Liucijonas Marikonis

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Liucijonas Marikonis

Gimė 1819 m.
Kraštų dvaras (Rokiškio raj.)
Mirė apie 1892 m. (~73 m.)
Vilniuje

Veikla
Dvarininkas bajoras, grafas, mecenatas

Turinys

Liucijonas Marikonis ( 1819 m., Kraštų dvaras, Rokiškio raj. – apie 1892 m. Vilniuje) – Dvarininkas bajoras, grafas, mecenatas.

Biografija

Tėvas Jeronimas Marikonis – dvarininkas bajoras, motina – Kraštų palivarko baudžiauninkė. Marikonių giminės protėvis Ferdinandas Marikonis atvyko iš Italijos kaip Lietuvos Didžiosios kunigaikštienės Bonos Sforzos (14941557), Žygimanto Senojo žmonos, dvariškis, gavo grafo titulą, dvarą ir čia pasiliko. 1773 m. jo palikuoniai Marikoniai buvo priimti į Lietuvos bajorų luomą.

L. Marikonis buvo mokomas ir auklėjamas užsienyje, kur pažino ir pamėgo meną. Jis buvo ruošiamas kunigystei, bet pasirinko pasaulietišką gyvenimą.

Grįžęs po studijų į tėviškę, L. Marikonis kūrėsi Svėdasuose, Anykščių raj., į šį kraštą kvietėsi architektus ir statybininkus iš Vakarų Europos. Jo architektūrinius sumanymus įgyvendino iš Matrijos (Tirolis, Austrija) atvykęs ir XIX a. antrojoje pusėje kelis dešimtmečius Lietuvoje kūręs architektas Georgas Werneris, vėliau suprojektavęs Rokiškio ir Salų (Rokiškio raj.) bažnyčias.

Vakarinėje Beragio ežero pakrantėje, Bajorų kaimo teritorijoje, XIX a. viduryje L. Marikonis pastatė naujus Svėdasų dvaro rūmus, įrengė tvenkinį ir įveisė apie 7 hektarų ploto parką. Jį kūrė iš užsienio atsivežti sodininkai.

Svėdasų miestelio aikštėje L. Marikonis pasistatė dviejų aukštų mūrinį namą. Motinai ir pirmajai žmonai mirus, Svėdasų bažnyčios šventoriuje 18481850 m. jis pastatė mūrinę neogotikinio stiliaus Švč. Dievo Motinos koplyčią-mauzoliejų.

Melsdamas sveikatos sunkiai sirgusiai dukrai, apie 1854 m. šalia Svėdasų, Svėdasų–Šimonių ir Anykščių–Salų kelių kryžkelėje, L. Marikonis pastatė maždaug 4 metrų ilgio, 3 metrų pločio ir 6,5 metro aukščio mūrinę koplytėlę, skirtą Švč. Mergelei Marijai. Gyvendamas Svėdasuose, jis pats kasdien ateidavo į ją rožinio sukalbėti ir skatino vietinius žmones toje koplytėlėje už Marikonių giminę melstis. 1920 m. Svėdasų klebono Jono Kraniausko rūpesčiu L. Marikonio koplytėlė buvo perdengta cinkuota skarda ir išliko iki šiol.

Statydamas puošnius ir didingus pastatus, išlaidžiai gyvendamas, L. Marikonis prasiskolino. Svėdasų dvaras apie 1890 m. buvo parduotas iš varžytinių. Nuskurdęs buvęs jo savininkas senatvėje persikėlė į Vilnių, kur gyveno elgetaudamas.

Buvo vedęs. Žmona Marija Pliaterytė (kitų šaltinių duomenimis – Lopacinskaitė)-Marikonienė (?–1848). Liko našlys.

Vėl vedė, žmona Elžbieta Mundytė-Marikonienė – dvarininkė bajorė. Liko našlys. Duktė Jadvyga Filomena Marija Stefanija Marikonytė (1867–?).

Mirė apie 1892 m. Vilniuje.

Po 1890 m. dvarą įsigijo ir valdė carinės Rusijos kariuomenės generolas Božerianovas, o 1911 m. dvaro centrą su didžiuliu parku iš banko perpirko pasiturintis ūkininkas Mykolas Juodviršis, iki 1941 m. jį valdė jo sūnus Kazimieras Juodviršis. Sovietmečiu L. Marikonio dvaras buvo nacionalizuotas, XX a. antroje pusėje jo pastatai naikinami. Nuo rūmų stogo nuplėšta skarda buvo dengiami kolūkio sandėlių, fermų stogai.

Šiuo metu iš jo pastatų likę tik nykstantys griuvėsiai, grąžinti paveldėtojams. Buvusį parką primena tik uosių alėjos fragmentai ir dar likę atvežtiniai medžiai ir krūmai: baltoji tuopa (Populus alba), šermukšnialapė sorbarija (Sorbaria sorbifolia), pilkoji lanksva (Spirea x cinerea), geltonžiedė karagana (Caragana arborescens). Šiame parke buvo aptiktas ir retas, į Lietuvos Raudonąją knygą įrašytas vabalas – marmurinis auksavabalis (Netocia lugubris), parko prieigose gyvena taip pat Raudonosios knygos gyvūnai – nendrinės rupūžės (Bufo viridis).

Šaltiniai


Autorius: Anykštėnų biografijos - Tautvydas Kontrimavičius

Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: