Netaisyklingas sąkandis

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Netaisyklingas sąkandis

Netaisyklingas sąkandis (netaisyklingas sukandimas) arba sąkandžio anomalija – nukrypimas nuo taisyklingo sąkandžio normų.

Skirtumas nuo taisyklingo sąkandžio

Kai sąkandis taisyklingas, viršutinis ir apatinis dantų lankai būna lygūs, viršutiniai dantys dengia apatinius, visi dantys kontaktuoja maksimaliai. Netaisyklingo sąkandžio atveju dantys gali būti susigrūdę, susiformavusi netaisyklinga atskirų dantų arba dantų grupių padėtis, netaisyklinga žandikaulių padėtis vienas kito arba kaukolės atžvilgiu.

Netaisyklingo sąkandžio atsiradimo priežastys

Netaisyklingas sąkandis gali būti nulemtas genetiškai arba atsiradęs vaikystėje. Iki 40 proc. atvejų susiformavę dėl prastos pieninių dantų priežiūros ir (pasak naujų studijų) vaikystės įpročio nusiraminimui ką nors čiulpti (pvz., nykštį).

Klasifikacija

  • Skeletinės sąkandžio anomalijos - kai neatitinka abiejų žandikaulių forma, dydis arba padėtis.
  • Dantų sąkandžio anomalijos - kai dantys netaisyklingai palinkę arba susigrūdę.
  • Netaisyklingo sąkandžio kombinacijos, turinčios ir skeletinio, ir dantų sąkandžio anomalijų požymių.

Netaisyklingo sąkandžio reikšmė

  1. Estetinė: kaip matome ir aukščiau pateikiamoje nuotraukoje, netaisyklingas sąkandis pakeičia žmogaus profilį, daro įtaką žmogaus simpatiškumui, veido mimikai ir įtaigumui, pasak pacientų - net ir psichinei savijautai bei karjerai. Pacientai į medikus dažniausiai ir kreipiasi dėl to, kad "kreivi dantys" nepatraukliai atrodo, nors iš tiesų netaisyklingas sąkandis paprastai signalizuoja apie pataloginius pokyčius.
  2. Medicininė netaisyklingo sąkandžio reikšmė: naujausi tyrimai rodo, kad netaisyklingas sąkandis yra daugiau nei pusės kraniomandibulinės disfunkcijos simptomų priežastis.

Netaisyklingo sąkandžio pasekmės

Kreivi dantys gali trukdyti kramtyti, valantis pasiekti dantų sieneles, aiškiai kalbėti ar atlikti žandikaulio funkcijas. Dėl nevienodai dantims paskirstytų apkrovų galimos ir komplikacijos, pvz., žandikaulio sąnario sutrikimai.

Gydymas

Netaisyklingo sąkandžio gydymas - juvelyriško tikslumo darbas. Gydytojas ortodontas gali ištiesinti dantis ne tik vaikams, bet ir suaugusiems. Bendradarbiaujant su odontologu, netaisyklingą sąkandį įmanoma ištiesinti net senyvo amžiaus žmonėms. Gydymas trunka iki 2 metų.

Suaugusiųjų netaisyklingo sąkandžio korekcijoms ortodontai dažniausiai naudoja specialius aparatus:

  • Klasikiniai įtvirtinami aparatai – breketai
  • Prie vidinės dantų pusės tvirtinami breketai (nepastebima "lingualinė" technika, dar vadinama "liežuviniais breketais")
  • Išimamos permatomo plastiko kapos
  • Specialūs nepastebimi aparatai

Mokslinės teorijos pradininkas

Netaisyklingo sąkandžio mokslinių tyrimų pagrindus padėjo amerikietis žandikaulių ortopedas Edwardas H. Angle (1855-1930 m.), kurio vardu pavadintos ir trys "Angle klasės", apibūdinančios skirtingus sąkandžio tipus.

Taip pat skaitykite

Nuorodos


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+3730-0=3730 wiki spaudos ženklai).