Kavos gėrimo ceremonija

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Kavos patiekimas

Kavos gėrimo ceremonija (amharų kalba: kariomon - "kavamedžio lapai kartu") yra svarbi Etiopijos ir Eritrėjos kultūros dalis. Kava yra siūloma, kai lankomasi svečiuose ar per šventes.

Kavos gamyba

Žalios kavos pupelės yra skrudinamos kaitintuve su karštomis anglimis. Pupelėms apskrudus kiekvienam ceremonijos dalyviui yra suteikiama galimybė pauostyti aromatingų dūmų. Vėliau pupelės sumalamos medine piesta.

Kavos pupelių milteliai suberiami į specialų indą ir verdami. Virimo puodai (jebena) dažniausiai yra pagaminti iš molio. Kuomet kava pradeda burbuliuoti, pilamas šaltas vanduo iš kito indo atvėsinti jebenai ir vėl statoma atgal ant virimo ugnies iki kito tokio atvejo. Į puodą įstatomas filtras, kad nepraleistu kavos grūdelių. Neretai filtrai būna pagaminti iš arklio uodegos.

Pateikimas

Šeimininkai pila kava iš indo pridengto padėkliuku į visus puodelius be sustojimo, kol visi puodeliai yra pilni. Ceremonija susideda iš trijų gėrimo ratų. Paskutinis gėrimo ratas vadinamas bereka (būti palaimintam). Prie kavos patiekiami skrudinti grūdai bei saulėgrąžos.

Kavos gėrimo ceremonijoje taip pat yra deginami smilkalai ar gumbiarabikai.

Etiopijoje kavos gėrimas yra svarbi kultūros dalis. Moterys dažnai lankosi viena pas kitą gerti kavos. Trukdyti tokius pasisėdėjimus yra prasto skonio ženklas.


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+2030-0=2030 wiki spaudos ženklai).