422394,223 km²
9,422,300 ha
36,379.5 mi²
km²
Tankumas ({{{gyventojumetai}}}): 2727 žm./km²
0.27 žm./ha
69.93 žm./mi²
žm./km²
Tinklalapis: [1]
Commons-logo.svg Vikiteka: Kastilijos ir Leono sritisVikiteka
Kastilijos ir Leono provincijos
Segovijos vienuolynas

Kastilija ir Leonas (isp. Castilla y León) – autonominė sritis Ispanijos vidurinėje ir šiaurės vakarų dalyje. Ribojasi su Portugalija.

Turinys

Geografija

Plotas 94 223 km². 2,5 mln. gyventojų (2005 m.). Centras - Valjadolidas (315 900 gyventojų, 2005 m.). Vidurinėje dalyje yra Senosios Kastilijos plynaukštė (Mesetos plokščiakalnio šiaurės dalis, aukštis 800–1200 m). Iš šiaurės ją juosia Kantabrijos kalnai, iš šiaurės rytų – Iberijos kalnai, iš pietų – Centrinė Kordiljera.

Per Kastiliją ir Leoną teka Duero upė ir jos intakai: Adaja, Tormesas (kairieji), Pisuerga, Elsa (dešinieji). Yra didelių patvenktinių vandens telkinių: Ricobayo (prie Elsos upės), Almendros (prie Tormeso upės). Šiaurėje, Astūrijos ir Kantabrijos pasienyje, yra Europos viršūnių nacionalinis parkas.

Klimatas

Klimatas subtropinis žemyninis, sausas, per metus iškrinta 400–600 mm kritulių. Kalnuose – vertikalusis klimato ir augalijos zoniškumas.

Didžiausi miestai

(tūkst. gyventojų, 2005 m.)

Administracinis padalijimas

Kastilijos ir Leono autonominę sritį sudaro 9 provincijos (skliaustuose jų sostinės):

Ekonomika

Kasama akmens anglis, mirabilitas. Daug hidroelektrinių, netoli Burgoso yra Atominė elektrinė. Išplėtota automobilių pramonė („Renault“ įmonė Valjadolide), mašinų gamyba, chemijos pramonė („Michelin“ įmonė Valjadolide gamina padangas), maisto (tabako), popieriaus, statybinių medžiagų, odos pramonė.

Svarbiausias Ispanijoje javų auginimo regionas, daugiausia auginami miežiai, kviečiai, kukurūzai, javų pasėliai užima 98 % ariamosios žemės. Dar auginami cukriniai runkeliai, vynmedžiai, saulėgrąžos, bulvės ir kt. daržovės. Dalis dirbamosios žemės dirbtinai drėkinama, daugiausia Valjadolido ir Leono provincijose. Veisiami galvijai ir avys, t.p. kiaulės, ožkos, naminiai paukščiai.[1]

Oro uostai yra Valjadolide (tarptautinis) ir Salamankoje.

Turizmas

Turistų pamėgti Salamankos, Avilos, Segovijos senamiesčiai, Burgoso katedra, maldininkų kelias „Gamino de Santiago“, einantis iš Prancūzijos į Santjago de Kompostelą (Galisijos autonominė sritis). Visi jie yra Pasaulio paveldo paminklai.

Šaltiniai

  1. Kastilija ir Leonas. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. IX (Juocevičius-Khiva). V.: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2006. - 531 psl. ISBN 978-5-420-01654-1.

NuorodosLeidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai:
  • VP-bot – Vitas Povilaitis - suteikia leidimą kiekvienam ELIP leidėjui pildyti straipsnį.