Liucijonas Maciejauskas

    Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
    Liucijonas Maciejauskas

    Gimė 1887 m. liepos 22 d.
    Kolonijos vs., Anykščių raj.

    Veikla
    Laisvės gynėjas

    Liucijonas Maciejauskas ( 1887 m. liepos 22 d., Kolonijos vs., Anykščių raj. – ) – Laisvės gynėjas.

    Biografija

    Tėvai: Juozapas Maciejauskas ir Jadvyga Bulytė-Maciejauskienė – valstiečiai žemdirbiai.

    1887 m. liepos 30 d. Kurklių bažnyčioje jį pakrikštijo Kurklių vikaras Pranciškus Kazlauskas, krikštatėviai buvo Liucijonas Stauryla ir Valerija Maciejevskienė, Vincento žmona.

    Baigė pradžios mokyklą.

    Sulaukęs šaukiamojo amžiaus, L. Maciejauskas buvo mobilizuotas į carinės Rusijos kariuomenę, tarnavo Smolenske (Rusija) 205-ojo atsargos pėstininkų pulko 12-ojoje kuopoje eiliniu, kol 1918 m. kovo 4 d. dėl ligos buvo demobilizuotas ir išleistas namo.

    1919 m. vasario 24 d. L. Maciejauskas įstojo savanoriu į Lietuvos kariuomenę, buvo paskirtas į Panevėžio srities apsaugos būrį – 4-ojo pėstininkų Lietuvos Karaliaus Mindaugo pulko raitųjų žvalgų komandą.

    Jis daug kartų dalyvavo kovinėse operacijose mūšiuose su bolševikais ties Truskava (Kėdainių raj.), Pociūnėliais (Radviliškio raj.), Ramygala (Panevėžio raj.), Panevėžiu, Kupiškiu bei Latvijoje, Dauguvos fronte, paskui kovėsi su bermontininkais ties Meškuičiais ir Jurgaičiais (Šiaulių raj.). 1920 m. vasario 25 d. iš tarnybos jis paleistas kaip vienerius metus ištarnavęs savanoris, kuris toliau mobilizacijos neliečiamas.

    Po demobilizacijos jis apsigyveno Kaune, Šančiuose, vėliau įsikūrė Birutės kaime šalia Kauno, kur turėjo 3 hektarų ūkį. Jis dirbo Kauno miesto savivaldybėje sodininku, nuo 1936 m. buvo gavęs teisę nešioti ginklą savigynai.

    Po Antrojo pasaulinio karo, antrosios sovietinės okupacijos pradžioje, 1944 m. rugpjūtį L. Maciejauskas buvo paskirtas Kauno Vytauto Didžiojo universiteto botanikos sodo asistentu, neturinčiu mokslinio laipsnio.

    Už asmeninę narsą kovinėje operacijoje 1919 m. kovo 2 d. ties Pociūnėliais 1920 m. rugsėjo 18 d. L. Maciejauskas buvo apdovanotas 1-ojo laipsnio Vyties Kryžiumi. Už tą patį kovinį žygdarbį jis buvo pristatytas apdovanojimui ir vokiečių kryžiumi už narsą, bet po politinių permainų svetimos šalies apdovanojimo nebegavo.

    Be Vyties Kryžiaus (1920 m.) jis dar buvo apdovanotas Nepriklausomybės medaliu (1928 m.) ir Savanorio medaliu (1930 m.).

    Susituokė 1921 m. rugpjūčio 8 d. Šakių bažnyčioje, žmona Marcelė Agota Baltrušaitytė-Maciejauskienė.

    Mirė (?).

    Vyties Kryžiaus kavalieriaus L. Maciejausko gyvenimas ir žygdarbiai įamžinti Viliaus Kavaliausko enciklopediniame žinyne "Lietuvos karžygiai : Vyties Kryžiaus kavalieriai (19181940)" 4-ajame tome (2012 m.).

    Šaltiniai


    Autorius: Anykštėnų biografijos - Tautvydas Kontrimavičius

    Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

    Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
    • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+3502-0=3502 wiki spaudos ženklai).