Muzikos genomo projektas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).

Muzikos genomo projektas yra muzikos rūšiavimo technologija, sukurianti dainų bazę, kurioje kiekvienai iš jų yra priskirtas atskiras kodas. Pastarųjų pagalba pagal pageidavimus galima rūšiuoti bei kurti grojaraščius.

Muzikinės srities profesionalai kiekvienai dainai priskiria tam tikrą kodą, kuri lemia daugiau nei 400 kriterijų – nuo dainos tempo iki pagrindinio vokalisto lyties ar foninio vokalo tipo. Viena maždaug 4 minučių trukmės dainos analizė paprastai trunka 20-30 minučių. 10 procentų dainų reikalinga sudėtingesnė, daugiau nei vieno eksperto analizė.

Naudojantis šiuo genotipu, pateikiamas panašių dainų sąrašas. Taip klausytojui suteikiama galimybė susikurti asmeninius poreikius atitinkančią radijo stotį.

Pandora

„Pandora“ – tai šią technologiją naudojantis muzikinis projektas, internetinis radijas, padedantis vartotojui rasti jo skonį atitinkančią muziką. Į laukelį įvedęs savo mėgstamos grupės arba dainos pavadinimą, gaunamas sąrašas grupių, grojančių panašią muziką.

Tiek „Pandoros“, tiek muzikinio genomo projektai buvo pristatyti Jungtinėse Amerikos Valstijose 2000 metais. Trijulės kūrėjų Will Glaser, Jon Kraft ir Tim Westergren kompanija iš pradžių buvo pavadinta „Laukiniu žvėrimi“ (Savage Beast). Šiuo metu „Pandoros“ duomenų bazėje yra daugiau nei pusė pusę milijono dainų.

2007 m. dėl griežtų autorinių teisių buvo uždrausta „Pandora“ nauodotis už JAV šalies sienų.

Trūkumai

Pagrindiniai programos vartotojų nusiskundimai yra du: dainų trūkumas duomenų bazėje ir kartais, klausytojų nuomone, programa suklysta ir „išmeta“ dainas, kurių vartotojas toli gražu nesitikėjo. Kūrėjai pripažino, kad kompiuteriai nėra visagaliai ir 2007 m. pristatė sistemos patobulinimą. Nuo gegužės mėnesio į muzikos genofondo tobulinimo darbą buvo įtraukti ir klausytojai. Jiems buvo suteikta galimybė balsuoti, ar programos parinktas grojaraštis tenkina jų lūkesčius.

Pasekėjai

Bėgant laikui pradėjo kurtis analogiški projektai: last.fm, deezer.com, slacker.com, spool.fm, sky.fm, di.fm, accuradio.com ir daugelis kitų. Visos šios svetainės teikia panašią asmeninio radijo paslaugą, tačiau rekomenduojamas dainas parenka kiek kitokiu būdu, nei Pandora. Ji iki šiol liko vienintele „Muzikos genomo projekto“ idėjų taikytoja.

Šaltiniai

Nuorodos


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+3821-0=3821 wiki spaudos ženklai).