Mikelandželas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Mikelandželas Buonarotis
it. Michelangelo Buonarroti
Michelangelo-Buonarroti crop.jpg

Gimė 1475 m. kovo 6 d.
Kaprezė, Toskana, Italija
Mirė 1564 m. vasario 18 d. (88 m.)
Roma, Italija

Veikla
dailininkas, skulptorius, architektas, poetas

Vikiteka MikelandželasVikiteka
Mikelandželo „Dovydas“

Mikelandželas Buonarotis (it. Michelangelo Buonarroti, 1475 m. kovo 6 d. Kaprezė, Toskana, Italija – 1564 m. vasario 18 d. Roma, Italija) – renesanso dailininkas, skulptorius, architektas ir poetas. Mikelandželas paliko aibę šedevrų, kurie žavi žiūrovus jau daugiau kaip keturis šimtmečius. Jo kūryba stipriai veikė tolimesnį Europos tapybos ir skulptūros vystymąsi.

Turinys

Biografija

Mikelandželas gimė 1475 m. netoli Florencijos, Italijoje. Jo talentas pasireiškė anksti, trylikametis jis jau dirbo pameistriu Florencijoje pas garsų dailininką D. Girlandają. Penkiolikmetį Mikelandželą gyventi į L. Medičio rūmus vos ne kaip šeimos narį priėmė Florencijos valdytojas Lorencas Didysis, kuris tapo berniuko globėju. Didžiulis Mikelandželo talentas per visą jo karjerą buvo akivaizdus, ir popiežiai bei pasaulietiniai valdovai dažnai užsisakydavo įvairių meno kurinių. Nors jis gyveno įvairiose vietose, didesnę savo gyvenimo dalį praleido Romoje ir Florencijoje. Mikelandželas mirė Romoje 1564 m., prieš pat savo 89-ąjį gimtadienį. Jis niekada nebuvo vedęs.

Kūryba

Nors jis nebuvo toks universalus genijus, kaip jo vyresnysis amžininkas Leonardas da Vinčis, Mikelandželo visapusiškumas žavi savo įspūdingumu. Jis buvo vienintelis dailininkas, galbūt net vienintelis žmogus, pasiekęs aukščiausią tobulumo viršūnę dviejose žmogiškos veiklos srityse. Kaip dailininkas, Mikelandželas užima aukščiausią ar beveik aukščiausią padėtį ir dėl savo šedevrų kokybės, ir dėl įtakos vėlesniems dailininkams. Daugybė freskų, kuriomis jis išdekoravo Siksto koplyčios Romoje lubas, teisėtai laikomas vienu didžiausių meno pasiekimų per visus laikus. Vis dėlto Mikelandželas pirmiausia save laikė skulptoriumi, ir daugelis kritikų jį pripažįsta talentingiausiu kada nors gyvenusiu skulptoriumi. Nepranokstamo meniškumo yra jo sukurtos, pavyzdžiui, Dovydo, Mozės ir garsiosios Pietos statulos.

Mikelandželas buvo ir labai talentingas architektas. Tarp jo garsių pasiekimų šioje srityje yra Medičių koplyčios Florencijoje dekoras. Jis daug metų buvo ir Šv. Petro bažnyčios Romoje vyriausiuoju architektu.

Be to, Mikelandželas per savo gyvenimą yra sukūręs daug eilėraščių, maždaug 300 iš jų išliko. Jo sonetai ir kiti eilėraščiai buvo išleisti tik po mirties. Jie reikšmingai atskleidžia Mikelandželo asmenybę ir aiškiai parodo, kad jis buvo talentingas poetas.

Žymiausi kūriniai

  • „Pieta“ – skulptūrinė kompozicija, 1498;
  • „Dovydas“, 5,5 m aukščio skulptūra, 1504;
  • Siksto koplyčios lubų freskos Biblijos ir mitologijos temomis Romoje, 1508–1512;
  • Popiežiaus Julijaus II antkapis su pranašu Moze, Romoje, 1513;
  • Lorenco Mediči antkapis ir Džiulijaus Mediči antkapis, Florencijoje, Medičių koplyčioje, 1524–1531.

Nuorodos

Vikicitatos
Commons-logo.svg.png Vikiteka: Mikelandželas – vaizdinė ir garsinė medžiaga
Vikiteka


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: