Liepsnos slopintuvas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Bren kulkosvaidis su kūgišku liepsnos slopintuvu
Rusijos jūrų pėstininkas su automatu AK-74. Vamzdžio gale - liepsnos slopintuvas.

Liepsnos slopintuvas (angl. flash suppressor, flash hider, flash guard, flash eliminator, flash cone) - įtaisas šaunamojo ginklo (pvz., šautuvo ar kulkosvaidžio) vamzdžio gale, mažinantis vamzdžio liepsną, nes nukreipia išsiveržiančias dujas tokia kryptimi, kuri netrukdo. Pvz., M16 šautuvo liepsnos slopintuvas nukreipia dujas taip, kad jos nesiveržtų aukštyn.

Klasikiniai XIX a. šautuvai turėjo ilgus vamzdžius, kuriuose parakas sudegdavo visiškai, o parako dujos besiplėsdamas gana stipriai ataušdavo, todėl jais šaudant vamzdžio liepsnos nesimato, per vamzdžio galą išsiveržia tik dūmų pūpsnis. Tuo tarpu tų pačių šautuvų nupjautavamzdžiai variantai paprastai šaudo su vamzdžio liepsna.

Daugelis šiuolaikinių ginklų turi trumpus vamzdžius, todėl vamzdžio liepsna yra didelė problema.

Yra keli pagrindiniai liepsnos slopintuvų tipai:

  • „Anties snapas“ (angl. duckbill): turi viršutinę ir apatinę plokšteles, kurios neleidžia dujoms sklisti aukštyn (kad neakintų šaulio) ir žemyn (kad šaudant atsigulus ar iš apkaso dujų čiurkšlė nekeltų dulkių debesėlių), tik į šonus. Tokius liepsnos slopintuvus turi kai kurie Mk 43 ir M16 variantai. Tokių slopintuvų yda yra tarpas tarp plokštelių, kuriuo vamzdis kliūva už aplinkinių daiktų.
  • „Narvelis“ (angl. birdcage): Panašus į „anties snapą“, bet gale turi žiedą, kuris pridengia šoninius plyšius.
  • Kūgiškas gaubtelis: Toks slopintuvas pailgina vamzdį, o kadangi jis kūgiškai platėja, jame dujos plečiasi ir aušta, todėl nustoja švytėti. Tokius slopintuvus turi kulkosvaidžiai Bren ir DP, pistoletas kulkosvaidis M3A1 ir daug kitų Antrojo pasaulinio karo laikų ar kiek vėlesnių ginklų.

Keičiant liepsnos slopintuvo plokštelių formą ir padėtį galima jam suteikti ir kitų funkcijų. Pvz., didesnė apatinė plokštelė dalį dujų nukreipia aukštyn, todėl vamzdis šūvio metu šokteli žemyn. Tai iš dalies kompensuoja vamzdžio šoktelėjimą dėl buožės ir vamzdžio išilginių ašių nesutapimo.


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+2952-0=2952 wiki spaudos ženklai).