Manta Bajelytė-Ražauskienė

    Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
    Manta Bajelytė-Ražauskienė
    LG Manta Bajalytė- Ražaskienė 2021.jpg
    2021 metai

    Gimė 1985 m. spalio 19 d. (38 m.)

    Veikla
    Dailininkė, dizainerė, fotografė.

    Išsilavinimas 2004 m. Linkuvos vidurinė mokykla
    Alma mater 2008 m. ŠU bakalauro st. dailė ir dizainas,
    2010 m. ŠU magistro st. dailė ir dizainas

    Manta Bajelytė-Ražauskienė (g. 1985 m. spalio 19 d.) – dailininkė, dizainerė, fotografė.[1]

    Biografija

    Gimė 1985 m. spalio 19 d. 2004 m. baigė Linkuvos vidurinę mokyklą, 2008 m. – Šiaulių universitetą, bakalauro studijas, dailės ir dizaino specialybę. 2010 m. – Šiaulių universitetą, magistro studijas, dailės ir dizaino specialybę.

    Pomėgiai: knygos biografinės, psichologija, važinejimas motociklu, yra gavusi taurę už daugiausiai nuvažiuotus km. Vyru ir moterų kategorijoje, dalyvauja žygiuose.

    Parodos

    • 2006 m. „Pasaulis kitaip“, Ūdekai
    • 2007 m. „Mano spalvos“, Šiaulių universiteto dailės galerija
    • 2008 m. „Laisvalaikio kūryba“, Linkuva
    • 2009 m. „Viskas kitaip“, Degesiai
    • 2009 m. „Tai, ko kartais nepastebim“, Degesiai, fotografijų paroda
    • 2010 m. „Tai, ko kartais nepastebim“, Pakruojo raj. Švietimo centras, fotografijų paroda
    • 2011 m. „Gamta mano akimis“, Pakruojo raj. Švietimo centras, fotografijų paroda
    • 2012 m. „Nakties vizijos“, Pakruojo raj. Pakruojo dvaras, grafikos darbų paroda
    • 2020 m. rugsėjo fotografuoja su dronu.
    • 2021 m. Albumas „Paprastumu nepaprastas kraštas“

    „Mes – tų pačių šaknų vaikai“...

    „Albumas „Paprastumu nepaprastas kraštas“ nuo pradžios iki pabaigos sukurtas mūsų kraštiečių. Mintis tokiam darbui pasitelkti rajono žmones kilo norint pabrėžti krašto savastį, parodyti tai, kas vietiniams taip gerai pažįstama ir artima.

    Vartydami albumo lapus apkeliausime visą mūsų rajoną. Vienur užtruksime ir vaizdais mėgausimės ilgiau, kitur prabėgsime gan sparčiu žingsneliu. Kelionės įspūdį sustiprins pakruojiečių eilės, kuriose visa paletė jausmų ir patirčių: nuo žavėjimosi gimto krašto peizažais iki gilių vidinių apmąstymų, kokius tik gali žmogui sukelti buvimas čia, savo tėvų ir protėvių žemėje“,- „Eurispauda“ spaustuvėje išleistą`albumą pristato leidinio sumanytojai.

    Beveik pusės iš 68 fotografijų (dauguma jų – dronu) autorė Manta Bajelytė Ražauskienė. Aukštam skrydžiui pakilusios moters nepavadinsi kūrybos naujoke. Nuo pat vaikystės ūdekiečių Mildos ir Arūno Bajelių dukra išsiskyrė meniška siela.

    „Mantą Bajelytę Ražauskienę galėtum apibūdinti įvairiai – mokytoja, mama, žmona, kūrėja, grafikė, menininkė, galiausiai... fotografė! Iš daugybės užsiėmimų šis, kaip ji pati sako, tapo vienu iš didžiausių ir žinomiausių projektų. Prieš 7-erius metus pradėjusi fotografuoti studijuodama dailę ir dizainą universitete, šį pomėgį ji išaugino iki dešimčių fotosesijų per mėnesį, seniai ne tik mūsų rajone žinomo fotografės braižo ir vardo bei jaukios studijos, kurioje gimsta pati nuoširdžiausia ir Mantai mieliausia šeimos fotografija...“- buvusios Linkuvos vidurinės mokyklos (dabar gimnazija) diplomantės gyvenimo ir kūrybos kelią pristato „Enciklopedija Lietuvai ir pasauliui“ (ELIP) viena redaktorių – linkuvietė pedagogė Emilija Stanevičienė.

    Fotoalbume pateiktų fotografijų grožį ir vertę stiprina mūsų krašto literatų – „Židinio“ klubo vadovės Editos Kurauskienės, rašytojos Gabrielės Petkevičaitės Bitės atminimo medalininkės, Pakruojo krašto Garbės pilietės Zitos Buržaitės-Vėžienės, raiškiojo žodžio kūrėjų Mykolo Arcimavičiaus, Intos ir Mindaugo Bulaičių, Dalės Gurkšnienės, Gražinos Gricienės, Žydrūnės Gasaitienės, Ingos Bosienės, Eufrozinos El-Khatib, Pranutės Kvedarienės, Vilijos Kaškelytės-Narvydienės ir Karolinos Kazlauskienės posmai.

    Algis Padora, „Auksinė varpa“, 2021-09-18


    Šviesos ir džiaugsmo pilna fotografija

    Mantą Bajelytę Ražauskienę galėtum apibūdinti įvairiai – mokytoja, mama, žmona, kūrėja, grafikė, menininkė, galiausiai... fotografė! Iš daugybės jos užsiėmimų, šis, kaip ji pati sako, tapo vienu iš didžiausių ir žinomiausių projektų. Prieš 7-ius metus, kuomet pradėjo fotografuoti studijuodama dailę ir dizainą universitete, šį pomėgį ji išaugino iki dešimčių fotosesijų per mėnesį, seniai ne tik mūsų rajone žinomo fotografės braižo ir vardo, bei jaukios studijos, kurioje gimsta pati nuoširdžiausia ir Mantai mieliausia šeimos fotografija...

