Marvelė (upė)

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Marvelė
Marvelės upelis Kaune
Marvelės upelis Kaune
Ilgis 9,4 km
Nuolydis 724 cm/km
Baseino plotas 21,1 km²
Ištakos Alšėnai
Žiotys Nemunas
Šalys Lietuva

Marvelė – upelis Lietuvoje, Kauno rajone ir Kauno miesto pietinėje dalyje; Nemuno kairysis intakas. Upės kodas Lietuvos upių, ežerų ir tvenkinių kadastre 10011630. Prasideda Alšėnų kaime, 5 km į šiaurės vakarus nuo Garliavos[1]. Ištakų altitudė 87,2 m. Teka į šiaurės rytus dirbamais laukais, prateka Kauno vakarinį lankstą  A5  KaunasMarijampolėSuvalkai. Toliau teka Kauno pakraščiais per Armaniškius, Julijanavą. Žemupyje prateka Marvelę. Žemupyje teka Kamšos mišku giliu slėniu. Įteka į Nemuną 210,3 km nuo jo žiočių, tuoj už jo santakos su Nerimi[2]. Įtekėjimo altitudė 19,1 m.

Turi dešinįjį intaką M - 2. Marvelės žemupio pakrantėje stūkso Marvelės piliakalnis.

Aukštupyje vaga sureguliuota.

Gyvenvietės prie upelio: Alšėnai, Armaniškiai, Kazliškiai, Noreikiškės, Kaunas.

2012 m. rudenį buvo baigtas tvarkyti ir atidarytas lankymui Marvelės upės slėnis, skiriantis Kauno miesto Aleksoto ir rajono Ringaudų seniūnijas, esantis Julijanavos gatvės ir kelio  1903  AkademijaI Kauno fortas sandūroje.[3] Aleksoto vietos bendruomenės rūpesčiu sutvarkius upės slėnį, atsirado galimybė patekti prie įspūdingų kaskadų. Tam tikslui buvo įrengta minimali rekreacinė įranga lankytojams: betoniniai laiptai, tiltelis per Marvelės upelį, informacinis stendas. Atsiradusi erdvė tinkama organizuoti masiniams renginiams. Vaizdingas slėnis anksčiau buvo paverstas šiukšlynu. Slėnio tvarkymo talkos pradėtos 2004 m., išvežant sunkvežimius padangų ir kitų šiukšlių.

Kaskados akmeninio tilto per upę prieigose pastatytos 1881 m. Istorinės slėnio nuotraukos byloja, kad slėnio krantus vokiečių okupacijos metais jungė lyninis tiltas. Juo iš Ringaudų merginos eidavo į pasimatymus su vokiečių lakūnais, įsikūrusiais Kauno miesto teritorijoje.


Upėvardį bandoma kildinti iš šaknies mar-, kuri sietina su marios, marės („jūra“), taip pat plg. indoeuropiečių prokalbe *mor- „stovintis vanduo“, lot. mare „jūra“, sen. air. muir, got. marei, angls. merisc „pelkė“, sen. aukšt. vok. muor „pelkė, liūnas“[4].


Šaltiniai


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Aloyzas Rapševičius – autorius – 70% (+2627-0=2627 wiki spaudos ženklai).
  • Vitas Povilaitis – autorius – 30% (+1140-0=1140 wiki spaudos ženklai).