Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija
Lrt logo.gif
Forma Biudžetinė įstaiga
Įkurta 1926 m. birželio 12 d. Kaunas
Vadovai Audrius Siaurusevičius
Būstinė Vilnius
Adresas S. Konarskio g. 49, LT-03123
Tinklalapis www.lrt.lt
El. paštas info@lrt.lt
Telefonas (5) ...
Kodai Juridinių asmenų registre: 124241078

Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija (LRT) – yra viešoji įstaiga (kodas -) įregistruota 1997 m. liepos mėnesį, reorganizavus Lietuvos radiją ir televiziją. Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija yra Seimo įsteigto Lietuvos radijo ir televizijos teisių ir pareigų perėmėjas.

Subjekto veikla

Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija yra ne pelno organizacija, valdanti valstybės turtą patikėjimo teise. LRT - visuomeninis transliuotojas, veikiantis pagal LR Konstituciją, Lietuvos Respublikos visuomenės informavimo, Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos, Autorių teisių ir gretutinių teisių, Viešųjų įstaigų, Valstybinės kalbos įstatymus, Žurnalistų etikos kodeksą bei kitus Lietuvos Respublikos teisės aktus, Audiovizualinės žiniasklaidos paslaugų direktyvą, Europos konvenciją dėl televizijos be sienų.

LRT rengia ir transliuoja 3 televizijos programas:

LRT HD
LRT KULTŪRA
LRT LITUANICA

ir 3 radijo programas:

LRT RADIJO (skiria aktualijoms ir populiariai muzikai)
LRT KLASIKA (kultūrinėms laidoms ir klasikinei muzikai)
LRT OPUS (skirta jaunimui, groja nekomercinę muziką)

LRT valdo internetinį naujienų portalą www.lrt.lt

Vadovaujantis Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos įstatymu, LRT finansuojama iš valstybės biudžeto asignavimų, pajamų, gautų už programų pardavimą, rėmimo pranešimus, leidybą, taip pat iš paramos ir pajamų, gautų iš komercinės ir ūkinės veiklos.

Pagal atliekamas valstybės funkcijas, vadovaujantis patvirtinta Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių biudžeto pajamų ir išlaidų klasifikacija, LRT veiklos segmentas - poilsis, kultūra ir religija (viešosios informacijos tarnybos).

1993 m. įstojo į EBU.

LRT istorija

Pirmos reguliarios Lietuvos radijo transliacijos pradėtos 1926 m. birželio 12 d. vakare Kaune. 1929 m. radijas nacionalizuojamas, 1956 m. pradėta transliuoti II-oji radijo programa. 1957 m. balandžio 30 d. transliuota pirmoji televizijos laida. Nuo 1965 m. pradėtos radijo transliacijos užsieniui anglų kalba. Nuo 1975 m. televizijos programos transliuojamos spalvotai. Sovietmečiu LRT buvo vienintelė informavimo ir kartu propagandos priemonė Lietuvoje, kuriai galiojo sovietinė cenzūra. 1990 m. Lietuvos radijo ir televizijos komitetas pertvarkytas, įkuriant Lietuvos radiją ir televiziją. 1993 m. LRT tapo Europos transliuotojų sąjungos (EBU) nariu. Nuo 1996 m. LRT veiklą reglamentuoja atskiras įstatymas. 2003 m. pradėtos naujos radijo programos „Klasika“ bei televizijos kanalo LTV2 transliacijos. 2006 m. įkurta radijo stotis jaunimui „Opus 3“. 2007 m. išeivijai pradėtos televizijos programos LTV World transliacijos palydovu.

LRT valdymas ir finansavimas

LRT Taryba yra aukščiausioji LRT valdymo institucija, atstovaujanti visuomenės interesams. Ji sudaroma 6 metams iš 12 asmenų – visuomenės, mokslo ir kultūros veikėjų.

LRT ir šiuolaikinės technologijos

2004 m. atnaujinta ir pradėta vystyti LRT tinklavietė 2006 m. tapo naujienų portalu, po metų atnaujino internetinį radijo ir televizijos laidų archyvą bei pradėjo transliuoti garso ir vaizdo naujienas. LRT yra pirmoji žiniasklaidos priemonė Lietuvoje, nuo 2007 m. teikianti nemokamą radijo ir televizjos laidų prenumeratos (angl. podcast) paslaugą. Apie pusę metų naujausias Lietuvos radijo, „Klasikos“ programos, LTV ir LTV2 laidas galima žiūrėti archyve arba atsisiųsti. [1] [2] 2008 m. vasarą Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis internete paviešinti pirmieji suskaitmeninti LRT aukso fondai.

Vadovai

Nuorodos, šaltiniai


Lietuvoje transliuojami televizijos kanalai
BTVLNKLTVLTV2TV6TV1TV3Lietuvos ryto TVTV8Kiti kanalai

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 123% (+8497-114=8383 wiki spaudos ženklai).
  • Edvinas Giedrimas – redaktorius – 0% (+0-1473=-1473 wiki spaudos ženklai).