Mobutu Sese Seko

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Mobutu Sese Seko
Mobutu.jpg
Mobutu (1973)

Gimė 1930 m. spalio 14 d.
Mirė 1997 m. rugsėjo 7 d. (66 m.)

Veikla
Zairo prezidentas nuo 1965 iki 1997 metų

Vikiteka Mobutu Sese SekoVikiteka

Mobutu Sese Seko Nkuku wa za Banga (Mobutu Sese Seko; 1930 m. spalio 14 d. – 1997 m. rugsėjo 7 d.) – Zairo prezidentas nuo 1965 iki 1997 metų.

Tikrasis vardas – Jozef Desirė Mobutu. Vardo gauto nuo gimimo atsisakė kaip kolonializmo palikimo; jis ir kitiems zairiečiams uždraudė naudoti europietiškus vardus, išpopuliarėjusius per kolonializmą. Tiesioginis jo pasirinkto vardo vertimas „Visagalis karys, dėl ištvermės ir nepalaužiamo pergalės troškimo užkariaujantis žemę po žemės ir po savęs paliekantis ugnį“.

Nacionalizavo visų nezairiečių turtą, tarp jų ne tik buvusių kolonistų palikuonių, bet ir neturtingų imigrantų. Valdė šalį nuo 1965 iki 1997 ir yra vienas ilgiausiai valdžiusių XX amžiaus diktatorių. 1960 su savo rėmėjais nuvertė premjerą Patrisą Lumumbą, prezidentu tapo Kasavubus, tačiau Mobutu 1965 m. jį nuvertė. Valdymo metu kaltintas korupcija, neva Šveicarijos bankuose turėjo iki 4 milijardų JAV dolerių, dėl to jo valdymas kartais pravardžiuojamas „kleptokratija“. Vis dėlto jam pavyko išlaikyti savo didžiulę šalį, turinčią daugybę tautų ir kalbų bei vietinių interesų, vientisą; ką padaryti yra sunku dabartiniams Zairo, perkrikštyto Kongo DR, vadovams. Mobutu buvo nuverstas 1997 ir mirė greitai po to tremtyje Maroke.


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: