Latvijos herbas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Latvijos herbas
Coat of Arms of Latvia.svg
Versijos
Latvijas mazais papildinatais gerbonis.gif
Latvijos mažesnysis herbo variantas
Latvijas mazais gerbonis.gif
Latvijos mažiausias herbas
Detalės
SavininkasLatvijos vyriausybė
Herbas nuo1921 m. liepos 16 d.

Latvijos herbas – Latvijos valstybės simbolis. Patvirtintas Konstituciniame susirinkime 1921 m. liepos 16 d. Jo autorius ir grafikas – Richardas Zarinis.

Aprašymas

Dididžiojo valstybės herbo skydas padalytas horizontaliai, o apatinė dalis – vertikaliai. Viršutinėje pusėje matyti pusė auksinės saulės, patekančios iš mėlyno fono. Apatinės dalies kairėje pusėje stovi į dešinę pasisukęs raudonas liūtas (Kuržemė ir Žemgala); dešinėje – į kairę pasisukęs sidabrinis grifas su kardu dešinėje letenoje (Vidžemė ir Latgala).

Virš skydo – 3 auksinės penkiakampės žvaigždės, simbolizuojančios Kuržemę, Vidžemę ir Latgalą (taip buvo padalinta Latvijos teritorija cariniais laikais). Skydą laiko raudonas liūtas iš kairės ir sidabrinis grifas iš dešinės.

Po skydu – stilizuotas ąžuolo lapų pynimas ir raudonai baltai raudona juosta valstybės vėliavos proporcijomis.

Tekanti saulė su 19 spindulių simbolizuoja atgimstančią Latviją ir jos 19 apskričių (senuose piešiniuose švietė 17 spindulių, nes tada buvo 17 apskričių).

Raudonasis liūtas sidabriniame fone paimtas iš ankstesnio Kuržemės hercogystės herbo ir simbolizuoja Kuržemę bei Žemgalę. Paprastai herbuose liūtas reiškia jėgą, stiprumą, ištvermę.

Sidabrinis grifas su kardu letenoje yra ankstesnės Uždaugavės hercogystės herbas. Jis dabar simbolizuoja Vidžemę ir Latgalą. Paprastai herbuose grifas reiškia išmintį bei veiklumą.

Herbui papuošti panaudotos ąžuolo šakos – senas latvių vyriškumo ir ištvermės simbolis.


Commons-logo.svg.png Vikiteka: Latvijos herbas – vaizdinė ir garsinė medžiaga
Vikiteka


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: