Obelių dvaras

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Obelių dvaras buvo Obeliuose. Dvare buvo didelis parkas, kuriuo naudojosi ir miestelio gyventojai.

Istorija

LDK kunigaikščio dvaras Obeliuose minimas nuo 1509 m. Vėliau dvarą valdė Giedraičiai, Tiškevičiai, Petkevičiai ir kiti valdytojai. 1560 m. karalius Žygimantas Augustas, norėdamas gauti pinigų karui su Maskva, užstatė Obelių dvarą Babruisko seniūnui S. Dovainai.

XVIII a. pabaigoje Obelių dvaras buvo vienas iš geriausiai ūkiškai tvarkomų Lietuvos dvarų, jame buvo įvesta keturlaukė žemės dirbimo sistema.

1781 m. Obelių dvaro instrukcijoje rašoma: „Reikia stropiai žiūrėti, kad visi valstiečiai eitų į bažnyčią kiekvieną sekmadienį ar per šventes, tai yra, kad iš kiekvienų namų bent vienas žmogus eitų į bažnyčią, o kas ketvirtą savaitę ateitų pats šeimininkas; jei neateitų, bausti dviem lažo dienomis, o jei ši atgaila nepataisytų, tada rykštėmis nuplakti. Visi privalo kasmet būtinai eiti velykinės išpažinties savo parapijoje ir pristatyti velykinės išpažinties korteles; nepriėjusiems skirti griežtą bausmę“ (BRMŠ IV, 2005: 151). [1]

1896 m. Obelių dvaro baudžiauninkai surengė vieną pirmųjų Lietuvoje darbininkų streiką.

1938 m. užsodintas naujas parkas tarp miestelio ir geležinkelio stoties. Dvare buvo senas vėjo malūnas, vėliau paverstas gariniu.

Šaltiniai

  • „Lietuvos dvarai“. Enciklopedinis žinynas. Sudarytoja Ingrida Semaškaitė. // Vilnius, „Algimantas“, 2010. 252 psl.

Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: