Keltas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Vienas didžiausių Lietuvos keltų - Vilnius

Keltas yra transporto forma, paprastai – laivas, sąlyginai nedideliais atstumais perkeliantis keleivius, automobilius, vilkikus ir net traukinius. Keltai paprastai kursuoja reguliariai ir naudojami sąsiauriuose, ežeruose, jūrose. Pėsčiuosius vežantys keltai su daug sustojimų vadinami Vandens taksi.

Pirmasis variklio (garo mašina) varomas keltas buvo paleistas 1811 metų spalio 11 dieną. Tai buvo išradėjo John Stevens garlaivis Juliana, kursavęs tarp Niujorko ir Naujojo Džersio. Literatūroje kelto koncepcija minima dar senovės graikų mituose – Charonas kilnodavo mirusius žmones per Stikso upę.

Taip pat skaitykite

  • RORO – dideli keltai, paprastai plaukiantys ilgesnius nuotolius, pvz., GenujaPalermas ir gabenantys automobilius bei vilkikus. Pavadinimas kilęs nuo angliškų terminų roll on/roll-off 'užvažiuoti ir nuvažiuoti'.
  • Traukinių keltas perkelia traukinius. Dažniausiai traukinys daug kartų įvažiuoja ir vėl išvažiuoja, palikdamas po kelis vagonus, tokiu būdu jis yra išardomas, o vagonai sustatomi greta vienas kito. Dažniausiai naudojami salynuose, pvz., Danijoje ar tarp Sicilijos ir žemyninės Italijos dalies.
  • Vandens taksi – kažkas panašaus į įprastą maršrutinį autobusą su daug stotelių, tačiau vandenyje. Vandens taksi dažnai veikia dideliuose ežeruose, salynuose, taip pat Venecijoje ar Honkonge.
  • Lyninis keltas – keltas, paprastai upinis, kurio veikimas pagrįstas lyno panaudojimu. Lynas gali būti ištemptas skersai upės arba pritvirtintas tam tikrame upės taške (srovinis keltas).
  • Jūros traktorius - traktorius su pakelta kėbulo platforma, naudojamas keleiviams sekliomis vietomis pervežti.

Nuotraukos

Vikiteka


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: