Kukluksklanas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Kukluksklano renginys 1922 m. Floridoje

Kukluksklanas (angl. Ku Klux Klan, KKK) yra kelių praeities ir šiuolaikinių organizacijų JAV, kurios pasisako už baltųjų viršenybę, yra antisemitinės, antikatalikiškos, rasistinės, homofobiškos ir antikomunistinės, pavadinimas. Pirmoji tokia organizacija atsirado devyniolikto amžiaus viduryje ir siekė neleisti pasinaudoti juodaodžiams jų pilietinėmis teisėmis, jiems suteiktomis po pilietinio karo. Šios organizacijos dažnai naudojosi terorizmu, jėga ir bauginimo aktais, pvz., kryžių deginimas ir linčiavimas.

Kai kada vadinami pilnu pavadinimu Baltieji Kukluksklano Riteriai (pažymėtina, kad „baltieji“, priešingai daugelio nuomonei, čia reiškia ne rasę, bet tradicinio apdaro spalvą (žr. tradicijos)).

Turinys

Istorija

Burning-cross2.jpg

Kelios organizacijos tuo pačiu pavadinimu egzistavo skirtingais laikotarpiais. Pirmą kartą organizaciją subūrė JAV pilietinio karo Amerikos Valstijų Konfederacijos (pietinės valstijos) veteranai 1865 gruodžio 24. Organizacijos tikslai buvo padėti pietinių valstijų po karo likusioms našlėms ir našlaičiams, taip pat ir bandyti mažinti galimybes buvusiems vergams (juodaodžiams) pasinaudoti jiems suteiktomis teisėmis. Organizacija 1871 paskelbta neteisėta, nes ji prieštaravo šiauriečių pietums po pastarųjų kapituliacijos primestai lygybės idėjai, taip pat organizacija susidorodavo su jai prieštaraujančiais. Klano vadovas buvo Didysis Žynys (Grand Wizard), pirmuoju juo buvo Natanas B. Forestas (en:Nathan Bedford Forrest). Iki 1882 metų klanas buvo visiškai išnaikintas.

Antroji organizacija tuo pačiu pavadinimu įsikūrė pirmojo pasaulinio karo metu, 1915 metais. Klanas veikė kaip pelno siekianti organizacija, klano nariai buvo daugiausiai vargšai baltaodžiai, nemėgę ir turtingais išnaudotojais laikę žydus, o taip pat ir prieštaravę negrų emancipacijai. Tai pats skaitlingiausias klanas, jo nariais galėjo būti iki kelių milijonų žmonių. Ku Kluks Klano masiškumą įrodė ir 1923 m. liepos 4 d. demonstracija, Indianos valstijoje, kur buvo susibūrę apie šimtas tūkstančių narių. Organizacijos vadovybė siekdama dar labiau išplėsti idėjoms pritariančių žmonių ratą platino savo laikraščius ir žurnalus, bei išleido Kloraną – sistematizuotą klano nuostatų rinkinį. 1869 metais klanui priklausė ~550000 narių, 1920 metais - apie 1,5 mln., o 1925 - iki 4-5 mln. Dėl įvairių skandalų ir vadovų korupcijos klano įtakai sumenkus, 4-ajame dešimtmetyje liko apie 30000 narių. Klano veikla sustabdyta 1944 metais.

Po Antrojo pasaulinio karo susikūrė dar kelios atskiros organizacijos tuo pačiu pavadinimu. Jų tikslai ir priemonės skiriasi (žr. skirsnį „dabartis“).

Dabartis

Kukuksklano emblema

Dabar dažniausiai šiuo vardu prisidengia dešiniųjų politinių pažiūrų nacionalistinės bendruomenės. Vienos tvarkos tarp jų nėra, daugelis jų skiriasi savo veiklos pobūdžiu viena nuo kitos. Kai kurios iš jų veikia pagal tradicijas (žr. žemiau), tačiau yra daugiau kaip hobi grupės („pietų patriotų“) nei rimtos su kažkuo kovojančios organizacijos. Kitos veikia kaip radikalų grupės – rengia protesto demonstracijas. Dar kitos organizacijos veikia kaip vietinės reikšmės politinės partijos. Dažniausiai kiekviena organizacija prideda papildomus kelis žodžius prieš ar po žodžių „Kukluksklanas“, kad išsiskirtų iš kitų (pavyzdžiui, Alabamos Baltieji Kukluksklano Riteriai). Tradicijų naudojimo lygis skirtingose organizacijose skirtingas. Kai kuriose asocijuotais nariais gali tapti net ir juodaodžiai, jei jie prijaučia Klano politinėms idėjoms, kitose gi nariais gali tapti tik baltieji protestantai.

Tradicijos

Kukluksklano narių tradicinis apdaras, naudotas (o kai kuriose tradicinėse bendruomenese ir tebenaudojamas) yra baltas apsiaustas, dengiantis ir galvą, su prakirptomis skylėmis akims. Organizacijos simbolis – liepsnojantis kryžius. Tai yra arba padegamas medinis kryžius, arba kryžius išdeginamas, pavyzdžiui, žolėje. Kukluksklanas nemėgstantys žmonės dažnai sieja šį paprotį su neapykanta krikščionybei, taip siekdami supriešinti organizaciją su ganėtinai religinga Amerikos tauta. Tačiau išties Ku Kluks Klanas yra religinga organizacija – tradiciškai į jį gali įstoti tik protestantai. Tiesa, į kai kurias šiuolaikines Klano atmainas priimami visi krikščionys. Kukluksklano bendruomenė tradiciškai turi tam tikrą organizuotą valdymo sistemą, bei tam tikrus titulus/laipsnius (pavyzdžiui, Didysis Magistras), tiesa, kai kurios moderniosios bendruomenės šios sistemos jau atsisakė.

Padėtis

Kukluksklano bendruomenes gana daug žmonių (daugiausiai liberalių pažiūrų) smerkia, tapatina jas su rasizmu. Kukluksklanas JAV vis dėlto nėra uždraustas laikantis žodžio laisvės principo.

Nuorodos

Commons-logo.svg.png Vikiteka: Kukluksklanas – vaizdinė ir garsinė medžiaga
Vikiteka

Baltųjų Ku Kluks Klano Riterių KloranasLeidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: