Noriūnų dvaras

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Koordinatės:55°48′00″N 24°53′19″E / 55.8°N 24.88861°E / 55.8; 24.88861

Noriūnų dvaras
Vieta Noriūnai
Įkurtas 1665 m.
Rūmų stilius Klasicizmas
Bajorų giminės Tiškevičiai,
Tyzenhauzai,
Oginskiai,
Komarai

Noriūnų dvaras - dvaras Noriūnų kaime, Kupiškio raj. Valstybinės reikšmės paminklas. Architektūros ansamblį sudaro dvaro rūmai, kumetynas, ūkiniai pastatai ir parkas.

Turinys

Istorija

Istoriniuose šaltiniuose minimas nuo 1665 m. rūmai statyti H. Venclovavičiaus. Dvaras ėjo per Lietuvos didikų Tiškevičių, Tyzenhauzų, Oginskių, Komarų rankas. XVII-XVIII a. jame buvo auginami žemaitukų veislės arkliai. XIX a. pabaigoje dvaro rūmus permūrijo vietiniai meistrai. 1921 m. dvare įvyko paskutiniojo jo savininko J. Adomonio sesers Pranciškos Ievos ir poeto K. Binkio vestuvės.

Architektūra

Lietuvoje neįprasto T raidės plano rūmų architektūrai būdinga klasicizmo ir manierizmo detalės. Puošniausia dvaro dalis – pagrindinis įėjimas, vedantis į vienaaukštį korpusą. Reprezentacinės patalpos anfiladinės, gyvenamosios koridorinės sistemos. Taip pat išsiskiria du dolomitiniai bokštai: viename buvo rūkykla, kitame ledainė. Buvusio kumetyno sienos apmūrytos dolomitu ir dekoruotos mozaikomis iš akmens skaldos.

Kiti statiniai: keturkampis kumetynas iš akmenų su vidaus kiemeliu, puoštas mėlynojo akmens mozaikomis, dviaukštis, kryžmiško plano svirnas iš akmenų, du cilindriško bokšto pavidalo statiniai - ledainė ir rūkykla.

Dvaro parkas

Rūmus lanku supa peizažinis parkas (10 ha), nelygaus paviršiaus (slėniuose teka Lėvuo ir Krioklys), takai vingiuoti, pagrindinė alėja tiesi. Medynuose vyrauja vietiniai lapuočiai, grupėmis ir pavieniui auga spygliuočiai. Yra introdukuotų medžių: europinių maumedžių, balzaminių kėnių, pilkųjų riešutmedžių.

Nuorodos

  • Noriūnų dvaro sodyba
  • „Lietuvos dvarai“. Enciklopedinis žinynas. Sudarytoja Ingrida Semaškaitė. // Vilnius, „Algimantas“, 2010. 248 psl.Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: