Marytė Kontrimaitė

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Marytė Kontrimaitė (1947 m. vasario 9 d. Vilkaičiuose, Plungės rajone - 2016 m. balandžio 16 d. Vilniuje) - literatė, rašytoja, vertėja.

Turinys

Kilmė ir šeima

Tėvai — A. Kontrimas; — A. Kontrimienė

Seserys — dvi, vyresnės

Šeima — sutuoktinis Ruslanas ... (g. ...), matematikas.

Dukros — Justina ir Vega

Moksleivio ir studijų metai

1949-ųjų kovo 25 d. sovietiniams okupantams pradėjus operaciją „Priboj“ („Bangų mūša“), į „valstybės priešų“ kategoriją labai tiko ir Kontrimai, nes tėvas buvo ūkininkas, o mama – mokytoja, pradinės mokyklos direktorė.

Šešerius metus Marytė praleido Irkutsko srityje, ten pradėjo lankyti rusišką mokyklą. Sulaukusią aštuonerių mažiausiąją dukrą tėvai slapta išsiuntė į Lietuvą su kita, anksčiau ištremta, lietuvių šeima.

Dar ketverius metus, kol į gimtinę grįžo tėvai, mergaitė gyveno pas giminaičius.

Išsilavinimas

1965 m. įstojo į Vilniaus universitetą studijuoti lietuvių kalbos ir literatūros. Baigusi VU 1971–1973 m. stažavosi Jerevano universitete, studijavo armėnų kalbą ir literatūrą.


Profesinė veikla

1973 m. po stažuotės grįžusi į Lietuvą pradėjo dirbti moksline redaktore „Enciklopedijų leidykloj“e bei „Mokslo ir enciklopedijų leidybos institute“.

Vėliau - LTV meno laidų redaktore, laikraščiuose bei žurnaluose „Moksleivis“, „Literatūra ir menas“, „Caritas“, „Dienovidis“.

Mokėdama anglų, vokiečių, rusų ir armėnų kalbas, nemažai vertėjavo.

Ilgai ir vaisingai darbavosi Radijo ir televizijos komisijoje, buvo ilgametė Žurnalistų ir leidėjų etikos komisijos narė. 19992002 m. dirbo Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto patarėja kultūrai ir žiniasklaidai.


Kūrybinė veikla

Išleido keletą poezijos knygų („Kristalų atskalos“, „Dienų veidai“, „Palei pat gyvenimą“), parašė daug puikių publicistinių straipsnių bei įdomių kultūrologinių studijų. 1983 m. buvo priimta į Lietuvos rašytojų sąjungą.


Visuomeninė veikla

Buvo Politinių kalinių ir tremtinių bendrijos narė, Lietuvos ir Armėnijos draugijos pirmininkė.

Nuo pat atkuriamojo Lietuvos žurnalistų draugijos suvažiavimo 1991-aisiais ji buvo nuolat renkama į Centro valdybą, kelerius metus ir pirmininke.

„Didžiausias laimėjimas – kad gyvenu, nes jau keturis kartus buvau „nurašyta“ aplinkinių žmonių ir daktarų: porą kartų vaikystėje Sibire, vėliau – l977 ir l985 metais – mano artimiesiems buvo pasakyta, kad nėra vilties. Bet išmokau pati „susikalbėti“ su savo kūnu, turiu normalią šeimą, užauginau dvi dukras, išleidau savo kūrybos knygų ir vertimų. Ir dar – šiek tiek pavyko padėti Armėnijos žmonėms jų baisiausiose nelaimėse.“

Įvertinimai

2012 m. Marytei buvo paskirta LŽD premija „Kelyje į Vilties Prezidento Lietuvą“.

Marytei buvo suteiktas Armėnijos Mokslų Akademijos garbės daktarės vardas.

Pomėgiai

Bibliografija

Nuorodos, šaltiniai

Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: