Lietuvos valstybės naujasis archyvas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Lietuvos valstybės naujasis archyvas
Valstybės logo.jpg
Forma Biudžetinė įstaiga
Įkurta 1993 m.
Vadovai Danutė Kontrimavičienė
Būstinė Vilnius
Adresas O. Milašiaus g. 25, LT-10102 Vilnius
Tinklalapis [1]
El. paštas lvna@archyvai.lt
Telefonas 8 660 38600
Kodai Juridinių asmenų registre: 191520296

Lietuvos valstybės naujasis archyvas (LVNA) – biudžetinė įstaiga, sauganti 1990 m. ir vėliau parengtus valstybinės valdžios ir valdymo aukščiausiųjų institucijų, kitų įstaigų, organizacijų ir asmenų dokumentus.

Lietuvos Respublikos ... – ... logotipas

Veiklos sritys

1. Kaupti, saugoti, tirti ir populiarinti nuo 1990 m. veikusių ir veikiančių Lietuvos Respublikos valdžios, rinkimų, teismų, kontrolės, aplinkos apsaugos, finansų, mokesčių, kultūros, švietimo, nacionalinio saugumo, krašto apsaugos, socialinės apsaugos, susisiekimo, ryšių, sveikatos apsaugos ir priežiūros, teisėtvarkos ir teisėsaugos, ūkio, žemės ūkio ir kitų įstaigų veiklos dokumentus taip pat nevalstybinių organizacijų, privačių juridinių ir fizinių asmenų perduotus dokumentus, iš kitų valstybių gautus susijusius dokumentus ar jų kopijas.

2. Įstatymų nustatyta tvarka užtikrinti visuomenės priėjimą prie saugomų dokumentų.

3. Pagal kompetenciją prižiūrėti, kaip įgyvendinami teisės aktuose nustatyti dokumentų ir archyvų valdymo ir naudojimo reikalavimai, teikti metodinę pagalbą valstybės institucijoms, įstaigoms ir įmonėms, perduodančioms dokumentus į Archyvą.

4. Teikti asmenims susipažinti saugomus dokumentus ar jų kopijas tam skirtose Archyvo patalpose, asmenų prašymu gaminti dokumentų kopijas.

5. Saugomų dokumentų pagrindu išduoti pažymas, patvirtintas dokumentų kopijas, išrašus asmenų prašymuose nurodytiems juridiniams faktams patvirtinti.

6. Nagrinėti asmenų skundus arba pranešimus, kuriame įvardijami viešojo administravimo subjekto veiksmai, neveikimas ar administracinis sprendimas, kuriais galimai buvo pažeistos asmens teisės ar teisėti interesai.

7. Nagrinėti prašymus ir teikti informaciją apie Archyvo veiklą ir saugomus dokumentus.

Struktūra

LVNA archyvo struktūrą sudaro: direktorius, dokumentų saugojimo ir informacijos skyrius, dokumentų valdymo ir priežiūros skyrius ir vyriausiasis specialistas.

Misija

Šiandien Lietuvos valstybės naujojo archyvo misija yra kaupti, saugoti Lietuvos respublikos valdžios, rinkimų, teismų, kontrolės, aplinkos apsaugos, finansų, mokesčių, kultūros, švietimo, nacionalinio saugumo, krašto apsaugos, socialinės apsaugos, susisiekimo, ryšių, sveikatos apsaugos ir priežiūros, teisėtvarkos ir teisėsaugos, ūkio, žemės ūkio ir kitų įstaigų veiklos dokumentus (nuo 1990 m.), privačių juridinių ir fizinių asmenų perduotus dokumentus, iš kitų valstybių gautus dokumentus; pagal kompetenciją prižiūrėti, kaip įgyvendinami teisės aktuose nustatyti dokumentų ir archyvų valdymo ir naudojimo reikalavimai, teikti metodinę pagalbą valstybės institucijoms, įstaigoms ir įmonėms dokumentų valdymo srityje; saugomų dokumentų pagrindu išduoti pažymas, kitus dokumentus juridiniams faktams patvirtinti.

Fondai

Lietuvos valstybės naujasis archyvas kaupia ir saugo valstybės, valdžios ir valdymo, kitų institucijų, organizacijų ir asmenų dokumentus, konsultuoja dokumentų rengimo, tvarkymo, apskaitos ir saugojimo klausimais.

Į Lietuvos valstybės naujojo archyvo komplektavimo šaltinių sąrašą įrašytos Lietuvos Respublikos valdžios, rinkimų, teismų, kontrolės, aplinkos apsaugos, finansų, mokesčių, kultūros, švietimo, nacionalinio saugumo, krašto apsaugos, socialinės apsaugos, susisiekimo, ryšių, sveikatos apsaugos ir priežiūros, teisėtvarkos ir teisėsaugos, ūkio, žemės ūkio ir kitos įstaigos, veikiančios nuo 1990 m.

Archyvo fondai. Lietuvos valstybės naujajame archyve 2023 metų duomenimis saugoma 218 dokumentų fondų, kuriuos sudaro apie 160000 apskaitos vienetų, įrašytų į 359 apyrašus, tarp jų ir elektroniniai dokumentai. Saugomi popieriniai dokumentai užima apie 4020 m lentynų. Atidarius naujas dokumentų saugyklas O. Milašiaus g. 25, šiuo metu jos papildomos naujais dokumentų fondais.

Archyvas saugo:

° Lietuvos Respublikos Aukščiausios Tarybos - Atkuriamojo Seimo, Lietuvos respublikos Seimo, Lietuvos Respublikos Prezidento, savivaldybių rinkimų dokumentus, tarp jų ir Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos 1990 m. kovo 11 d. Akto dėl Lietuvos Nepriklausomos Valstybės atstatymo (su deputatų parašais) orginalą, kurį Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija 2006 m. kovo 30 d. pripažino regioninės reikšmės dokumentinio paveldo objektu ir įtraukė į UNESCO programos „Pasaulio atmintis" Lietuvos nacionalinį registrą;

° Likviduotų ir reorganizuotų ministerijų, valstybės valdžios ir valdymo, politinių ir visuomeninių organizacijų dokumentus:

~ Lietuvos Sąjūdžio (F. 10) ;

~ Lietuvių tautininkų sąjungos (LTS) (F. 13);

~ Amerikos Lietuvių Tautinės Sąjungos (F. 24);

~ Lietuvos respublikos piliečių chartijos (F. 33);

~ Nepriklausomybės partijos (F. 36);

~ Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) (F. 34);

~ Lietuvos demokratinės darbo partijos (LDDP) (F. 35);

~ politinės partijos „Lietuvos krikščionys demokratai" (F. 76);

~ Moderniųjų krikščionių demokratų sąjungos (MKDS) (F. 70);

~ Lietuvos lenkų sąjungos (LLS) (F. 42);

~ Naujosios sąjungos (socialliberalų) (F. 18);

~ ir kitų.


° Lietuvos valstybės naujajame archyve saugomą asmenų fondų kompleksą sudaro 1990 m. kovo 11 d. akto signatarų ir kitų visuomenininkų politinės ir profesinės veiklos dokumentai:

~ Vytenio Povilo Andriukaičio (F. 58);

~ Kazimiero Antanavičiaus (F. 26);

~ Virgilijaus Juozo Čepaičio (F. 37);

~ Bronislovo Genzelio (F. 14);

~ Bronislovo Juozo Kuzmicko (F. 5);

~ Kazimiero Motiekos (F. 32);

~ Sauliaus Pečeliūno (F. 54);

~ Žurnalisto, politiko Algimanto Degučio (F. 59)

~ ir kitų.

Istorija

Įkūrimas.

Lietuvos archyvų generalinės direkcijos prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. gruodžio 29 d. įsakymu Nr. 109 nuo 1993 m. sausio 1 d. įsteigiamas Dokumentų komplektavimo ir raštvedybos skyrius prie Lietuvos archyvų generalinės direkcijos kaip būsimo valstybės naujausių dokumentų archyvo struktūrinis padalinys. Jame numatomos 4 pareigybės: skyriaus vedėjas ir 3 vyriausieji archyvistai bei skiriamas darbo kabinetas Mindaugo g. 8, Vilniuje.

Dokumentų komplektavimo ir raštvedybos skyrius Lietuvos archyvų generalinės direkcijos 1993 m. spalio 19 d. įsakymu Nr. 157 reorganizuojamas, įsteigiamas Lietuvos valstybės naujasis archyvas (toliau — LVNA). Tuo pačiu įsakymu LVNA pavesta komplektuoti ir saugoti valstybinės valdžios ir valdymo institucijų, Vilniaus vietinių valdžios ir valdymų institucijų, kitų valstybinių įstaigų dokumentus, taip pat nevalstybinių juridinių asmenų nuolatinio saugojimo dokumentus, susidariusius po 1990 m. kovo 11 d. ir fizinių asmenų veiklos dokumentus, turinčius išliekamąją istorinę vertę. 1993 m. priimti saugoti ir pirmieji — 1993 m. Respublikos Prezidento rinkimų — dokumentai.

Vadovai

Nuo 1993 m. iki 2019 m. rugsėjo — Irena Kasciuškevičiūtė

Nuo 2019 m. iki dabar — Danutė Kontrimavičienė

Nuorodos, šaltiniai


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Deimantė Vaičiūtė – autorius ir redaktorius – 58% (+4687-376=4311 wiki spaudos ženklai).
  • Vitas Povilaitis – autorius – 30% (+2383-0=2383 wiki spaudos ženklai).
  • Edvinas Giedrimas – redaktorius – 20% (+1572-239=1333 wiki spaudos ženklai).