    Žvirbloniuose gyvenanti Manta kone kiekvieną dieną skuba į Pakruojyje įsikurtą studiją. Pirmąkart įžengus į pačios ir vyro Ramūno įrengtas patalpas, nustembi – balta erdvė, nuspalvinta šiltų šviesų, dekoratyvinių gėlių ir kitų vintažinių daiktų, atrodo, matyta tik populiariuose žurnaluose... Bet tikrai ne Pakruojyje! „Sunkiai čia ir betelpu, nors, aišku, labai džiaugiuosi turėdama tokią savo studiją. Svajoju apie dar didesnę, gal net kelias erdves“,- pradeda pasakoti fotografė, rodydama išpuoselėtas patalpas. Mantos studijai greit bus metai, tačiau čia moteris jau spėjo priimti dešimtis jaunavedžių, įsimylėjėlių, krikštynų ir kitokių svitų, o kur dar šeimos, sugalvojančios įsiamžinti per šventes, ar kitą, jiems svarbią datą.

    „Apie savo erdvę svajojau seniai, tik vis pritrūkdavo valios, juk investicijos nemažos... O jei niekas pas mane neis?“,- nors užsakymų fotografuoti netrūkdavo, Mantą kankino įvairios mintys, tačiau, tokioms mintims išvaikyti juk yra antroji pusė! „Vyras Ramūnas yra didžiausias postūmis pirmyn, kai kankina kažkokios nepagrįstos baimės. Kai norėjau atsidaryti studiją, ir pasakiau jam, labai gerai viskas susiklostė, jis padėjo, gavome tinkamas patalpas, tuoj pat ir atsirado klientų“,- sako fotografė, pripažindama, kad iškabą ant pastato, kuriame įsikūrusi studija, užsikabino visai neseniai. „Geriausia reklama – iš lūpų į lūpas. Arba kai grįžta tie patys klientai. Vestuvių, krikštynų ir kitoms fotosesijoms samdo tą patį žmogų – tampi šeimos fotografu jiems svarbiausiomis progomis, o tai yra geriausias įvertinimas“ rodydama į studiją puošiančias dekoracijas, prie daugumos iš jų prisideda abiejų sutuoktinių rankos. „Aš sugalvoju, papasakoju vyrui, tai jis arba medžiagas nuperka, arba sumeistrauja, o man lieka tik apdailos darbai“,- šypsosi fotografė. Moteris, mėgstanti originalius ir išskirtinius daiktus, visas dekoracijas yra sugalvojusi pati, tik kai kurių įgyvendinimas kartais „neįkandamas“ šeimai ar iš metalo stebuklus darančiam broliui, tada tenka patikėti kolegomis – Manta kreipiasi ir į „Geniuką“, ir į „RM baldus“, kurie visada atliepia lūkesčius.

    Studiją ir daugumą dekoracijų baltai ji nudažė neatsitiktinai: „Balta – deranti prie visko, žmonės šviesioje erdvėje atrodo natūraliai, nereikia nieko išskirtinio, o sukuriamas gražus galutinis produktas.“ Manta pritaria, kad dabartinės fotografijos studijos – senųjų fotoateljė „provaikaitės“. Prabėgo ne vienas dešimtmetis, buvo laikas, kai į tokias studijas eiti lyg ir nebemadinga buvo, o jos grįžo... Ir, galima sakyti, su trenksmu! „Toks populiarumas – natūralus. Ir man pačiai, pirmiausia, klientai pametėjo mintį apie nuosavą studiją. Pagalvokite, užsisakai vestuvinę ar krikštynų fotosesiją, o lyja kaip iš kibiro... Tada galiu klientus vestis čia, žaisti su dekoracijomis, ar tiesiog nufotografuoti paprastai, bet kartu ir stilingai“,- pasakoja Manta. Studija praverčia ir fotografuojant mažuosius, nėščiąsias – tokiems klientams reikia šiltos, patogios erdvės. Vis dėlto, Mantos nuomone, ir auksu tviskančios patalpos klientams nebus malonios, jei fotografas neras su jais bendros kalbos. „Labai didelį procentą sudaro bendravimas, nuraminimas, net ir juoko pasakymas“,- apie tai, kad fotografo darbas turi begalę psichologijos elementų, kalba Manta. Kaip taisyklė, pirmosiose fotosesijų nuotraukose žmonės susikaustę, nenatūralūs, ir tik po kurio laiko gaunasi tokie, kokie yra ir gyvenime. „Tikrai, pliusas, kad pati esu dviejų mažųjų mama, o ir mokytojos darbo teko ragauti“,- fotografijoje pritaikomą įvairią patirtį prisimena Manta.

    Kalbai pakrypus apie fotosesijų madas, Manta sako, kad jau kuris laikas dauguma klientų nori kuo natūralesnės, nuoširdesnės fotografijos. „Nori gamtos, dvarų, sodybų vaizdų. Jau itin retai pasiimu prieš kelis metus itin madingus buvusius lagaminus ar skėčius, dažniau norisi labai delikačių, su gamta susiliejančių dekoracijų“,- sako fotografė.

    Simona Lipskytė


    Darbai ir laurai

    Šaltiniai

    Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

    Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
    • Emilija Stanevičienė – autorius ir redaktorius – 84% (+9446-110=9336 wiki spaudos ženklai).
    • Vitas Povilaitis – redaktorius – 18% (+1985-110=1875 wiki spaudos ženklai).