Minesotos valstija

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Minesotos valstija
State of Minnesota
Minesotos valstijos vėliava Minesotos valstijos herbas
Map of USA MN.svg
Laiko juosta: (UTC-6)
------ vasaros: (UTC-5
Valstybė: Vėliava Jungtinės Amerikos Valstijos
Centras: Sent Polas
Gubernatorius: Tim Pawlenty
Gyventojų: 5 303 925 (2010 m.(21)
Plotas: 225365 km² (12)
  - vandens %: 8,4 %
Tankumas (2010): 24 žm./km² (31)
Aukščiausia vieta: Eagle Mountain (701 m)
ISO 3166-2: US-MN
Tinklalapis: state.mn.us
Commons-logo.svg Vikiteka: Minesotos valstijaVikiteka

Minesota (angl. State of Minnesota) – 32-oji JAV valstija (nuo 1858 m. gegužės 11 d.). Sostinė – Sent Polas, didžiausias miestas – Mineapolis. Valstijos plotas – 225,4 tūkst. km²; 5,30 mln. gyventojų (2010).

Valstija įkurta 1858 m. iš rytinės Minesotos Teritorijos dalies ir nedidelės Vinskonsino teritorijos dalies. Du trečdaliai valstijos gyventojų gyvena vadinamajame "Twin Cities" - Mineapolio ir Sent Polo aglomeracijoje, čia įsikūrusios ir stambesnių įmonių centrinės būstinės. Likusią valstijos dalį sudaro vakarinės dalies prerijos, šiais laikais naudojamos intensyviai žemdirbystei; miškinga pietryčių zona, praktiškai iškirsta ir naudojama žemdirbystei; mažiau apgyvendinta šiaurinė dalis, kurioje vystoma kalnakasyba, miškininkystė ir turizmas. Didžioji dalis gyventojų yra kilę iš Šiaurės Europos (ypač norvegų ir švedų) ir vokiečių imigrantų, tačiau per pastaruosius dešimtmečius etninė įvairovė išaugo valstijai pasipildžius naujais imigrantais iš Afrikos, Azijos ir Lotynų Amerikos.

Geografija

Minesota yra šiauriausia JAV valstija po Aliaskos. Jos dalis, vadinama "Northwest Angle" yra vienintelė pagrindinės JAV dalies vieta esanti šiauriau 49 laipsnių platumos. Valstijos šiaurės rytų dalis siekia Aukštutinio ežero krantus.

Didžiausi miestai

2010 m. duomenys

Ekonomika

Minesotos valstija yra viena iš didžiausių geležies rūdos gavėjų šalyje. Granito, smėlio, žvyro gamyba valstijoje taip pat yra viena iš pirmųjų šalyje. Kviečiai, anksčiau buvę pagrindinis Minesotos žemės ūkio kultūra, dabar yra lenkiami tokių kultūrų kaip kukurūzai, sojų pupelės, galvijai.

5-ame dešimtmetyje gamyba pralenkė žemės ūkį, kaip pagrindinė pelno nešėja. Pagrindiniai pramonės produktai valstijoje yra įvairūs įrengimai, elektronikos, popieriaus, stiklo, molio, akmens produktai, chemikalai.

Prie Minesotos pramonės klestėjimo prisideda upės, kurios yra gerai išvystytos netoli pramonės centrų.

Mineapolis
MineapolisLeidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: