Kazimieras Balčiūnas

    Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
    Balčiūnas Kazimieras
    Direktorius Balčiūnas.jpg

    Gimė 1928 m. birželio 5 d.
    Šiaulių rajone, Gruzdžiuose
    Mirė 2014 m. birželio 15 d. (86 m.)

    Sutuoktinis(-ė) Balčiūnienė Bronė

    Veikla
    Tytuvėnų gimnazijos direktorius, geografijos mokytojas

    Išsilavinimas 1949 m. Šiaulių Gimnazija
    Alma mater 1951 m. Šiaulių Mokytojų institutas

    Balčiūnas Kazimieras (g. 1928 m. birželio 5 d. Šiaulių rajone, Gruzdžiuose2014 m. birželio 15 d.) – Tytuvėnų gimnazijos direktorius, geografijos mokytojas.

    Autobiografija

    Aš, Balčiūnas Kazimieras, sūnus Kazimiero, gimiau 1928 m. birželio 5 dieną nedidelio Gruzdžių miestelio centre, Šiaulių raj., Šiaulių apskrityje. Šeimoje kartu augome su seserimi Vladislova. 1935 m. pradėjau lankyti Gruzdžių pradžios mokyklą ir baigiau penkis skyrius.

    Rudenį 1940 m. tėvelis išvežė toliau mokytis į Šiaulių Gimnaziją. Tais metais su dideliu liūdesiu paskutinį kartą atsiskyriau nuo šeimos ir visam laikui palikau gimtuosius Gruzdžius, savo buvusius mokslo draugus. Prasidėjo savarankiškas gyvenimas pas svetimus žmones. Dabar galiu prisipažinti, kad turėjau labai geros širdies mamą, kuri tuo metu buvo labai reikalinga. Ji mane rūpestingai auklėjo ir maitino. Jai už tai esu labai dėkingas.

    1949 m. pavasarį baigiau vidurinę ir rudenį įstojau į Šiaulių Mokytojų Institutą – gamtos, geografijos skyrių. Institute prabėgo įdomūs ir turiningi metai. Ir 1951 metais aš jau Mokytojas.

    1951 metų rudenį vėl sumaištis: kas toliau, kur paskirs dirbti. Ir vėl laimė. Mane pasikvietė Šiaulių apskrities Švietimo skyriaus vyr. kaimų inspektorė G. Radavičienė ir pasakė, kad mane numatė paskirti Tytuvėnų raj. Švietimo skyriaus mokyklų inspektoriumi. Šios pareigos mane gąsdino, bet pasirinkimo nebuvo. Apie patį Tytuvėnų miestelį ir mokyklą bei skyrių nieko nežinojau. Neteko tame krašte būti. Tik atsisveikinant Inspektorė priminė, kad tai nedidelis apleistas miestelis, bet jis įsikūręs gražiame gamtos kampelyje. Labai svarbu buvo, kad ten dirbdami gamtos grožį panaudotumėme vaikų mokymui ir auklėjimui, jų sportiškumo ugdymui. Tą jos įpareigojimą aš visuomet prisimenu ir, kiek leido sąlygos, vykdžiau. Būdavo organizuojami klasių turistiniai žygiai, labai įdomios mokyklos turistinės dienos, darnios klasių ekskursijos į kitus rajonus ir tas kartojosi kasmet.

    Po dviejų metų inspektoriaus pareigų išėjau dirbti į Tytuvėnų vidurinę mokyklą, kurioje dirbau direktoriaus pareigose iki pensijos – 1998 m. Per tą laiką baigiau Vilniaus valst. Pedagoginio Instituto geografijos fakulteto neakivaizdinį skyrių. Tuo metu tipinio mokyklos pastato nebuvo, mokėmės keturiuose nepritaikytuose mediniuose pastatuose. Taigi, pradžioje reikėjo patirti daug bereikalingų rūpesčių ir vargų. Mokytojams buvo labai sunku rasti vietą apsigyventi – glausdavo vietinės šeimos.

    Bet vėl nusišypsojo laimė. Šalia Tytuvėnų valdžia pradėjo eksploatuoti durpyną ir pradėjo statyti naujas gyvenvietes. Gyvenvietei reikėjo ir naujos mokyklos. Durpynininkai, statybininkai statė savo gyvenvietes – gyvenamus namus ir jiems pasiūlė Ministrų Taryba pasistatyti savo rankomis mokyklą. Tas ir buvo padaryta. Nebuvo nuskriausti mokytojai. 1961 metais buvo pastatyta tipinė 920 vietų mokykla. Mokytojai to įvykio labai laukė. Nuo to laiko prasidėjo naujosios mokyklos klestėjimo laikotarpis, todėl mes su jais labai gerai sugyvenome ir tapome jų ilgalaikiais šefais. Jie mums padėjo visapusiškai įsikurti. Ir šiandien aš tariu nuoširdų ačiū įmonės direktoriams: Jokužiui, Grišiui, Novikui, Baleišiui. Padėjo mokyklai ir kiti vadovaujantys įmonės darbuotojai: Kalasauskas, Dzimidas, Žukauskas ir kiti.

    Palaipsniui mokykla kopė į klestėjimą – visi negailėdami jėgų stengėsi atsidėkoti už šią didelę dovaną ir dirbo ilgai ir labai gerai. Suformuotas puikus, darbštus, vienalytis Mokytojų Kolektyvas, kuris ne vieną kartą už labai gerą darbą buvo giriamas ir apdovanotas. Aš, nors daug dirbau, negailėjau jėgų naujovėms – nepavargau.

    Ir šiandien labai šiltai noriu paminėti Tytuvėnų vidurinę mokyklą, „Mano mokyklą“. Didžiuojuosi darbščiu mokytojų kolektyvu, visuomet ėjusiu rajono mokyklų priekyje.

    Širdingas ačiū visiems!

    Sėkmingai darbuokitės ir toliau.

    K. Balčiūnas

    2009 metų gegužė

    Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

    Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
    • Bronislava Buchienė – autorius ir redaktorius – 99% (+5164-4=5160 wiki spaudos ženklai).
    • Vitas Povilaitis – redaktorius – 1% (+39-0=39 wiki spaudos ženklai).