Lugduno Galija

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Pavadinimas::Lugduno Galija{{#set:Vardininkas=Lugduno Galija}}
lot. GALLIA LUGDUNENSIS

Blank.png

22 m. pr. m. e. – 457

Blank.png

REmpire-06 Gallia Lugdunensis.png
Valstybė: Romos imperija Romos imperija
Diecezija (nuo IV a.): [[Diecezija (nuo IV a.)::Galų diecezija]]
Administracinis centras: Lugdunas
Commons-logo.svg Vikiteka: Lugduno GalijaVikiteka

{{#set:Page has default form=Istorinis administracinis vienetas}}

Romos imperija Adriano laikais (valdė 117-38 m.). Galijos centre (šiaurės ir centrinė Prancūzija) yra Lugduno Galija.

Lugduno Galija (lot. Gallia Lugdunensis; pranc. Gaule Lyonnaise) – Romos imperijos provincija, buvusi keltų galų teritorija, dalis dabartinės Prancūzijos.

Pavadinta pagal sostinę Lugduną (dabartinis Lionas), kuris, spėjama, buvo stambiausias romėnų Europos miestas į vakarus nuo Italijos ir didžiausias imperijos monetų kaldinimo centras. Netoli Lugduno buvo Condate altorius, prie kurio Trijų Galijų atstovai rinkdavosi praktikuoti Romos ir Augusto kultą.

Raida

Ji suformuota padalijant Plaukuotosios Galijos (lot. Gallia Comata) teritoriją į tris dalis. Pradinė šio provincijos, dar vadintos Keltų Galija (lot. Gallia Celtica) teritorija buvo nuo Senos ir Marnos šiaurės rytuose (riba su Belgijos Galija) iki Garonos pietvakariuose (riba su Akvitanijos Galija). Valdant Augustui Lugduno Galijos teritorija buvo sumažinta. Žemės tarp Luaros ir Garonos buvo perduotos Akvitanijos Galijai, o centrinė ir rytų dalys buvo perduotos naujai provincijai Aukštutinei Germanijai. Lugduno Galija buvo imperijos provincija, verta būti valdoma imperijos legato.

III a. pabaigos Diokletiano administracinių reformų metu Lugduno Galija buvo padalinta į keturis administracininius vienetus, numeruojamus skaičiais nuo I iki IV. Tuo metu Lugduno Galijos užėmė didžiausią dalį diocezijoje, klaidinančiai vadintoje Galų diecezija (lot. Dioecesis Galliarum), kuriai dar priklausė Pirmoji Germanija, Antroji Germanija ir Belgika. Daug galų žemių priklausė Vjeno diecezijai (pietinės Galijos provincijos), Britanijos diocezijai (joje gyveno irgi keltai) ir Ispanijos diocezijai.

Populiarioje kultūroje

Neužkariautas galų kaimas iš Asterikso komiksų yra Lugduno Galijoje, Armorikos pusiasalyje (dabartinė Bretanė).


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: