Kepler kosminis teleskopas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
 Stalewarning.svg  Šiame straipsnyje bent dalis informacijos yra pasenusi.
Jeigu galite, atnaujinkite informaciją ir ištrinkite šį šabloną.
Kepler kosminis teleskopas

Kepler kosminis teleskopas yra NASA kosminė orbitinė observatorija su 1 m skersmens veidrodžiu, kuris aprėps 12° skersmens dangaus plotą. Ji sveria 730 kg. Misijos tikslas - Žemės tipo planetų paieška prie kitų žvaigždžių. Nešančiosios reketos Delta II pagalba, Kepler teleskopas į kosmosą iškeltas 2009 m. kovo 8 d.

Misija

Teleskopas skrieja ne aplink Žemę, o apie Saulę. Apskriejimo periodas - 372,5 paros. Observatorija per planuojamus 4 skydžio mėnesius nuo Žemės atsiliks 50 mln. km. Bus stebima viena vienintelė dangaus sritis - tankiai žvaigždėmis nusėtas Gulbės žvaigždynas: 500 šviesmečių atstumu yra apie 100000 šviesesnių nei 14 ryškio žvaigždžių.

"Kepler" be sustojimo 4 metus matuos jų spindesį 0,002 % tikslumu ir moderniu fotometru CCD kamera, kuris leis aptikti tarp jų skriejančius ne tik Jupiterio bet ir Žemės dydžio planetas. Iš viso tikimasi atrasti apie 2300 planetų. Tai leis daryti apibendrinančias išvadas, atskleisti planetų susidarymo bei evoliucijos dėsningumus. Observatorijai "Kepler" išmatavus žvaigždžių ryškio kitimo periodą, trukmę ir žinant žvaigždės spektrinę klasę bus nustatoma planetos, masė, dydis ir tankis. Tyrimai atskleis jos atstumą nuo žvaigždės ir jos temperatūrą. Išaanalizavus gautą informaciją, bus nustatyta, ar planetoje yra gyvybei tinkamos sąlygos. "Kepler" misijos metu yra numatyta atrasti maždaug 50 Žemės dydžio planetų. Kitas svarbus žingsnis yra ieškant gyvybės kitų planetų sistemose, bus deguonies kiekio atmosferose paieška planetose ir jų palydovuose.

2010 m. sausio 4 d. buvo paskelbti pirmieji misijos duomenys. Teleskopas atrado 5 naujas egzoplanetas.[1]

Šaltiniai


Vikiteka


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 101% (+3958-30=3928 wiki spaudos ženklai).