Kristijonas Gotlybas Milkus

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Kristijonas Gotlybas Milkus
vok. Christian Gottlieb Mielcke

Gimė 1733 m.
Jurbarkas, Įsruties apskritis
Mirė 1807 m. liepos 6 d. (~74 m.)
Pilkalnis, Pilkalnio apskritis

Tautybė lietuvis
Tėvas Petras Gotlybas Milkus

Veikla
Mažosios Lietuvos švietėjas, lietuvių raštijos darbuotojas

Alma mater Karaliaučiaus universitetas

Žinomas už Antrosios XVIII a. lietuvių filologinės polemikos iniciatorius, Lietuvių kalbos žinyno autorius.

Kristijonas Gotlybas Milkus (vok. Christian Gottlieb Mielcke, 1733 m. Jurbarkas, Įsruties apskritis – 1807 m. liepos 6 d. Pilkalnis, Pilkalnio apskritis) – Mažosios Lietuvos švietėjas, lietuvių raštijos darbuotojas. Antrosios XVIII a. lietuvių filologinės polemikos iniciatorius.

Biografija

Nuo 1751 m. su pertraukomis studijavo teologiją Karaliaučiaus universitete; spėjama, buvo Lietuvių kalbos seminaro docentas; seminare buvo mokoma iš jo kalbos veikalų. Dėl nežinomų priežasčių kunigu netapo.

17621807 m. tarnavo kantoriumi ir kunigo pagalbininku Pilkalnyje. Į lietuvių kalbą vertė Prūsijos karalystės valdžios įsakus, 1798 m. inicijavo diskusiją dėl jų vertimų kokybės. Literatūrinę veiklą pradėjo polemika su G. Ostermejeriu dėl lietuviškų giesmių redagavimo principų. Veikalas „Pastabos apie naująjį 1781 m. lietuvišką giesmyną“ (Anmerkungen zu dem neiten litauischen Gesanghuch de anno 1781 m.) plito rankraščiu. Išspausdino poleminį raštą „Kuklus atsakymas į pono kunigo Ostermejerio iš Trempų apmąstymus apie naujojo lietuviško giesmyno projektą“ („Bescheidene Beantwortung des Bedenkens so Herr Pfarrer Ostermeyer“ – 1788 m.).

Parengė „Lietuvių-vokiečių ir vokiečių-lietuvių kalbų žodyną“ (Littauisch-deutsches und deutsch-littauisches Worierbuch, 1800 m.); jame paskelbė apie 300 lietuviškų priežodžių ir patarlių. Parengė lietuvių kalbos gramatiką „Lietuvių kalbos mokslo pradmenys“ (Anfangsgrūnde einer littauischen Sprachlehre, 1800 m., dalis teksto lotynų kalba ir lietuvių kalba) su pirmuoju skyreliu apie lietuvių poetiką, jame pateikė dar neskelbtus du K. Donelaičio „Metų“ fragmentus su vertimais į vokiečių kalbą. Gramatikoje yra filosofo I. Kanto pratarmė, kurioje pabrėžiamas lietuvių kalbos senumas, savitumas, iškeliama jos reikšmė mokslui.

Parengė giesmyną „Senos ir naujos krikščioniškos giesmės“ (1806 m.) – vieną pirmųjų bandymų švietėjiškai perredaguoti oficialųjį lietuvių giesmyną; dėl konkurencijos su G. Ostermejerio giesmynu nebuvo naudojamas. XVIII a. pabaigoje – XIX a. pradžioje parašė istorinę poemą „Pilkalnis“ (parašyta 1786 m., išspausdinta 18221823 m.). Siekdamas įrodyti lietuvių kalbos tinkamumą poezijai išvertė K. F. Gelerto pasakėčią „Kūlikas“ (Der Drescher, išspausdinta 1800 m.), taip pat populiarų F. E. fon Rochovo pasaulietinio turinio skaitinių vadovėlį „Kūdikių prietelius“ (Der Kinderfreund. Ein Lesebuch zum Gebrauch in Landschulen. išspausdintas apie 1786 m.), J. G. Heimo pamokslų rinkinį „Mišknygos“ (1800 m.), jame įdėjo savo pamokslų. [1]

Nuorodos

Literatūra

  • Žavinta Sidabraitė. Kristijonas Gotfrydas Milkus, Vilnius, 2006 m.
  • Kristijonas Gotlybas Milkus. Gyvenimas ir literatūrinė veikla (sud. Žavinta Sidabraitė). – V.: Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto leidykla, 2007. – 227 p.: iliustr. – ISBN 978-9955-698-28-9

Šaltiniai

  1. Liucija Citavičiūtė. Kristijonas Gotlybas Milkus. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. XV (Mezas-Nagurskiai). V.: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2009. - 137 psl. ISBN 978-5-420-01654-1.

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 89% (+4895-78=4817 wiki spaudos ženklai).
  • Vladas Palubinskas – redaktorius – 12% (+666-0=666 wiki spaudos ženklai).