Meškučių II piliakalnis

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Meškučių II piliakalnis
Kiti pavadinimai

Marcinkalnis

Marijampole piliakalnis2 20071009.JPG
Lokalizacija
Respublika: Vėliava Lietuva
Apskritis: Vėliava Marijampolės apskritis
Savivaldybė: Vėliava Marijampolės savivaldybė
Gyvenvietė: Marijampolė
Piliakalnio ypatumai
Aukštis, m 15
Naudojimo laikotarpis I tūkstm.
Žvalgymo metai 2007 m., 2010 m.
Registrinės savybės
Tipas Piliakalnis

Žiūrėti didesniame žemėlapyje

Meškučių II piliakalnis (arba Marcinkalnis) stūkso pietvakariniame Marijampolės miesto pakraštyje, 110 m į pietvakarius nuo pirmojo Meškučių piliakalnio, Šešupės kairiajame krante.

Istorija

Piliakalnis stūkso Pabaigų kaimo žemių rytiniame pakraštyje, ties riba su Tarpučių kaimo žemėmis ir šiuo metu yra Marijampolės miesto teritorijoje. Vietos gyventojams žinomas nuo XX a. Vadinamas Marcinkalniu, nors archeologinėje literatūroje šis vardas priskiriamas pirmajam Meškučių piliakalniui[1].

Didelę piliakalnio dalį nuplovė ir tebeplauna Šešupė, todėl pirminė jo išvaizda ir dydis nežinomi. Griūvančių šlaitų pakraščiuose vietos gyventojai rasdavo lipdytos keramikos šukių. Į pietvakarius nuo piliakalnio palei Šešupę tęsiasi pylimas.

Piliakalnis preliminariai datuojamas I tūkstantmečiu. Pylimo chronologija ir paskirtis neaiški. Abu jie kultūros vertybių registre neregistruoti, tačiau jų teritorija 2009 m. prijungta prie pirmojo Meškučių (Marijampolės) piliakalnio teritorijos[2].

Piliakalnis

Piliakalnis krantinio tipo, įrengtas Šešupės ir bevardžio intako santakos kyšulyje. Iš šiaurės vakarų ir šiaurės pusių jį juosia gylus ir platus minėto upelio, o rytų pusėje – Šešupės slėnis. Pietvakarių pusėje jis susijungia su aukštuma. Pietrytinė piliakalnio dalis nuslinkusi į upę. Išlikusios dalies šiaurės vakarinis šlaitas status, apie 15 m aukščio, aikštelė trikampė, 46-49 m ilgio šiaurės rytų – pietvakarių kryptimi ir apie 24 m pločio pietvakarinėje dalyje. Gynybinio pylimo pėdsakų jos pietvakarių krašte nesimato.

Rytinis kalvos šlaitas eroduoja, aikštelė dirvonuoja, o pietvakarių krašte auga medžiai. Bendras teritorijos plotas apie 0,17 ha.

Pylimas

Į pietvakarius nuo piliakalnio palei Šešupės kairįjį krantą stūkso pylimas. Jis puslankio pavidalo, pailgas šiaurės vakarų - pietryčių kryptimi, apie 90-95 m ilgio, 9-10 m pločio ties pagrindu, iki 2-3 m aukščio. Nuo laukų pusės matosi užslinkusio griovio žymės. Bendras plotas apie 0,09 ha.

Tyrimai

Piliakalnį ir pylimą 2007 m. išaiškino, o 2010 m. žvalgė Vilniaus universiteto archeologinė ekspedicija (vadovas Algimantas Merkevičius). Nuslinkusios aikštelės pakraščiuose aptikta kultūrinio sluoksnio pėdsakų: degusio molio tinko, lipdytos lygios ir grublėtos keramikos šukių.

Aplinkiniai piliakalniai

Blank-50px.png Piliūnų piliakalnis 17 km Piliakalnių piliakalnis 18 km Naujasodžio piliakalnis 29 km
Meškučių piliakalnis 0,1 km
Blank-50px.png
Pajevonio piliakalnis 31 km
Į šiaurės vakarus Į šiaurę Į šiaurės rytus
Į vakarus RoseVents.svg Į rytus
Į pietvakarius Į pietus Į pietryčius
Šakališkių piliakalnis 23 km
Naujienėlės piliakalnis 14 km Kumelionių piliakalnis 3 km Padovinio piliakalnis 8 km

Šaltiniai


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 108% (+5259-0=5259 wiki spaudos ženklai).
  • KS – redaktorius – 0% (+0-385=-385 wiki spaudos ženklai).