Mazačas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
(Nukreipta iš puslapio Masaccio)
Mazačas

Tomasas Kase (Tommaso Cassai, dar žinomas kaip Mazačas, Masaccio, g. 1401 gruodžio 21 d. San Giovanni Valdarno – m. apie 1428 m. Romoje) – Italijos menininkas, greta Giotto vienas iškiliausių Ankstyvojo Renesanso tapytojų.

Darbai Brankači (Brancacci) koplyčioje

Švč. Trejybė (freska)

Plėtodamas linijinės perspektyvos teoriją, Mazačas pirmasis sienų tapyboje panaudojo erdvinę perspektyvą. Tapybos istorijos atžvilgiu svarbi „Švč. Trejybės“ freska (Florencijos S. Maria Novela bažnyčioje). Freskos Florencijos Karmelio Švč. Mergelės Marijos bažnyčios Brancacci koplyčioje dar svarbesnės negu poliptikas: jos nutapytos ~ 14251426 m. ir Mazačo kelionės į Romą apie 1428 m., todėl yra to paties laikotarpio kaip ir poliptikas (o trečdalis viso ciklo sunyko per gaistrą XVIII a.) Manoma, jog Mazačo išvykus į Romą, kai kurios portretinės galvos liko nebaigtos.

Ankstyvųjų šaltinių teigimu, Brancacci koplyčioje tapė trys menininkai: Mazačas, Masolino ir Filippino Lippi (šis čia tapė XV a. paskutiniame dešimtmetyje, todėl jo vėlyvojo quattrocento stilių atskirti palyginti paprasta, nesunku įvertinti ir bendrą jo įnašą tapant šią koplyčią). Freskos, savo stiliumi derančios su Pizos poliptiku, priskiriamos Mazačo, o tos, kuriose labiau justi tarptautinės gotikos stilius, – Masolino.

Tapymo stilius

Mokesčio pinigai (freska)

Tradiciniai Mazačas kūriniai (pvz., freska „Mokesčio pinigai“) yra matas, pagal kurį atskiriami Mazačo ir Masolino kūriniai. Mazačo stilius – didingas bei paprastas. Dailininkas mažai naudojosi kontūru, o masyvias figūras lipdė iš paprastų spalvos ir tono kontrastų. Figūrų grupės komponuotos sujungiant jas į visumą, kai kiekviena išlaikiusi savo tapatybę, suvokiama kaip didesnės visumos dalis.

Žymiausi kūriniai

  • Freskų ciklas Brankačių koplyčioje Florencijos S. Maria del Karmine bažnyčioje, 1427.
Commons-logo.svg.png Vikiteka: Mazačas – vaizdinė ir garsinė medžiaga

Vikiteka



Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+22-0=22 wiki spaudos ženklai).