Mevlevi ordinas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
(Nukreipta iš puslapio Mehlevi)
Mevlevi dervišai 1887 m.

Mevlevi ordinas (turk. Mevlevilik, pers. مولويه = Molavīyeh) – sufijų ordinas, kilęs iš Konijos miesto dabartinėje Turkijoje, įkurtas XIII a. žymaus poeto, mistiko, teologo Džalaladino Rumi. Ordinas dar žinomas „besisukančių dervišų“ pavadinimu dėl savo išskirtinės maldos praktikos šokti sukantis.

Ordinas įkurtas 1273 m., jau po Rumi mirties, jo pasekėjų, ypač Hiusametino Čelebio. Meveleviai tiki, kad atlikdami zikr šokio forma ritualinės muzikos fone gali pasiekti sąjungą su Dievu. Toks zikr ritualas sufijų vadinamas Sama. Šis šokis simbolizuoja mistinę vidinę žmogaus kelionę per protą ir meilę link tobulybės. Samos praktikos kūrėju laikomas Rumi – pasakojama, kad jis vaikščiojęs po turgų ir išgirdęs ritmingą auksakalių kalimą bei jų kalbamą zikr „la elaha ella’llah“. Rumi užliejęs džiaugsmas ir jis ėmęs suktis iškėlęs rankas į dangų.

Mevlevi dervišų atliekama Sema yra ceremonizuota, ją sudaro keturios dalys: Naat ir Taksim (muzikinė įžanga), Devr-i Veled (dervišų nusilenkimas vienas kitam), Keturi Selamai (dervišų šokis), Baigiamoji malda (citata iš Korano). Dervišai atlikdami Semą vilki specialius baltus, ilgaskvernius drabužius, ilgą kepurę (kûlah) sukasi ant dešinės kojos aplink šeichą, dešinė ranka ištiesta link dangaus.

Osmanų valdymo metais Mevlevi ordinas klestėjo, chanakos steigėsi ne tik Turkijos miestuose, bet ir Sirijoje, Libane, Balkanuose, Egipte. 1925 m. paskelbus Turkijos Respubliką ordinas buvo uždraustas, chanakos uždarytos, nariai persekioti. Nors pats ordinas taip ir neatkurtas, tačiau 1954 m. panaikinti apribojimai pasirodymams. Palaipsniui dervišų šokis tapo Turkijos turistiniu ženklu, dabar šie šokiai dažnai atliekami restoranuose, koncertuose, renginių metu ir kt.

Nuorodos


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+29-0=29 wiki spaudos ženklai).