Mobis Dikas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Titulinis pirmojo romano „Mobis Dikas” leidimo puslapis

Mobis Dikas (angl. Moby-Dick) yra klasika tapęs rašytojo Hermano Melvilio romanas, išleistas 1851 metais. Iš pat pradžių to laikmečio skaitytojai ir kritikai romano nesuprato, tačiau dabar „Mobis Dikas” yra laikomas Didžiojo amerikietiško romano dalimi ir vadinamas vienu iš pasaulio literatūros lobių.

Siužetas

DĖMESIO: Žemiau atskleidžiamos kūrinio detalės

Romane pasakojama apie keliaujančio jūreivio Izmaelio nuotykius ir jo kelionę banginių medžioklės laive „Pekodas” (angl. Pequod), kuriam vadovauja kapitonas Achavas (Ahabas). Izmaelis netrukus sužino, kad Achavas ieško vieno konkretaus banginio - nuožmaus milžiniško baltojo kašaloto, praminto Mobiu Diku. Palyginti nedaug laivų žino apie Mobį Diką, o dar mažiau yra su juo susidūrę. Paskutinįsyk, banginis sunaikino Achavo laivą. Pats Achavas po susidūrimo su banginiu prarado koją. Achavas ketina atkeršyti.

Romane „Mobis Dikas”, Melvilis, norėdamas išnagrinėti daugelį sudėtingų temų, naudoja stilizuotą kalbą, simbolizmą ir metaforas. Stebint pagrindinio veikėjo kelionę, nagrinėjamas klasinio ir socialinio žmogaus statuso supratimas, gėrio ir blogio sąvoka, dievų egzistavimo klausimas. Pats Izmaelis pats mąsto apie savo paties tikėjimą ir savo vietą visatoje. Iš pasakotojo svarstymų ir banginių medžioklės laivo jūreivio gyvenimo aprašymų yra sukuriamas pasakojimas. Pasakojimui kurti naudojamos Šekspyro naudotos literatūrinės priemonės, tokios kaip veiksmo vietos pristatymas, ilgi monologai ir šalutinės pastabos.

Romaną „Mobis Dikas”, kuris yra laikomas Amerikos romantizmo įsikūnijimu, 1851 metų spalio 18 dieną Londone pirmąkart išleido Ričardas Bentlis. Pirmoji pirmojo romano skyriaus eilutė „Vadinkite mane Izmaeliu” yra viena iš populiariausių Amerikos literatūros pirmųjų eilučių. Nepaisant to, kad knyga iš pradžių sulaukė įvairių vertinimų, dabar romanas yra vertinamas kaip vienas iš geriausių visų laikų romanų anglų kalba. Romanas „Mobis Dikas” užtikrino Hermano Melvilio vietą tarp geriausių Jungtinių Valstijų rašytojų.


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: