2020 m. sausio 17-20 d. Vyks Enciklopedijos Lietuvai ir pasauliui perkėlimas į naujus serverius. Atsiprašome už galimus sutrikimus.

Leonpolio dvaras

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Leonpolio dvaras
Vieta Ukmergės rajonas
Įkurtas statytas XVII a., rekonstruotas XIX a.
Rūmų stilius klasicizmas
Bajorų giminės Juozas Tiškevičius,
Mykolas Tiškevičius,
Ignas Michalkovskis,
Taida Radvilaitė
Pastatų būklė Nerestauruotas
Savininkas UAB „Timber Pack“

Leonpolio dvaras – dvaras Ukmergės rajone, Leonpolio kaime.

Istorija

Dvaro teritorija susiformavo XVI a. viduryje. Išlikusių rūmų statyba siejama su Radvilomis - manoma, kad rūmus po 1721 m. pastatė Marcijona Radvilienė savo sūnui Leonui Mykolui Radvilai (1722-1751) poilsiui medžioklėje. Tai buvo vienaaukštis pastatas su aukštais pusrūsiais, kvadratinės formos. Rūmų kiemas aptvertas mūrine tvora, turėjusia gynybinės sienos požymių.

1799 m. dvaras įkeistas Juozo Tiškevičiaus sūnui Mykolui ir išnuomotas Rečicos rotmistrui Ignui Michalkovskiui, kuris dvare ūkininkavo iki 1842 m. 1849 m. rūmai perstatyti, jų naujoji struktūra išliko iki dabar. 1869 m. perstatyti ir ūkio pastatai. Tiškevičių vaikai dvaro rūmų kompleksą pasidalino 1908 m., o 1912 m. dvaras parduotas Taidai RadvilaiteiTaujėnų.

Po 1922 m. žemės ūkio reformos Radvilos nesugebėjo išlaikyti dvaro ir pardavė jį medicinos daktarui Mykolui Deveniui, kuris kartu su žmona Alena Deveniene-Vileišyte sukūrė aukštos žemdirbystės kultūros pavyzdį visai Lietuvai. Ūkis parodose laimėjo aukščiausias premijas. Dvare buvo turtinga biblioteka, paveikslų galerija, kaupiami etnografiniai rinkiniai.

1940 m. dvaras nacionalizuotas, pokario metais jame veikė pradinė mokykla ir biblioteka. Iš sujungtų Leonpolio, Mikailiškių ir Laibiškių dvarų žemių įkurtas tarybinis ūkis, dvaro sodyba pritaikyta jo reikmėms - rūmuose veikė kolūkio kontora, įrengti butai. Yra buvęs kino teatras, vėliau pastatas atiduotas pradinei mokyklai ir bibliotekai.

Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę nuosavybes teises atgavo Dalia Devenytė-Bobelienė, kuri 2005 m. dvarą pardavė.

ŠaltiniaiLeidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: