Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
(Nukreipta iš puslapio MELI)
Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras
Valstybės logo.jpg
Forma Biudžetinė įstaiga
Įkurta 2010 m.
Vadovai Rimantas Petras Kareckas
Būstinė Vilnius
Adresas L. Asanavičiūtės g. 23, LT-04315 Vilnius
Tinklalapis www.melc.lt
El. paštas info@melc.lt
Telefonas (5) 245-8526
Kodai Juridinių asmenų registre: 111959573

Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras (MELC) – valstybinė biudžetinė mokslo leidybos įstaiga, Lietuvos enciklopedinių žinynų ir kitų leidinių leidybos bendrovė, priklausanti LR Švietimo ir mokslo ministerijai.

Centras buvo perorganizuotas iš Mokslo ir enciklopedijų leidybos instituto (2010-01-01), o šis iš Mokslo ir enciklopedijų leidyklos, įsteigtos iš dviejų 1992 m. sujungtų leidyklų – Mokslo leidyklos ir Valstybinės enciklopedijų leidyklos.

Lietuvos Respublikos ... – ... logotipas

Institucijos paskirtis

  • rengti ir leisti mokslo ir kultūros fundamentalius leidinius, kaupti ir sisteminti mokslinę (enciklopedinę ir leksikografinę) informaciją, vykdyti mokslinės informacijos metodikos ir bibliografijos mokslinius tyrimus;
  • vykdyti valstybinės leidybos programas; rengti ir leisti lietuvių ir kitomis kalbomis visuotines ir šakines enciklopedijas, lietuvių kalbos, dvikalbius ir terminų žodynus, vadovus ir žinynus; Lietuvos ir pasaulio kultūros, mokslo ir technikos paveldo veikalus, lietuvių raštijos ir etninės kultūros paminklus, mokslinę, techninę literatūrą, aukštųjų ir aukštesniųjų mokyklų vadovėlius, informacinius leidinius, periodinį bendrinės kalbos * savo nuožiūra arba užsakymo tvarka rengti ilgalaikes mokslinės literatūros rengimo ir leidimo programas, kaupti informacinę bazę daugiatomiams enciklopediniams leidiniams;
  • literatūros rengimo ir leidimo programas, kaupti informacinę bazę daugiatomiams enciklopediniams leidiniams;
  • kurti kompiuterinę mokslinės (enciklopedinės, leksikografinės) informacijos ir bibliografijos apdorojimo metodiką.

Centro veikla

MELC rengia ir leidžia:

Kiti MELC rengiami leidiniai:

  • visuomenės, gamtos ir technikos mokslų monografijos
  • filologiniai ir terminų žodynai
  • aukštųjų mokyklų vadovėliai
  • užsienio autorių moksliniai veikalai
  • mokslo populiarinamosios knygos
  • elektroniniai žodynai

Skaitmeninimas

2016 m. centro darbuotojai pradėjo skaitmeninti 26-is enciklopedijos tomus.

„2016-ųjų pabaigoje žadame įdėti pilotinę versiją, po to ją pataisyti, papildyti, atnaujinti visų pirma lituanistinę medžiagą ir 2018-ųjų metų pabaigoje, švenčiant Lietuvos šimtmetį, jau turėtų būti enciklopedija patogi vartotojui“, – BNS sakė R.Kareckas.

Anot jo, šiuo metu centras yra pateikęs paraišką europinei paramai, kuri leistų atlikti daugiau darbų ir padaryti juos greičiau – kol pinigai negauti, enciklopediją centras skaitmenina savo vidiniais resursais, tai daro apie 25 žmonių komanda.

„Jie peržiūri visus straipsnius – juos juk reikia išskleisti, pateikti visiškai kitaip, nei buvo popierinis variantas, sukurti paieškos mechanizmą, kad būtų patogu surasti straipsnius“, – paaiškino R.Kareckas.

25 enciklopedijos tomai ir vienas papildymų tomas buvo baigti leisti 2015 m. vasarį.

Visuotinės lietuvių enciklopedijos (VLE) paskirtis – suteikti lietuviškai skaitantiems žmonėms žinių apie visatą ir Žemę, supažindinti su civilizacijos istorija, pasaulio tautų kultūra, mokslu, ekonomika, pateikti objektyvių duomenų apie kitas valstybes, pasaulio politinės, kultūrinės ir ekonominės raidos tendencijas, propaguoti humanistines ir krikščioniškąsias vertybes, parodyti Lietuvos valstybę ir lietuvių tautą pasaulio bei Europos istorijos ir kultūros kontekste.

VLE pakeitė sovietmečiu (1976–1985 m.) leistą ir smarkiai cenzūruotą Lietuviškąją tarybinę enciklopediją – 25-iuose VLE tomuose (be papildymų), kurių kiekvienas sudaro po 800 ir daugiau puslapių, daug dėmesio skirta SSRS okupacijos metais draustoms ir ignoruotoms temoms, taip pat apie ketvirtadalį medžiagos skirta lituanistinei medžiagai – Lietuvai ir lietuviams, taip pat su Lietuva ir lietuviais susijusiai informacijai.

Organizacinė sandara ir valdymas

MERC yra 5 redakcijos:

  • Gamtos ir technikos mokslų
  • Humanitarinių mokslų
  • Istorijos ir socialinių mokslų
  • Mokyklinių ir mokslinių leidinių
  • Žurnalo "Gimtoji kalba"

Ištekliai

Didelė Centro leidinių dalis yra parengta Lietuvos autorių (istorikų, lituanistų, menotyrininkų, socialinių, kitų humanitarinių ir tiksliųjų mokslų specialistų).

Bendradarbiaujama ir su užsienio leidėjais – Diagram Visual Information Ltd., Wydawnictwo Naukowe PWN SA, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, The Thames and Hudson, Belkartografija ir kitais leidėjais.

Centras leidinius leidžia ir kitomis kalbomis (anglų, rusų, vokiečių), skirtus užsienio skaitytojams, kurie domisi Lietuvos praeitimi, tautos kilme, kultūra, istorija.

Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras bendradarbiauja su Lietuvos universitetais, institutais, Mokslų akademija, mokslo tiriamaisiais institutais, kultūros ir švietimo įstaigomis.

Kiekvienais metais MERC dalyvauja Vilniaus knygų mugėje, rengiamoje LITEXPO parodų rūmuose, taip pat Frankfurto, Varšuvos, Maskvos, Geteborgo, Minsko ir kitose knygų mugėse.

Istorija

MELC yra valstybinė mokslo leidybos įstaiga, įsteigta Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos. 2010 m. sausio 1 d. Centras organizuotas iš Mokslo ir enciklopedijų leidybos instituto (MELI), o šis – iš Mokslo ir enciklopedijų leidyklos, įsteigtos iš dviejų 1992 m. sujungtų leidyklų – Mokslo leidyklos ir Valstybinės enciklopedijų leidyklos.

Vadovai

  • ...

Nuorodos, šaltiniai

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+54-0=54 wiki spaudos ženklai).