Linkuvos darželiai

    Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).

    Linkuvos lopšelis-darželis „Šaltinėlis“

    1987-10-9

    Darbuotojai


    Paruošiamoji grupė

    Renginiai

    Užgavėnės 2019 m. kovo 5 d.

    Seniūnijoje

    2018-05-22 seniūnijoje

    Naujame darželyje nuo 1987 m.

    Darželis Linkuvos centre 1946-1983 m.

    DARBUOTOJAI

    • Joana Tichomirova Jurgio 1891 m., vedėja nuo 1947 m.
    • Kazimiera Užbalytė Jono 1926 m, auklėtoja nuo 1947 m.
    • Kazė Dambrauskaitė Kazio 1908 m., patarnautoja nuo 1946 m.
    • Kotryna Kareivaitė Juozo 1904 m., virėja nuo 1946 m.
    • Juozas Dragūnas Juozo 1900 m., muzikos mokytojas nuo 1951 m.
    • Ona Palkienė Juozo 1922 m. virėja nuo 1951 m.
    • Stasys Variškevičius Motiejaus 1901 m. darbininkas nuo 1951 m.
    • Bronislava Janonienė Motiejaus 1922 m. aukėtoja-valytoja nuo 1953 m.
    • Kostancija Stankevičienė Kazio 1927 m. virėja nuo 1951 m.
    • Stasė Rutkevičiūtė Juozo
    • Antanas Metrikis Augusto 1911 m. muzikos mokytojas 1951 m.
    • Antanas Kraujelis(1915) Kajetono 1915 m. muzikos mokytojas nuo 1954 m
    • Genė Variškevičiūtė 1932 m. virėja nuo 1952 m.
    • Vladas Mitkus Jono vežėjas
    • Andriejus Vilbrantas J. 1905 m. kūrikas nuo 1952 m.
    • Ipolitas Akulevičius Prano 1937 m. vairuotojas
    • Elena Kuzmickaitė Juozo 1934 m. auklėtoja nuo 1953 m.
    • Feliksas Kairys Felikso 1938 m. darbininkas nuo 1954 m.
    • Jonas Barisevičius Leono 1936 m. darbininkas
    • Elena Karalienė Kosto darbininkė
    • Bronius Zubrickas Juozo 1908 m. darbininkas
    • Ona Motiejūnienė Juozo darbininkė nuo 1954 m.
    • Laimutė Griškutė Vlado 1939 m. auklėtoja nuo 1955 m.
    • Antanas Liukpetris Antano 1896 m. vežikas nuo 1955 m.



    Spaudoje

    „PASAKĖLĘ AŠ SEKU“: LINKUVOS SCENOJE – VAIKŲ SPEKTAKLIAI

    Po dvejų metų Linkuvos kultūros centro scenoje atgijo rajono ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų kūrybinis festivalis „Pasakėlę aš seku...“. Nepakartojami renginio įspūdžiai mažiesiems aktoriams, juos rengusioms pedagogėms, festivalio organizatoriams – Švietimo skyriui, renginio šeimininkams – Linkuvos vaikų lopšelio – darželio „Šaltinėlis“ kolektyvui.

    „Ten pasakų šaly gyvename kartu Kur debesys aukšti, tik aš ir tu Tai – svajonių pilis, ją statėme abu

    Viens kitam – ilgai“,- festivalį vainikavusią dainą su „Šaltinėlio“ kolektyvu, žiūrovais traukė ir šią dainą parengusi talentinga krašto muzikė, meninio ugdymo mokytoja Daiva Kacilevičienė. „Prisiminimuose mes saugome vaikystės pasakas. Renginys mažiesiems – „Pasakėlę aš seku“ – dėl pandemijos apribojimų buvo nutrūkęs, bet šiemet sugrįžo į Linkuvos kultūros centro sceną“,- džiaugėsi Švietimo skyriaus atstovai.

    Savo įspūdžiais su laikraščio skaitytojais dalijasi rajone veikiančių ikimokyklinių ir priešmokyklinių įstaigų vadovai.

    Rita Vičiuvienė – Pakruojo vaikų lopšelio-darželio „Vyturėlis“ direktorė: „Priešmokyklinio ugdymo grupė „Kodėlčiukai“ pasekė spalvingą, bitučių dūzgesiu skambančią pasakėlę „Bitučių vaistai“. Siužetą kūrybiškai sudėliojo priešmokyklinio ugdymo mokytoja Stanislava Arlauskienė. Nuotaikingas muzikines improvizacijas parinko meninio ugdymo mokytoja Skaidrė Sprinžukaitė-Mužienė. Ačiū ir bravo mūsų šauniesiem artistams, drąsiai pademonstravusiems vaidybinius ir saviraiškos gebėjimus! „Norim dar pakartot!“ – džiugesiu ir jauduliu spindėjo vaikiškos akys. Premjera Linkuvoje, pakartojimas – savo darželyje, apdovanojant žiūrovus šypsenomis ir saldžiausiais bitučių vaistais – nuostabiausi vaikų pasakų festivalio Linkuvoje prisiminimai“.

    Alina Palionienė – „Saulutės“ vaikų lopšelio-darželio direktorės pavaduotoja ugdymui, atliekanti direktoriaus funkcijas: „Kūrybiniame vaikų pasakų festivalyje „Pasakėle aš seku“ „Saulutės“ darželinukai pasirinko Vidos Kazragytės „Girios pasaką“. Ieškojom aktualios ir... vaikų ilgais repetavimais nevarginančios pasakaitės. „Giros pasaka“ – tai medžių ir vėjo draugystė. Vaidinimą su „Pelėdžiukų“ grupės vaiku būriu parengė pedagogės Edita, Birutė, Neringa, Gerda. Mums labai svarbu, kad vaikai suprastų pasakos esmę, jos prasmę ir su džiaugsmu ją parodytų žiūrovams. Vaidybos bei muzikos dermė padėjo mūsų vaikams būti laisviems ir tai svarbiausia!

    Alina Jokimčienė – Žeimelio daugiafunkcio centras „Ąžuoliukas“ direktorė: „Didelių lėlių ir lėlių – marionečių gaminimas mūsų darželyje ne naujiena. Vykdydami projektą „Pasaka atgyja lėlėmis“ kūrybą mokomės daug metų. Mus lavino garsi Lietuvos lėlininkė, tradicinių amatų meistrė Aušra Petrauskienė. Su menininke Jūrate Kazakevičiūte iš Druskininkų išbandėme, kaip gimsta jos kurtos lėlės – skulptūros. Norėdami vaikams suteikti kuo daugiau informacijos apie lėlių teatrą, su visa darželio bendruomene vykome į Džūkstės (Tukumo savivaldybė, Latvija) nuostabų „Pasakų muziejų“. Pažintis su lėlėmis tęsėsi, Vilniaus teatro „Lėlė“ trupei su programa svečiuojantis mūsų rajone ir Žeimelyje. Mūsų įstaigoje surengta edukaciją „Teatrinių lėlių tipai“. Į šio spektaklio „Karalienė Morka“ parengimą įsitraukė daug įstaigoje dirbančių žmonių. Daugiausia triūso paaukojo priešmokyklinukų mokytoja Liuda Krūminienė. Jos dėka lėlių veideliai tapo tokie gyvybingi. Už parėmimą medžiagomis „AČIŪ“ „Žeimelio trikotažo“ kolektyvui. Scenarijus spektakliui iš gabaliukų“. Pedagogė Diana Kumžienė išsaugojo seną spektaklio versiją. Jį pakoregavę, gavome linksmą pamokančią istoriją, kad „...jei nesiseka darbai, reikia draugą pasikviesti, viskas eisis, kaip per sviestą...“. Smagu su vaikais vaidinti, niekada jų nepaliekame vienų scenoje. Visi spektakliukai – linksmiausi nuotykiai. Šiame spektaklyje – Karalienė Morka. Personažą įkūnijęs mažasis aktorius tądien negalėjo atvykti darželin. Su Karalienės Morkos vaidmenį perteikė ūkvedė Audronė Jarašiūnienė. Dėkojame renginio organizatoriams už įspūdingą renginį, puikią nuotaiką“.

    Stasė Kelerienė – Balsių pagrindinės mokyklos Klovainių ikimokyklinio ugdymo skyriaus direktoriaus pavaduotoja ugdymui: „Mokytojos Astos Kanišauskienės „Pelėdžiukų“ grupės vaikučiai rajono ikimokyklinukų kūrybiniam projektui „Pasakėlę aš paseksiu“ parengė pasakėlės „Ožkelė, pusė lupta pusė skusta“ inscenizaciją. Ji labai patiko mažiesiems, o personažai atitiko vaikų temperamentą. Tai pasaka – ugdanti vaikams aukštos moralės principus. Pilnutėlei Linkuvos kultūros centro salei vaikai pasakojo, jog meluoti, kažką apgauti – labai negražu. Baigiantis pasakai „Ožkelė“ visų atsiprašė. Tai – pamokanti, daug emocijų suteikianti pasaka. Džiaugiamės puikiame renginyje galėjome save parodyti ir į kitus pasižiūrėti.“

    Jūratė Aleknavičiūtė – Linkuvos gimnazijos Pašvitinio pradinio ugdymo skyriaus direktoriaus pavaduotoja ugdymui: „Pašvitinio pradinio ugdymo skyriaus priešmokyklinio – ikimokyklinio ugdymo grupė pasirinko scenoje vaikų mėgstamos pasakos „Pagrandukas“ inscenizaciją. Keletą mėnesių jaunieji pašvitiniečiai su mokytoja Irena Levindravičienė gyveno šiuo spektakliu. Režisuota, repetuota, tartasi – ieškota geriausių sprendimų. Smagu, kad vaikų pasiūlymai įgyvendinti. Repetuodami įsijautė ir išgyveno pasakos veikėjų jausmus. Tai buvo nuolatinė kūryba – žaidimas, kaip geriau, tiksliau, meniškiau perteikti pasakos idėją. Spektaklyje rastos rolės visiems grupės vaikams. Kurdami personažų kaukes prisidėjo ugdytinių tėveliai. Paskelbus viešojoje grupės erdvėje pasakos „Pagrandukas“ įrašas pamalonintas daugybe patiktuku. Tai – paskatos, skatinančios kurti, vaidinti, pasirodyti scenoje.

    Aušra Mačiūnienė – Stačiūnų universaliojo daugiafunkcio centro direktorė: „Stačiūnų daugiafunkcio centro ikimokyklinio ugdymo mokytojos Solveiga Noreikaitė Janušauskienė ir Jolanta Gutauskienė su ikimokyklinio ugdymo grupės vaikučiais rajono ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų kūrybiniam festivaliui „Pasakėlę aš seku 2023“ paruošė spektakliuką pagal lenkų autorių Premzyslaw Wechterowicz ir Emilia Diubak pasaką „Apkabink mane“. Mokytojos pasirinko šį kūrinį, jis labai tiko 3-5 metukų vaikučiams, nes jos ugdo emocinį intelektą. Vaikams ši pasaka taip pat labai patinka, o mokytojos ją seka prieš ugdytinių pietų miegą“.

    Viešosios įstaigos Pakruojo nevalstybinio katalikų vaikų lopšelio-darželio „Varpelis“ (direktorė Ingrida Vaičeliūnienė) auklėtiniai, parengti mokytojų Jovitos ir Rimos suvaidino ukrainiečių liaudies pasaką „Pirštinė.“

    „Šaltinėlis“ mūsų įstaigoje augančiai kartai – nesibaigianti vaikystė, gyvenimas pasakų šalyje“,- renginio šeimininkų pasirodymus „Pasakėlę aš seku“ festivalyje vertino Linkuvos vaikų lopšelio-darželio direktorė Rima Garšvienė.

    Renginio organizatorė – rajono savivaldybės Švietimo skyriaus inspektorė Vilma Jaraitė – vaikų festivalio dalyvius apdovanojo Padėkos raštais ir saldžiosiomis dovanėlėmis. Vaikų pasakų festivalio garbės svečiai – rajono vicemeras Virginijus Kacilevičius, Švietimo skyriaus vedėja Irena Mažulienė, Linkuvos seniūnė Gitana Pašiškevičienė.

    Algis Padora, „Auksinė varpa“ 2023-05

    ŽIBINTŲ ŠVIESOJE

    Linkuvos v.d. 2022.jpg

    Jau tapo tradicija kiekvienais metais Linkuvos vaikų lopšelyje – darželyje ,,Šaltinėlis” rengti Žibintų šventę, dalyvauti Padėkos vakare. Vaikai su auklėtojomis ruošiasi iš anksto: tėvelių pagalba gaminami žibintai, ieškoma gražiausių žiemos eilėraštukų, mokomasi naujų dainelių ir ratelių, gaminami žaisliukai, piešiami atvirukai.

    Šiais metais į pagalbą vaikams pasikvietėme Linkuvos socialinės globos namų socialinę darbuotoją Daivą Kazokaitienę. Viešnia parodė ir iš molio padėjo gaminti kalėdinius angeliukus. Gamino ir didžiukų, ir mažiukų grupių vaikai. Pavyko labai nuostabiai. Šiuos ir kitus savo gamybos angeliukus ,,Šaltinėlio” vaikai skyrė tėveliams.

    Į svečius pasikvietėme ir Linkuvos parapijos kleboną Tomą Janavičių. Su juo kartu atvyko zakristijonas Robertas Šlušnys. Esame dėkingi už mums skirtus kalėdinius sveikinimus, palinkėjimus. Klebonas linkėjo vaikams augti dideliais, smalsiais. Vaikus domino, ar klebonas turi šunį, kokią vairuoja mašiną, ar gauna dovanų, ar laukia Kalėdų. Vaikai išgirdo pasakojimą apie Jėzų kūdikėlį, mokėsi dainos ,,Aukime didyn”, kartu visi sudainavome „Džiaugsmingų šventų Kalėdų”. Klebonas kvietė vaikus kartu su tėveliais ateiti į bažnyčią. Vaikai atsidėkodami padovanojo savo sukurtų kalėdinių sveikinimų.

    Tamsoje, dar neišaušus žiemos rytui, aplinkui „Šaltinėlį” suspindo daug žiburėlių. Tai šviesos, šilumos rytmetys. Vaikai su tėveliais susirinko aplinkui įdegtą laužą. Kiekvieno rankoje žibėjo žibintas, žvakelė, liepsnelė. Visi tyliai klausėsi pasakojimo apie žvaigždeles, mergelę Liuciją, mažus nykštukus. Visų širdelės virpėjo pakėlus žibintus aukštyn, kad šviesa skleistų gėrį, šilumą, grožį, kad būtume draugiški, vienas kitą mylėtume ir už tai būtume dėkingi… Netikėtai pasirodo Kalėdų senelis. Sveikinasi su vaikais, teiraujasi, ar laukia dovanėlių, ar buvo geri, ar padarė daug gražių darbelių. Kalėdų senelis vaikams parašė po laišką. Pasiūlė skubėti į grupes, sušilti, išgerti šiltos arbatos, skaityti laiškus ir laukti didžiosios šventės su dovanėlėmis po egle.

    Vakare tėveliai ir vaikai rinkosi į Padėkos vakarą. Pirmieji žiburėliai su angeliukais rankose buvo patys mažieji. Jie skubėjo pas mamytes, apkabino, prisiglaudė, sakė „ačiū”. Darželio direktorė Rima Garšvienė padėkojo susirinkusiems tėveliams, palinkėjo linksmų švenčių. Kiekvienos grupės vaikučiai paruošė padėkos programėlę. Dainavo, šoko, sakė išmoktus eilėraštukus, o „Kodėlčiukų” grupės vaikai suvaidino pasaką „Mergaitė ir žibintas”. Žibinto šviesa turi neužgesti, nuolat šviesti ir skleisti šilumą, nes tamsoje baisu ir liūdna. Vakaro pabaigoje visi – ir vaikai, ir tėveliai, ir grupių mokytojos – vėl sudainavo „Džiaugsmingų šventų Kalėdų”. Nuspręsta: „jei sudėsime į vaikus bet kokius žodžius – jie skambės padrikai, jei sudėsime išminties pilnus žodžius – šie žodžiai skambės gyvai”. Globokime, mylėkime vaikus, nes jie – mūsų turtas.

    Linkuvos lopšelio – darželio „Šaltinėlis” ikimokyklinio ugdymo mokytoja Ina Ožiūnienė

    „Auksinė varpa“, 2022-12-28

    Linkuvos Z karta. Kokia ji?

    Cquote2.png

    Tėvams ar seneliams jų vaikas ar anūkas – išskirtinis, nepakartojamas, ypatingas. Mokslininkai teigia, kad ta pati socialinė ir geografinė aplinka panašumus lemia ištisoms kartoms. Kokia karta auga Linkuvoje – nykstančiame ir nedarbo kamuojamame miestelyje? Savo pastebėjimais dalijasi linkuviečių pedagogai, Linkuvos lopšelio darželio „Šaltinėlis“ auklėtojos.

    Vaikai Z, tėvai – Y

    Šiuo metu Linkuvos lopšelį darželį „Šaltinėlis“ lanko 84 vaikai – nuo pusantrų iki septynerių metų. Jie – didžioji Linkuvos seniūnijos mažamečių kartos dalis. Šie vaikai, pagal amerikiečių mokslininkų sukurtą kartų teoriją, yra naujosios Z kartos atstovai. Šiai kartai priskiriami visi, gimusieji nuo 2003 ir gimsiantieji iki 2023 metų. Mokslininkai įrodė, kad kiekviena karta (kartos keičiasi kas 20 metų), augdama tam tikru istoriniu laikotarpiu, turi išskirtinių, ankstesnėms kartoms nebūdingų savybių. To neneigia ir Linkuvos „Šaltinėlio“ pedagogai: jų akyse užaugo ir dabartinių darželinukų tėvai – Y karta.

    Rima Garšvienė sako, kad nusiraminimo meditacijų mokomi darželinukai bando jų mokyti ir savo tėvus.

    „Tėvai ir vaikai labai skirtingi. Net sunku lyginti“, – sako Rima Garšvienė, Linkuvos ikimokyklinio ugdymo įstaigose dirbanti 39­eris metus. Ilgametė pedagogė pirmiausiai pastebi, kad kai kuriems dabartinių mažamečių tėveliams trūksta žinių, kaip auginti ir ugdyti savo vaikus.

    „Tėveliams vis dar atrodo, kad vaikai yra maži, todėl nieko nesupranta. Tačiau, taip nėra. Vaikas tik gimė ir ugdymas prasidėjo“,– sako R. Garšvienė, kurį laiką stažavusis Londono ikimokyklinėse įstaigose, dabar laikinai einanti „Šaltinėlio“ direktoriaus pareigas.

    Pedagogės mato skirtumus

    Su priešmokykline „Šaltinėlio“ grupe dirbanti Ina Ožiūnienė pastebi, kad jaunoji Linkuvos seniūnijos karta auga patirdama didesnę socialinę atskirtį. O dabartinių priešmokyklinukų tėvai augdami to nejautė – visi vaikai buvo beveik iš vienodai pasiturinčių šeimų.

    „Anuomet tėvai savo vaikams galėjo prenumeruoti vaikiškus žurnalus, mes juos skaitydavome darželyje, aptarinėdavome. O dabar to nėra. Ir savo mėgstamą knygutę retas vaikas namuose turi“, – apie kartų skirtumus pasakoja I. Ožiūnienė, šiam darbui atidavusi 33 metus.

    Anot pedagogės, dėl to dabartinių ikimokyklinukų yra skurdesnė kalba, jiems sunku kurti ir pasakoti trumpus kelių sakinių siužetus ar keliais sakiniais nusakyti, ką mato paveikslėlyje.

    Rūta Pakalnienė apie ryškiausią kartų skirtumo pastebėjimą:„Jiems visko reikia čia ir dabar“.

    „Štai užduotis: kuriame vardus lėlytėms. Vaikams vardas Jonas – negražus, o Onytė – negirdėtas. Jų tarpe populiariausi vardai iš televizijos filmukų: Mikimauzas, Tomas, Džeris, Ninzė“, – apie savo ugdytinių žinomiausius herojus ir jų vardus pasakoja pedagogė. Jos nuomone, taip yra todėl, kad vaikai dažniausiai laiką leidžia ne bendraudami su tėvais, o prie televizorių.

    Per 40 metų Linkuvos vaikų darželiuose (buvo du) dirbančios Rūtos Pakalnienės nuomone, dabartinė karta nuo ankstesnės labiausiai skiriasi kantrybės stoka. „Jiems visko reikia čia ir dabar, – šypsosi ilgametė pedagogė. – Daugelis vaikų nesugeba išlaikyti dėmesį, susikaupti“.

    Stengiasi padėti

    Inos Ožiūnienės teigimu, dabartiniams darželinukams tėvai neprenumeruoja vaikiškų leidinių, o jų tėvai augo su savo pamėgtu žurnalu ir knygute.

    I. Ožiūnienė mano, kad jos dabartiniams ugdytiniams per mažai laiko skiria tėvai. Gal todėl vaikai yra uždaresni, mažai kalbūs. „Net trisdešimt dviem „Šaltinėlio“ vaikams reikia logopedo pagalbos. Kai augo jų tėvai, tokios didelės bėdos dėl taisyklingo garsų tarimo nebuvo“, – palygina pedagogė. Ir priduria, kad dabartinių jos ugdytinių tėvai, irgi lankę darželį, atrodė turėję linksmesnę ir laimingesnę vaikystę.

    I. Ožiūnienės teigimu, vaikų ugdymas – ne tik švietimo įstaigos reikalas. Didelė atsakomybė už augančią naująją kartą tenka tėvams. Tačiau jie nėra tokie atsakingi už savo vaikus, kokį atsakingumą anuomet už juos jautė jų tėvai. Pedagogės įsitikinimu, dabar būsimuosius tėvus reiktų ruošti atsakingai tėvystei ir motinystei.

    Darželio pedagogės, matydamos tėvų ir vaikų bendravimo stoką, jausdamos problemas šeimose, ieško būdų, kaip savo ugdytiniams padėti. Todėl pirmiausiai stengiasi vaikams būti vyresniais draugais, patarėjais ir padėjėjais. Viena iš pedagogų pagalbos vaikams priemonių – vadinamosios nusiraminimo meditacijos. Vaikas mokomas ramiai atsisėsti, pagalvoti ir patylėti, pratintis pabūti su savimi, paguosti liūdintį.

    R. Garšvienė sako, kad vaikai, darželyje pasakoja, to mokantys ir savo tėvus, kai mato jog jiems yra sunku ar jaučiasi nelaimingi. „Gera žinoti, kad yra vaikų, kurie ieško būdų, kaip padėti savo šeimai,"– savo darbo rezultatais džiaugiasi ilgametė pedagogė, neslėpdama, jog psichologo, kaip ir logopedo, pagalba augančiai linkuviečių kartai tikrai būtų naudinga. Anot „Šaltinėlio“ vadovės, ji praverstų ir kai kurioms šeimoms, vaikus aunančioms šeimoms.


    Janina Vansauskienė „Šiaulių kraštas“ 2017 m. kovo 31 d.

    Cquote1.png


    Oranžinė kelionė

    Lin Oranžinė kelionė.png

    Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

    Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
    • Emilija Stanevičienė – autorius ir redaktorius – 105% (+32238-1571=30667 wiki spaudos ženklai).