Marcel Duchamp

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Marcel Duchamp
M. Diušanas, 1930 m.

Marselis Diušanas (Marcel Duchamp, 1887 m. liepos 28 d. – 1968 m. spalio 2 d.) – prancūzų – amerikiečių menininkas, vienas įtakingiausių dadaizmo ir siurrealizmo menininkų, kurio įtaka juntama šiuolaikinių menininkų darbuose.

Kaip pamatines medžiagas savo darbams jis pradėjo naudoti įprastus kasdieninius daiktus, kurie visiškai nesusiję su daile. M. Diušano žymiausias darbas „Fontanas“ šokiravo dailės pasaulį 1917 m., nes šiam kūrinui jis panaudojo pisuarą.

1923 m. Diušanas apleido meninę veiklą, tam kad žaistų šachmatais – jais jis žaidė iki gyvenimo pabaigos, beveik atsisakė kitos veiklos. 1925 m. sukūrė plakatą III Prancūzijos šachmatų čempionatui ir dalyvaudamas jame, gavo šachmatų meistro titulą – rezultatas: 3-3, 2 lygiosios. Dalyvavo ir kituose Prancūzijos čempionatuose, o taip pat ir 19281933 metų šachmatų olimpiadose. Labiausiai mėgdavo hipermodernius debiutus, pavyzdžiui, Nimco-Indiškąjį.

2004 m. M. Diušano „Fontanas“ buvo įvertintas 500 galingiausių britų meno pasaulio atstovų kaip pats įtakingiausias meno kūrinys XX amžiuje. Tai M. Diušano darbų įtakos ir žymės įrodymas, kurią jis paliko dailės pasauliui.

Nuorodos

Vikiteka


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: