Neries regioninis parkas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Neries regioninis parkas.png

Neries regioninis parkas yra į vakarus nuo Vilniaus, abipus Neries upės, įsikūręs trijose savivaldybėse: Vilniaus rajone, Elektrėnų savivaldybėje ir Trakų rajone. Plotas virš 100 km², miškai užima 96 proc. teritorijos. Direkcija Dūkštose. Parkas įsteigtas siekiant išsaugoti ypač vertingą Neries vidurupio kilpų sistemą, vertingas miškingo Neries slėnio biocenozes, gausias kultūros vertybes.

Turinys

Gamtos vertybės

Dūkštos upės vaga rudens vakare

Parko ašis – Dūkštų-Šilėnų miškais apaugęs Neries slėnis su raiškiomis terasomis, raguvomis, Sviliškių kilpomis, vaizdinga Neries ir Dūkštos santaka. Ypatingą vertę turi erozinis Dūkštos slėnis bei pats upelis, tekantis per akmenis, taip pat Aliosės, Čekonės upeliai. Dūkštų gamtiniame rezervate saugomi vieno didžiausių Lietuvoje Dūkštų ąžuolyno fragmentai, čia yra runomis išrašytas akmuo bei gamtos paminklai – Vaigeliškių ir Dūkštų karaliais vadinami ąžuolai. Retieji augalai saugomi Veprių ežerėlių papelkėse, Bražuolės slėnyje, o didžiųjų miegapelių populiacija – Semeniukų zoologiniame draustinyje ir Dūkštelės upelio slėnyje.

Slėniuose abipus Neries išsidėstę dideli pušynų masyvai. Vienas iš įspūdingiausių vaizdų į Neries slėnį atsiveria nuo pakelės šlaito (kelias Dūkštos-Vievis). Parke gyvena didžiosios miegapelės, dar yra išlikusių didžiausių Lietuvoje elniavabalių ir ūsuočių dailidžių.

Kultūros paveldas

Tarp Vilniaus ir Kernavės yra viena iš seniausių Lietuvoje apgyvendinimo sistemų. Protėvių laikus mena Buivydų, Briedeliškių, Velniakampio, Naujosios rėvos piliakalniai, Karmazinų alkakalnis ir kelios senovės gyvenvietės. Žymiausią kultūrinio paveldo dalį parke sudaro pilkapynai, iš kurių didžiausias Karmazinų pilkapynas. Įdomi Dūkštų miestelio bažnyčia, sumūryta iš akmenų, Panerių dvaro sodyba su parku, Šilėnų kaimas su medine bažnytėle. Čekoniškės garsėja verbų rišimo tradicijomis.

Karmazinų ir kiti pilkapynai yra žymiausia parko kultūros paveldo dalis. Atlikus archeologinius kasinėjimus, 1997 m. rudenį vienas iš Karmazinų pilkapyno pilkapių vėl buvo rankomis supiltas.

Laisvalaikis ir pramogos

Parke yra puikios sąlygos vandens turizmui, žvejybai. Apsistoti galima Sidaronių kaimelyje. Rekreacinė parko zona yra prie Saidžių kaimo bei Verkšionių miške. Parke švenčiamos Jurginės, Joninės.

Neries regioninio parko panorama. Tolumoje dešinėje Stirnių piliakalnis, centre - iš akmenų sudėtas senas žemės sklypų riboženklis

Nuorodos


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: