Lietuvos teatro sąjunga

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Lietuvos teatro sąjunga
[[Vaizdas:<>-logo-300dpi.png|200px]]
Forma Asociacija
Įkurta 1947 m.
Vadovai Ramutis Rimeikis
Būstinė Vilnius
Adresas Teatro g. 8, LT-03107 Vilnius
Tinklalapis www.teatrosajunga.lt
El. paštas info@teatrosajunga.lt
Telefonas (5) 262-3586
Kodai Juridinio asmens: ...

Lietuvos teatro sąjunga (LTS) - savarankiška visuomeninė profesinė kūrybinė organizacija, vienijanti profesionalius respublikos teatro meno kūrybinius darbuotojus.

Turinys

Tikslai, vizija, misija, uždaviniai

  • Atstovauti ir ginti savo narių profesines, darbo, kūrybines, ekonomines ir socialines teises bei interesus.
  • Skatinti profesinį meistriškumą.
  • Rūpintis Sąjungos narių užimtumu, Lietuvos teatro istorijos paveldu, plėsti tarptautinius teatrų ryšius.
  • Propaguoti savo narių kūrybą,
  • Remti teatro gildijų ir asociacijų, besikuriančių teatrų veiklą, teatro literatūros ir periodikos leidybą, teatro menininkų kūrybines programas.
  • Rengti konferencijas, teatro veikėjų kūrybos vakarus.

Narystė

LTS sudaro tikrieji nariai ir garbės nariai.

Į Sąjungą priimami Lietuvos Respublikos piliečiai, dirbantys Lietuvos Respublikoje teatro meno kūrybinį darbą, taip pat kiti asmenys, nuolat gyvenantys Lietuvoje ir turintys ne mažesnį kaip trejų metų kūrybinio darbo stažą. Kitų teatro profesijų darbuotojai, įnešę svarų indėlį į teatro meno plėtojimą, priimami išimties tvarka, turintys ne mažesnį nei 10 metų darbo teatre stažą.

Į Sąjungą priimami Lietuvos Respublikos piliečiai, dirbantys Lietuvos Respublikoje teatro meno kūrybinį darbą, taip pat kiti asmenys, nuolat gyvenantys Lietuvoje ir turintys ne mažesnį kaip trejų metų kūrybinio darbo stažą. Kitų teatro profesijų darbuotojai, įnešę svarų indėlį į teatro meno plėtojimą, priimami išimties tvarka, turintys ne mažesnį nei 10 metų darbo teatre stažą.

LTS nariai, norintys įstoti į Sąjungą, kartu su prašymu Lietuvos teatro sąjungai turi sumokėti stojamąjį 10 LT mokestį ir 1 procentą nuo uždarbio vidurkio kas mėnesį. Nedirbantys pensininkai moka 1 Lt metinį mokestį. Dirbantys pensininkai moka 1 proc. nuo uždarbio vidurkio kas mėnesį.

LTS nariai turi teisę dalyvauti Sąjungos renginiuose, naudotis visų rūšių kūrybine, teisine ir konsultacine Sąjungos pagalba.

Iš Sąjungos narių pašalinama už bendražmogiškosios ir profesinės etikos nesilaikymą, taip pat už nario mokesčio nemokėjimą be pateisinamos priežasties ilgiau nei 6 mėn.

Veiklos kryptys, būdai, formos

Prie Lietuvos teatro sąjungos įsteigtas fondas nuo 2006 m. leidžia žurnalą „Lietuvos scena“.

LTS turi kamerinę salę (Teatro g. 8) bei kūrybinę poilsio stovyklą „Žaldokynė” Šventojoje.

Pagrindiniai LTS darbai

Siūlo Meno kūrėjų kūrybinei veiklai skatinti yra skiriamos valstybės stipendijas ir premijas.

Organizacinė sandara ir valdymas

LTS veiklą savo kompetencijos ribose valdo (atitinkamai LTS Statutui[1]) šie vadovaujantys organai:

  • Suvažiavimas (šaukiamas kas 5 metus)
  • Taryba
  • vykdantysis organas – Valdyba

Veiklos istorija

1947 m. Vilniuje buvo įkurta "LTSR teatro draugija", pirmininku paskirtas dramos teatro režisierius Borisas Dauguvietis.

Draugijos veikla pagyvėjo 1954 m., kada pirmininku buvo išrinktas aktorius Jonas Kavaliauskas. Buvo įsteigtos šešios kūrybinės sekcijos: Teatrologų (1958), scenos veteranų (1962), Teatrų pastatyminės dalies (1963), meninio žodžio (1965), režisierių (1966), jaunųjų muzikos atlikėjų (1968). Taip pat visuose Lietuvos teatruose, radijo ir televizijos komitete, filharmonijoje teatro draugijos vietos skyriai.

Draugija organizavo savo nariams įvairias paskaitas, seminarus, konferencijas, literatūrinius vakarus, teatrų festivalius, parodas, kūrybines komandiruotes teatrų meno darbuotojams, įkūrė teatro muziejų – archyvą. Leido įvairaus pobūdžio leidinius, įrengė kūrybinę poilsio stovyklą „Žaldokynė” Šventojoje, turėjo savo gamybinį kombinatą, aprūpinusį draugijos kūrybinę veiklą reikalingomis lėšomis.

1987 m. kovo 17 d. Lietuvos TSR teatro veikėjų sąjungos steigiamojo suvažiavimo sprendimu buvo likviduota LTSR teatro draugija ir įkurta Lietuvos TSR teatro veikėjų sąjunga. Šis sąjungos pavadinimas 1989 m. lapkričio 27 d. III-ajame neeiliniame suvažiavime buvo pakeistas Lietuvos teatro sąjunga.

Pastarąjį dešimtmetį Sąjunga nemažą dėmesį skyrė Teatro sąjungos meno kūrėjų asociacijos veiklai, Baltijos šalių teatrinių festivalių organizavimui, jaunų muzikos atlikėjų propagavimui, svarbų dėmesį skyrė išėjusių į Anapilį amžino poilsio vietų tvarkymui. Šiuo metu aktyviai tebedirba scenos veteranų sekcija ir teatrologų – muzikologų skyrius. Scenos veteranai aktyviai dalyvauja įvairiuose Teatro sąjungos renginiuose. Teatrologų-muzikologų skyrius, įsteigtas 2004 m., leidžia žurnalą „Lietuvos scena” (iki šiol parengė ir išleido 25 numerius, paskelbė per 200 straipsnių). Taip pat rengia įvairias konferencijas įvairiuose Lietuvos miestuose bei universitetuose, organizuoja teatrų festivalius, aktyviai dalyvauja spaudoje, radijo ir televizijos laidose, spektaklių peržiūrose, rengia įvairaus pobūdžio teatrinės literatūros medžiagą ir jos leidimą. Daugelis teatrologų dirba įvairiose Lietuvos aukštosiose mokyklose, rengia įvairius respublikinius ir tarptautinius projektus.

Veikia Kauno skyrius, yra skyriai valstybiniuose teatruose, Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. 2007 m. turėjo apie 800 narių.

Suvažiavimai

....

Pirmininkai

Nuorodos, šaltiniai

Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: