Mitraizmas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).

Mitraizmassinkretiška religinė sistema, pagrįsta dievo Mitros kultu. Turėjo chaldėjų, graikų, romėnų, zoroastrizmo religijoms būdingų bruožų.

Pasak šios religijos, žmogus privaląs kovoti su blogiu. Blogiu laikytas ir žmogaus kūnas, todėl šios religijos išpažinėjai praktikavo asketizmą, vidinę discipliną.

Mitraizmas atsirado paskutiniais mūsų eros amžiais helenistiniame pasaulyje. II–IV a. buvo oficialiai pripažįstamas Romos imperijoje. Ši religija skelbė visų žmonių socialinę lygybę, palaimingą pomirtinį gyvenimą, todėl buvo populiari tarp žemesnių visuomenės sluoksnių, pirklių, Romos kareivių. Kultas buvo ezoterinio pobūdžio, mitraistai (tik vyrai) pagal pašvęstumo laipsnį buvo skirstomi į septynias grupes. Misterijose didžiausią reikšmę turėjo kruvina jaučio auka, ritualinis apsivalymas jo krauju, kultinės puotos. Paskutinei Mitros vakarienei prieš jam įžengiant į dangų atminti pašvęstieji susėsdavo bendrai sakralinei vakarienei, o vyriausiasis žynys, tardamas ritualinius žodžius, laimindavo duoną ir vandeniu praskiestą vyną.

Vikiteka

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 101% (+2195-28=2167 wiki spaudos ženklai).