Lietuvos Atgaja

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
„Lietuvos Atgajos“ logotipas

Lietuvos Atgajapasaulio lietuviams skirta vaikų švietimo ir kultūrinio bendradarbiavimo stovykla, vykstanti kiekvienais metais nuo 1993 m., viena žymiausių tautotyros stovyklų Lietuvoje.

Istorija

Stovykla pradėta rengti 1989 m., kai įsikūrė visuomeninė organizacija „Lituanica“, siekusi sukviesti viso pasaulio Lietuvos išeivijos ir etninių žemių lietuvių kilmės vaikus ir juos supažindinti su lietuviškomis šventėmis, papročiais, tradicijomis [1].

1993 m. stovykla įgavo „Lietuvos Atgajos“ vardą. Nuo tų pačių metų ją rengia Švietimo ir kultūros centras „Jaunimas vaikams“ bei Labdaros fondas „Vienybė“, remiantis šio centro programas [2].

Visos organizacijos įsikūrusios Vilniuje, Antakalnio vaikų ir jaunimo klubo patalpose - Antakalnio g. 84 a[3].

2003 m. rugsėjo 24 d. Vilniaus miesto Rotušėje „Lietuvos Atgaja“ buvo pripažinta šauniausia miesto stacionaria stovykla.

Dalyviai, programa

Stovyklautojų amžius yra nuo 10 iki 17 metų. „Lietuvos Atgaja“ turi stovyklavietes Zelvos poilsiavietėje, netoli Vievio bei Lazdijų rajone, Smarliūnų kaime. Berniukai ir mergaitės gyvena atskiruose kambariuose po 6 - 7, su jais kartu gyvena ir vadovai [4]. Stovyklos vadovai - savanoriai aukštųjų mokyklų studentai, išklausę parengiamuosius kursus bei lankę seminarus. Taip pat stovykloje dirba medikas, dailės, muzikos, šokių vadovai, viršaitis.

Vienos pamainos trukmė - 10 dienų. Kiekviena pamaina yra teminė, pavyzdžiui: istorinė, kalendorinių švenčių, menų, magijos, vestuvių, teatro, kino, mitologinė pamainos. Kiekviena pamainos diena yra susijusi su tam tikra tema: piršlybų, mergvakario dienos (vestuvinė pamaina), Mindaugo karūnavimo, knygnešių, Žalgirio mūšio dienos (istorinė pamaina).

Stovykloje skelbiamos šeimos vertybės, dėl to būriai yra vadinami „šeimomis“, o vadovai – „mamomis“ ir „tėčiais“. Vietoj diskotekų vyksta vakarai prie laužo su dainomis ir šokiais, o po jų „šeimos“ leidžia likusį laiką, apžvelgdami praėjusią dieną.

Nuo 1993 m. šioje „Lietuvos Atgajoje“ stovyklavo vaikų iš Lietuvos, Punsko, Seinų krašto, Vokietijos, Rusijos, Ispanijos, Baltarusijos, Estijos, Lenkijos, Jungtinių Amerikos Valstijų ir dar daugelio šalių.

Stovyklų „Lietuvos Atgaja“ direktorė - Aušra Lasauskaitė. Labdaros fondo „Vienybė“ direktorė - Aušra Lasauskaitė[5], Švietimo ir kultūros centro „Jaunimas vaikams“ direktorė - Donata Alkimavičiūtė.

Šaltiniai


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 101% (+3685-46=3639 wiki spaudos ženklai).