Kavos pakaitalai

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Mugicha.jpg

Kavos pakaitalai - nealkoholinis gėrimas, gaminamas iš įvairių augalų, jų vaisių, grūdų, žiedų.

Kavos mėgėjams reiktų dažniau keisti kavos pupelių kavą į kavos pakaitalus. Jie ne tik skanūs, bet ir suteikia organizmui naujų naudingų medžiagų, kurių dažnai, ypač žiema, stinga.

Natūralios kavos, kuri gaminama iš kavos pupelių, nepatariama duoti vaikams, ligoniams, sergantiems širdies, skrandžio bei kai kuriomis kitomis ligomis. Natūralią kavą sėkmingai gali pakeisti atitinkamai paruošti įvairūs pakaitalai, turintys cukraus (cukriniai runkeliai, morka, burokėliai), inulino (kiaulpienių, cikorijos šaknys), krakmolo (gilės, avižų, miežių, kviečių, kukurūzų grūdai), baltymų (soja).

Vartojimas

Cikorija - Paprastoji trūkažolė (Cichorium intybus)
  • Cikorijos kava
    Cikorijos šaknys nuplaunamos, apdžiovinamos, sutarkuojamos burokėlių trintuve arba supiaustomos griežinėliais ir išdžiovinamos. Sausa cikorija keptuvėje paskrudinama iki tamsiai rudos spalvos, tuoj pat sumalama, kad neatidrėktų. Milteliai laikomi pergamento maišeliuose arba dėžutėse.
    Verdant kavą, cikoriją patariama maišyti su kitais kavos pakaitalais, nes vienos cikorijos kava yra labai stipri.
  • Cukrinių runkelių kava
    • Cukrinių runkelių kava 3 dalys
    • Cikorijos kava 1 dalis
      Nuplauti ir nusausinti runkeliai supiaustomi skiltelėmis arba sutarkuojami burokėlių trintuve ir išdžiovinami. Paskui sausi tarkiai paskrudinami ir kol karšti sumalami. Milteliai laikomi pergamento maišeliuose arba dėžutėse.
  • Daržovių mišinio kava
  • Gilių kava
    Ąžuolo gilėse yra 40 % krakmolo, 5 % baltymų, mineralinių medžiagų, cukraus.
    Prinokusios gilės renkamos rudenį. Norint gauti švelnaus skonio, nekarčią kavą, išlukštentos gilės užplikomos verdančiu vandeniu ir palaikomos 10-15 minučių arba užpiltos vandeniu pašutinamos orkaitėje. Labai skani kava esti, kai gilės užpilamos pienu ir šutinamos krosnyje, kol nelieka skysčio. Tada supjaustomos, padeginamos iki rudos spalvos ir sumalamos. Arba sudžiovinamos, ir rankomis nutrinus luobelę, piestoje rupiai sugrūdamos, apspraginamos keptuvėje, apibarstant cukrumi ir atšalusios sumalamos.
    Gilių kavą galima virti vieną arba maišyti su cikorija.
  • Grūdų kava
    Kavą galima gaminti iš rugių, miežių, kviečių, žirnių ir kitokių grūdų - kiekvienos rūšies atskirai arba jų mišinio. Miežiams ir avižoms prieš gaminimą pašalinama luobelė.
    Grūdai gerai išdžiovinami, paskui supilami į keptuvę ir paskrudinami. Baigiant deginti įpilamas šaukštas cukraus ir maišant kaitinama, kol cukrus suskrunda. Padeginti grūdai laikomi sausai pergamento maišeliuose arba dėžutėse. Kad kava būtų aromatingesnė, malama prieš vartojimą.
    Verdant grūdų kavą patariama maišyti su cikorija arba gilių kava.

Taip pat skaitykite


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+5983-0=5983 wiki spaudos ženklai).