Nivelyras

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Nivelyro schema

Nivelyrasgeodezijos instrumentas, skirtas Žemės taškų aukščių skirtumams nustatyti ir horizontaliems paviršiams nužymėti. Pagal konstrukciją nivelyrai skirstomi į optinius mechaninius ir hidrostatinius. Cilindrinis gulsčiukas ir žiūronas yra pagrindinės optinio mechaninio nivelyro dalys. Cilindriniu gulsčiuku tiksliai horizontaliai nustatoma žiūrono vizavimo ašis. Aukščių skirtumas apskaičiuojamas, remiantis matuoklių ataskaitomis skirtinguose taškuose. Yra tokių nivelyrų, kurių vizavimo ašis automatiškai užima horizontalią padėtį, pastačius ją maždaug horizontaliai.

Nivelyrai skirstomi į techninius, tikslius ir precizinius. Pastarieji naudojami I bei II klasės niveliavimui, pastatų sėdimui ir deformacijai stebėti. Tikslūs nivelyrai naudojami III ir IV klasės niveliavimui, techniniai – statinių projektams nužymėti statybos vietoje.

Hidrostatinis nivelyras sudarytas iš specialiuose dėkluose įtvirtintų stiklinių vamzdelių su padalomis, sujungtų gumine žarnele ir pripildytų skysčio. Šios rūšies nivelyro veikimas pagrįstas susisiekiančiųjų indų principu. Hidrostatinis nivelyras naudojamas tunelių statyboje, niveliavimui per upes, Žemės plutos vertikaliems judesiams stebėti.[1]

Šaltiniai

  1. Nivelyras. Lietuviškoji tarybinė enciklopedija, VIII t. Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 1981. T.VIII: Moreasas-Pinturikjas. - 216 psl.


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+2070-0=2070 wiki spaudos ženklai).