Nyderlandų vyrų futbolo rinktinė

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
(Nukreipta iš puslapio Olandijos vyrų futbolo rinktinė)
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Nyderlandu futbolo komanda.svg
Asociacija
Koninklijke Nederlandse Voetbalbond - KNVB
Treneris
Nyderlandai Bertas van Marwijkas
Daugiausiai įvarčių įmušė
Patrikas Kluivertas (40)
Daugiausia rungtynių žaidė
Edvinas van der Saras (130)
Apranga namuose
Apranga svečiuose
Pirmosios rungtynės
Belgija Belgija 1:4 Nyderlandai Nyderlandai
(Antverpenas; 1905 m. balandžio 30 d.)
Pergalė didžiausiu skirtumu
Nyderlandai Nyderlandai 11:0 San Marinas San Marinas
(Eindhovenas; 2011 m. rugsėjo 2 d.)
Pralaimėjimas didžiausiu skirtumu
Nyderlandai Nyderlandai 2:12 Anglų Mėgėjai Anglija
(Haga; 1907 m. balandžio 1 d.)
Pasaulio čempionatas
Dalyvauta: 9 (Pirmas kartas: 1934)

Geriausi rezultatai: Med 2.png 2 vieta, 1974, 1978, 2010

Europos čempionatas
Dalyvauta: 8 (Pirmas kartas: 1976)

Geriausi rezultatai: Med 1.png Čempionai, 1988

Nyderlandų vyrų futbolo rinktinėfutbolo komanda, tarptautinėse varžybose atstovaujanti Nyderlandų Karalystę yra kontroliuojama Nyderlandų futbolo asociacijos (ol. - Koninklijke Nederlandse Voetbalbond), dažniausiai tiesiog trumpai vadinama Olandijos rinktine. Ši komanda laimėjo 1988 m. Europos futbolo čempionatą ir tris kartus (1974, 1978 ir 2010 m.) žaidė Pasaulio futbolo čempionato finale, kuriuose pralaimėjo atitinkamai Vakarų Vokietijos, Argentinos ir Ispanijos rinktinėms. Komanda pasižymi savitu žaidimo stiliumi: geru kamuolio valdymu, tiksliais perdavimais, atakuojančiu žaidimu, kuris tęsia aštuntame dešimtmetyje sukurto totalinio futbolo tradicijas. Dėl oranžinės marškinėlių spalvos, Olandijos futbolininkai yra vadinami „Oranžiniais“ (ol. - Oranje), o dėl daugybės tikslių perdavimų ir nuolatinio varžovų spaudimo komanda dar yra vadinama „Prisukamu apelsinu“ (ši pravardė buvo labai populiari 8-ajame dešimtmetyje), „Skrajojančiais olandais" arba „Oranžine audra".

Turinys

Olandijos rinktinės istorija

Olandijos rinktinė prieš pirmąsias tarptautines rungtynes

Iki XX amžiaus 8-ojo dešimtmečio Olandijos rinktinė futbolo pasaulyje niekuo nepasižymėjo. Pirmąsias oficialias rungtynes olandai sužaidė 1905 m. su kaimynine Belgija (laimėjo rezultatu 4:1). Prieš Antrąjį pasaulinį karą olandai sudalyvavo 1934 m. ir 1938 m. pasaulio futbolo čempionatuose, tačiau abu sykius iškrito jau po pirmųjų varžybų (tuo metu pasaulio futbolo čempionatai vyko atkrintamųjų varžybų sistema). Po Antrojo pasaulinio karo olandai kurį laiką net nebandė dalyvauti aukščiausio lygio futbolo turnyruose. Teigiamą impulsą Nyderlandų futbolui suteikė profesionalios futbolo lygos įkūrimas 1956 m. - olandų rezultatai pradėjo gerėti tiek rinktinių, tiek ir klubinėse varžybose. Nepaisant to, iki pat 1974 m. Olandijos rinktinė nesugebėjo įveikti atrankos varžybų į jokį prestižinį turnyrą.

Totalinis futbolas (1974 – 1980)

Olandijos futbolas pakilo į pasaulio elitą 8-ajame dešimtmetyje, kai „oranžiniai“ du kartus paeiliui pateko į Pasaulio futbolo čempionato finalus. Pakilimas yra sietinas su trenerio Rinuso Michelso ir žaidėjo Johano Cruijffo vardais. Jie pakeitė olandų žaidimą ir „oranžinių“ propaguotas totalinis futbolas užkariavo futbolo aikštes ir žiūrovų širdis.

1974 m. J. Cruijffo vedami olandai, laimėjo kovas savo grupėje, antrajame grupių etape nugalėjo Brazilijos ir Argentinos rinktines ir finale susitiko su Vakarų Vokietijos rinktine. Finalo rungtynėse „oranžinių“ jėgą pademonstravo jau pirma ataka: pradėję žaidimą iš aikštės vidurio, olandai atliko keliasdešimt tikslių perdavimų vienas kitam ir į baudos aikštelę įsiveržęs J. Cruijffas buvo pargriautas vokiečių gynėjo, 11 metrų baudinį realizavo Johanas Neeskensas ir 2 minutę olandai jau pirmavo, o pirmasis vokietis palietęs kamuolį šiose rungtynėse buvo vartininkas Seppas Maieris, kuris išėmė jį iš savo vartų tinklo. Visgi vėliau vokiečiai įmušė du įvarčius ir olandai pralaimėjo rezultatu 1:2. Nepaisant to, tai buvo naujas puslapis Nyderlandų futbolo istorijoje.

J. Cruijffas

Didelės viltys Olandijoje buvo siejamos su 1976 m. Europos čempionatu. Olandai įveikė atranką ir pateko į finalinį etapą Jugoslavijoje (jame tuo metu žaidė tik 4 komandos), tačiau jau pusfinalyje vidinių nesutarimų draskoma komanda pralaimėjo būsimiems čempionams čekoslovakams.

Olandai vėl pasiekė pasaulio čempionato finalą 1978 m. Šiame čempionate jie rungtyniavo be J. Cruijffo, tačiau komandoje buvo tokie žaidėjai kaip J. Neeskensas, Ruudas Krolas, Robas Rensenbrinkas, Johnny Repas, broliai René ir Willy van de Kerkhofai. Šįkart olandai nelabai sėkmingai sužaidė grupės rungtynėse, kur liko tik antri, tačiau antrame etape nugalėjo austrus ir italus, bei sužaidė lygiosiomis su vokiečiais ir pateko į finalą. Jame „oranžiniai“ po dviejų per pratęsimą praleistų įvarčių 1:3 pralaimėjo Argentinai.

1980 m. Europos čempionatas buvo paskutinis elitinis turnyras, į kurį pavyko prasimušti totalinio futbolo kartai. Tais metais turnyre dalyvavo aštuonios komandos (2 grupės po 4 komandas, vėliau žaidžiami pusfinaliai ir finalai). Olandai savo grupėje nugalėjo graikus, sužaidė lygiosiomis su čekoslovakais ir pralaimėjo vokiečiams bei pasitraukė jau po grupės turnyro.

Po šio turnyro iš rinktinės pasitraukė svarbiausi totalinio futbolo kartos žaidėjai, o deramos pamainos jiems neatsirado – Olandijos rinktinė nesugebėjo prasimušti į 1982 m. ir 1986 m. pasaulio čempionatus bei į 1984 m. Europos čempionatą.

„Skrajojančių olandų trio“ ir Europos čempionų titulas (1988 – 1992)

Prieš 1988 m. Europos čempionatą komandai vadovauti grįžo R. Michelsas, o „oranžinių“ pagrindą sudarė „skrajojančių olandų trio“ – Marco van Bastenas, Ruudas Gullitas ir Frankas Rijkaardas. Po pralaimėjimo pirmajame mače prieš Sovietų Sąjungos komandą, olandai nugalėjo anglus bei airius ir pateko į pusfinalį. Jame „oranžiniai“ įveikė vokiečius ir atkeršijo jiems už 1974 m. pralaimėjimą. Šios rungtynės išsiskyrė emocijų gausa ir incidentu po rungtynių, kai Ronaldas Koemanas norėdamas paerzinti vokiečių sirgalius imitavo, jog šluostosi užpakalį su vokiečių rinktinės marškinėliais. Vėliau R. Koemanas atsiprašinėjo ir gailėjosi dėl šio savo poelgio. Finale „oranžiniai“ po R. Gullito ir M. van Basteno įvarčių 2:0 nugalėjo Tarybų Sąjungą ir pirmą kartą tapo Europos čempionais. Beje, M. van Basteno įvartis į Tarybų Sąjungos vartus daugelio futbolo ekspertų ir mėgėjų iki dabar vadinamas vienu gražiausiu iš visų Europos čempionatuose įmuštų įvarčių.

Nors olandai tikėjosi, jog „skrajojančių olandų trio“ pradės pergalingą dinastiją, tačiau taip neatsitiko. 1990 m. pasaulio čempionate M. van Bastenas buvo prastos sportinės formos, o R. Gullitas neatsigavęs po traumos, komandą draskė vidiniai nesutarimai ir „oranžiniai“ jau aštuntfinalyje pralaimėjo savo amžiniems priešininkams vokiečiams ir pasitraukė iš turnyro. Mačas su vokiečiais vėlgi išsiskyrė nemaloniu incidentu, kuomet F. Rijkaardas apsispjaudė su vokiečių puolėju Rudi Voelleriu ir abu žaidėjai buvo pašalinti iš aikštės.

1992 m. olandai pasiekė Europos čempionato pusfinalį, tačiau jame po baudinių serijos nusileido čempionato atradimui – vėliau čempionais tapusiems Danijos futbolininkams. Šis turnyras žymėjo kartų kaitą „oranžinių“ gretose: tai buvo paskutinis elitinis turnyras M. van Bastenui, R. Gullitui bei treneriui R. Michelsui ir pirmasis, kuriame rungtyniavo 10-ojo dešimtmečio „oranžinių“ žvaigždė – Dennisas Bergkampas.

Ajax`95 karta ir 10-ojo dešimtmečio Olandijos rinktinė (1994 – 2004)

1994 m. pasaulio čempionate Olandijos rinktinė buvo gerokai pasikeitusi ir treniruojama Dicko Advokaato bei vedama pirmyn D. Bergkampo, kuris šiame čempionate tapo rezultatyviausiu komandos žaidėju (3 įvarčiai), pasiekė ketvirtfinalį. Šiame etape, įtemptame ir gražiame mače, kuris tapo pasaulio čempionatų klasika, olandai susikovė su brazilais: pastarieji pirmavo 2:0, bet olandai sugebėjo atsitiesti ir išlyginti rezultatą, visgi „paskutinį žodį tarė“ brazilų veteranas Branco, kuris įmušė lemiamą baudos smūgį ir padovanojo Brazilijai pergalę 3:2.

1996 m. Europos čempionatas galutinai užbaigė „skrajojančių olandų trio“ epochą, nes rinktinėje jau nebežaidė ir F. Rijkaardas. Atjaunėjusios „oranžinių“ komandos pagrindą sudarė žaidėjai, kurie 1995 m. su Amsterdamo Ajax kiek netikėtai laimėjo UEFA Čempionų lygos turnyrą (Edwinas van der Saras, broliai Frankas ir Ronaldas de Boerai, Edgaras Davidsas, Patrickas Kluivertas, Clarence'as Seedorfas) bei buvę šio klubo auklėtiniai D. Bergkampas, Aronas Winteris. Dėl šios priežasties visa ši Olandijos rinktinės karta kartais yra vadinama Ajax`95, nors, be abejonės, rinktinėje žaidė ir kitų klubų atstovai. Čempionate olandai pasirodė neįspūdingai ir ketvirtfinalyje po baudinių serijos buvo eliminuoti Prancūzijos rinktinės.

1998 m. pasaulio čempionate olandai turėjo nemažai žvaigždžių - „oranžinių“ gretose žibėjo tokie žaidėjai kaip broliai de Boerai, D. Bergkampas, P. Kluivertas, Phillipas Cocu, E. Davidsas, Marcas Overmarsas, Jaapas Stamas. Olandai gana sunkiai įveikė grupės etapą, aštuntfinalyje tik po paskutinėmis minutėmis E. Davidso pelnyto įvarčio palaužė Jugoslaviją ir ketvirtfinalyje susigrūmė su Argentina. Šiame mače, esant lygiam rezultatui, 89 minutę D. Bergkampas įmušė vieną iš gražiausių ir reikšmingiausių olandų įvarčių pasaulio futbolo čempionatų istorijoje: jis vienu lietimu susistabdė ilgą (beveik 60 m.) F. de Boero perdavimą, antru lietimu suklaidino argentiniečių gynėją Roberto Ayalą ir trečiu lietimu pasiuntė neatremiamą smūgį į tolimąjį vartų kampą, taip atkeršydamas Argentinai už 1978 m. finalą ir pasiųsdamas visą Olandiją į ekstazę. Tačiau pusfinalyje vienas svarbiausių olandų žaidėjų M. Overmarsas negalėjo žaisti dėl traumos ir "oranžiniams" kelia link pasaulio čempionų vardų kaip ir prieš ketverius metus užkirto Brazilija, šįkart įveikdama juos po baudinių serijos. Po šio pralaimėjimo neatsigavę olandai pralaimėjo Kroatijai ir mačą dėl trečiosios vietos. Po šio turnyro atsistatydino rinktinės treneris Guusas Hiddinkas, kuris buvo pakeistas buvusiu ilgamečiu rinktinės žaidėju F. Rijkaardu.

Šios olandų žaidėjų kartos „gulbės giesme“ turėjo tapti 2000 m. Europos čempionatas, kuris vyko Olandijoje ir Belgijoje, taigi „oranžiniai“ žaidė namuose ir buvo laikomi vienais iš turnyro favoritų. Olandijos rinktinė galingai pradėjo čempionatą ir grupėje pasiekė visas tris pergales, tarp jų ir prieš tuometinius pasaulio čempionus prancūzus. Ketvirtfinalyje olandai tiesiog nepadoriai 6:1 sutriuškino Jugoslaviją, o P. Kluivertas pelnė hat-trick‘ą. Pusfinalyje „oranžiniai“ susikovė su Italija ir neįveikė jos, nors jau pirmame kėlinyje vienas italas buvo pašalintas iš aikštės, o per rungtynes į italų vartus buvo skirti net du 11 m. baudiniai (nei F. de Boeras, nei P. Kluivertas pasižymėti nesugebėjo); per baudinių seriją ir toliau užtikrintai žaidė italų vartininkas Francesco Toldo ir „oranžiniai“ buvo priversti pripažinti varžovų pranašumą. Po šio turnyro iš komandos pasitraukė jos simbolis D. Bergkampas ir po skaudžios nesėkmės daug kritikos sulaukęs treneris F. Rijkaardas.

Rinktinės treneriu tapo Louisas van Gaalas, kuris buvo čempioniškojo 1995 m. Ajax treneris ir puikiai pažinojo pagrindinius rinktinės žaidėjus, tačiau netikėtai olandai nesugebėjo prasimušti į 2002 m. pasaulio čempionatą. Komandos gelbėti grįžo D. Advokaatas ir jo vadovaujama rinktinė pateko į 2004 m. Europos čempionatą, kuris daugeliui rinktinės veteranų tapo paskutiniu aukšto lygio turnyru. Jame „oranžiniai“ sužaidė neįspūdingai: grupės etape jie sugebėjo iškovoti tik vieną pergalę prieš latvius (kuri ir liko vienintele visame čempionate ju pergale, iškovota per pagrindinį rungtynių laiką). Šis rezultatas, o taip pat lygiosios su vokiečiais bei pralaimėjimas Čekijai leido olandams išsikapstyti iš grupės. Ketvirtfinalyje po baudinių įveikę švedus, olandai pasiekė pusfinalį ir jame pralaimėjo Portugalijai.

„Oranžinė revoliucija“ bei dabartinė Olandijos rinktinė (2006 m. –)

Po Euro 2004 turnyro Olandijos rinktinėje įvyko dideli pokyčiai, kurie buvo pavadinti „Oranžine revoliucija“. Iš rinktinės pasitraukė arba į ją daugiau nebebuvo kviečiami beveik visi pagrindiniai Ajax`95 kartos atstovai (broliai de Boerai, E. Davidsas, P. Kluivertas, M. Overmarsas, Michaelis Reizigeris, C. Seedorfas, J. Stamas). Oranje treneriu tapęs buvęs legendinis futbolininkas M. van Bastenas subūrė beveik visiškai naują ir jauną komandą, kurios pagrindą sudarė 1983 – 1984 m. gimę futbolininkai: prie likusių veteranų (Giovanni van Bronckhorsto, P. Cocu, Ruudo van Nistelrooyaus, E. van der Saro) prisijungė Johnas Heitinga, Klaas–Janas Huntelaaras, Nigelas de Jongas, Dirkas Kuytas, Robinas van Persie, Arjenas Robbenas, Wesley Sneijderis, Rafaelis van der Vaartas.

Taip pat M. van Bastenas ėmė keisti ir komandos žaidimą: jis pasirinko atsargesnę taktinę schemą 4-2-3-1 su vienu puolėju atakos smaigalyje ir trimis jam padedančiais atakuojančiais saugais bei ėmė diegti drausmingesnį ir labiau gynybą akcentuojantį futbolo stilių. Olandijos rinktinės žaidimas tapo ne toks gražus, kas nuvylė nemažai „totalinio futbolo“ gerbėjų, tačiau efektyvesnis – „oranžiniai“ užtikrintai įveikė atranką į 2006 m. pasaulio futbolo čempionatą per 12 rungtynių iškovodami 10 pergalių ir praleisdami tik 3 įvarčius į savo vartus. Pačiame turnyre jauna olandų komanda nugalėjo Dramblio Kaulo Krantą bei Serbiją ir Juodkalniją, sužaidė lygiosiomis su Argentina ir pateko į aštuntfinalį. Jame po skandalingo mačo, kuriame teisėjas parodė net 16 geltonų kortelių ir pašalino iš aikštės po du abiejų komandų futbolininkus, olandai pralaimėjo portugalams.

Nepaisant kritikos dėl žaidėjų pasirinkimo ir taktikos, M. van Bastenas liko treniruoti komandos iki 2008 m. Europos čempionato. Šįkart olandai nelabai įtikinamai, bet visgi įveikė atrankos varžybas (liko grupėje antri po Rumunijos ir tik tašku aplenkė trečioje vietoje likusius bulgarus), o ištraukus čempionato burtus, papuolė į „mirtininkų grupę“ su tais pačiais rumunais bei 2006 m. pasaulio čempionato finalininkais italais ir prancūzais. Būtent grupės etape „oranžiniai“ pademonstravo savo jėgą ir iškovojo tris užtikrintas pergales: 3:0 sutriuškino italus, 4:1 – prancūzus ir 2:0 nugalėjo rumunus. Po galingos pradžios olandai buvo imti vadinti turnyro favoritais, tačiau ketvirtfinalyje jie po pratęsimo pralaimėjo Rusijos rinktinei. Ironiška, tačiau prie tėvynainių nesėkmės labai prisidėjo olandas – Rusijos rinktinę treniravęs Guusas Hidinkas. Po šio čempionato oranžinius marškinėlius visam laikui nusivilko E. van der Saras ir R. van Nistelrooyus, o iš trenerio pareigų pasitraukė M. van Bastenas.

Komandos vairą perėmė buvęs Roterdamo „Feyenoord“ treneris Bertas van Marwijkas, kuris pratęsė M. van Basteno pradėtą „revoliuciją“. Jis nekeitė žaidimo taktikos, rėmėsi tais pačiais, per ketverius M. van Basteno darbo metus patirties įgavusiais ir tarpusavyje susižaidusiais, žaidėjais (didesni pasikeitimai buvo tik vartuose E. van der Sarą pakeitęs Maartenas Stekelenburgas ir dešiniojo gynėjo pozicijoje įsitvirtinęs Ajax auklėtinis Gregory van der Wielas) ir tai atnešė sėkmę. Nyderlandai nepriekaištingai sužaidė atrankos į 2010 m. pasaulio futbolo čempionatą ciklą (8 rungtynės – 8 pergalės, įvarčių santykis 17:2) ir užtikrintai pateko į finalinį etapą. Jame olandai ir toliau demonstravo puikius rezultatus: Pietų Afrikoje Oranje iškovojo šešias pergales iš eilės (grupės varžybose 2:0 įveikti danai, 1:0 – japonai ir 2:1 – Kamerūnas; aštuntfinalyje 2:1 įveikta Slovakija; ketvirtfinalyje tokiu pačiu rezultatu nugalėti favoritai brazilai; pusfinalyje 3:2 palaužtas Urugvajus) ir pateko į čempionato finalą, kuriame susigrūmė su Ispanijos rinktine. Pagrindinis finalo laikas baigėsi rezultatu 0:0, nors pergalę išplėšti galėjo abi komandos, o A. Robbenas neišnaudojo puikaus šanso, kuomet buvo iššokęs vienas prieš ispanų vartininką Ikerą Casillasą, pratęsimo metu olandai liko dešimtyje, nes už antrą geltoną kortelą iš aikštės buvo pašalintas J. Heitinga, o 116 minutę taiklus Andreso Iniestos smūgis lėmė pergalę ispanams. Šis pralaimėjimas nutraukė ir įspūdingą Olandijos rinktinės 25 nepralaimėtų rungtynių (20 pergalių ir 5 lygiosios) seriją – iki rungtynių su Ispanija paskutinį kartą oficialiose rungtynėse Nyderlandai buvo pralaimėję 2008 m. rugsėjo 6 d., kuomet 1:2 buvo nusileista Australijai. Pasaulio čempionato finalas taip pat buvo paskutinės G. van Bronckhorsto rungtynės Nyderlandų rinktinėje.

Rinktinės apranga

Nyderlandų rinktinės fanai, apsivilkę tradicinės oranžinės spalvos atributika 2006 m. Vokietijoje

Nyderlandų rinktinės pagrindinė apranga – oranžinės spalvos marškinėliai, baltos kelnaitės ir oranžinės kojinės, nors kartais rinktinė rungtyniauja ir vien oranžinės spalvos uniforma (ir marškinėliai, ir kelnaitės, ir kojinės oranžinės spalvos). Oranžinė spalva yra išskirtinis Nyderlandų rinktinės bruožas – tokios spalvos aprangos neturi nė viena kita Europos rinktinė. Apskritai, oranžinė yra karališkosios Nyderlandų šeimos (Oraniečių dinastijos) spalva ir tuo pačiu nacionalinė Nyderlandų valstybės spalva, ji buvo ir senojoje Nyderlandų vėliavoje (jos spalvos buvo oranžinė-balta-žydra), kuri iki šiol yra populiari Nyderlanduose ir žmonių dažnai iškeliama per valstybines šventes ar kitomis progomis.

Dabartinė Olandijos rinktinės išvykų apranga yra juodos spalvos marškinėliai su nedidele vertikalia oranžinės spalvos juostele ant dešiniojo peties, juodos kelnaitės ir juodos kojinės.

Olandijos rinktinės aprangos gamintojas nuo 1996 m. yra Nike koncernas. KNVB ir Nike partnerystės susitarimas numato, jog Nike gamins „oranžinių“ aprangas bent iki 2018 metų.

Komandos rezultatai aukščiausio lygio turnyruose

FIFA Pasaulio čempionatai

 • 1930nedalyvavo atrankoje
 • 1934 – I etapas (galutinė 9 vieta)
 • 1938 – I etapas (14 vieta)
 • 1950nedalyvavo atrankoje
 • 1954nedalyvavo atrankoje
 • 1958neįveikė atrankos
 • 1962neįveikė atrankos

 • 1966neįveikė atrankos
 • 1970neįveikė atrankos
 • 1974Med 2.png 2 vieta
 • 1978Med 2.png 2 vieta
 • 1982neįveikė atrankos
 • 1986neįveikė atrankos
 • 1990 – aštuntfinalis (15 vieta)

 • 1994 – ketvirtfinalis (7 vieta)
 • 1998 – 4 vieta
 • 2002neįveikė atrankos
 • 2006 – aštuntfinalis (11 vieta)
 • 2010Med 2.png 2 vieta

UEFA Europos čempionatai

 • 1960nedalyvavo atrankoje
 • 1964neįveikė atrankos
 • 1968neįveikė atrankos
 • 1972neįveikė atrankos
 • 1976 – pusfinalis

 • 1980 – I etapas
 • 1984neįveikė atrankos
 • 1988Med 1.png Čempionai
 • 1992 – pusfinalis
 • 1996 – ketvirtfinalis

 • 2000 – pusfinalis
 • 2004 – pusfinalis
 • 2008 – ketvirtfinalis

Atranka į 2012 m. Europos futbolo čempionatą

Nyderlandų rinktinė 2011 m.

2010 m. vasario 7 d. Varšuvoje ištraukus burtus paaiškėjo, kad Nyderlandų rinktinė pateko į E grupę, kurioje jos varžovėmis bus Švedijos, Suomijos, Vengrijos, Moldovos ir San Marino rinktinės.

Atrankos rungtynių ciklą Nyderlandų rinktinė pradėjo pergalingai. Rugsėjo 3 d. ji išvykoje 5:0 sutriškino San Mariną. Hat-tricką šiame mače pelnė Klaasas-Janas Huntelaaras, po vieną įvartį pridėjo Dirkas Kuytas ir po pertraukos į rinktinę sugrįžęs Ruudas van Nistelrooyus. Rugsėjo 7 d. olandai namuose 2:1 įveikė ir suomius. Abu Oranje įvarčius pelnė K.-J. Huntelaaras. Olandų puolėjas nesustabdomai rungtyniavo ir spalio mėnesį - iš pradžių spalio 8 d. po vienintelio K.-J. Huntelaaro įvarčio oranje 1:0 išvykoje palaužė Moldovą. Po keturių dienų, spalio 12 d., K.-J. Huntelaaras įmušė du įvarčius, Ibrahimas Afellayus pridėjo dar du ir Nyderlandai 4:1 sutriuškino Švediją.

2011 m. kovo mėnesį olandai per keturias dienas du kartus - išvykoje ir namuose - susitiko su Vengrijos rinktine. Kovo 25 d. Budapešte olandai kiek netikėtai labai lengvai sutriuškino šeimininkus rezultatu 4:0. Įvarčius mušė Rafaelis van der Vaartas, I. Afellayus, D. Kuytas ir Robinas van Persie. Kovo 29 d. vykusi atsakomoji dvikova Amsterdame buvo daug atkaklesnė - pirmajame kėlynyje R. van Persie išvedė olandus į priekį, bet po pertraukos vengrai persvėrė rezultatą, Wesley Sneijderio ir R. van Nistelrooyaus tikslus smūgiai grąžino Oranje pranašumą, tačiau vengrai vėl išlygino rezultatą ir tik du vėlyvi D. Kuyto įvarčiai užfiksavo galutinį rezultatą - 5:3 ir šeštąją iš eilės olandų pergalę.

Rugsėjo 2 d. Nyderlandų rinktinė perrašė savo šalies futbolo istoriją - tądien Eindhovene vykusiuose rungtynėse Oranje net 11:0 sutriuškino San Mariną. Ši pergalė tapo didžiausiu skirtumu pasiektu laimėjimu šalies futbolo istorijoje. Keturis įvarčius šiose rungtynėse įmušė R. van Persie, po du pridėjo W. Sneijderis ir K.-J. Huntelaaras, dar po vieną - D. Kuytas, Johnas Heitinga ir Georginio Wijnaldumas (tai buvo jo pirmasis įvartis žaidžiant rinktinėje). Po keturių dienų, rugsėjo 6 d., olandai svečiuose 2:0 įveikė Suomiją (įvarčius įmušė Kevinas Strootmanas ir Luukas de Jongas) ir išlaikė nepriekaištingą rezultatą.

Spalio 7 d. namuose iškovota kukli pergalė 1:0 prieš Moldovą (įvartį pelnė K.-J. Huntelaaras) garantavo olandams pirmą vietą grupėje ir kelialapį į Euro 2012 pirmenybes. Paskutines, nieko jau nelėmusias, rungtynes su Švedija, olandai pralaimėjo 2:3, nors po K.-J. Huntelaaro ir D. Kuyto įvarčių antrojo kėlinio pradžioje pirmavo 2:1.

Iš viso atrankos cikle Nyderlandų rinktinė per 10 rungtynių laimėjo 9 kartus, kartą pralaimėjo, surinko 27 taškus ir savo grupėje užėmė pirmąją vietą. Olandų puolėjas K.-J. Huntelaaras, įmušęs 12 įvarčių, tapo rezultatyviausiu atrankos etapo žaidėju. Kitus įvarčius "oranžiniams" pelnė: D. Kuytas ir R. van Persie - po 6; W. Sneijderis ir I. Affelayus - po 3; R. van Nistelrooyus - 2; L. de Jongas, K. Strootmanas, J. Heitinga, R. van der Vaartas ir G. Wijnaldumas - po 1.

Galutinė E atrankos grupės lentelė:

Komanda Rungt. Perg. Lyg. Pral. Įv+ Įv– +/– Tšk.
Nyderlandai Nyderlandai 10 9 0 1 37 8 29 27
Švedija Švedija 10 8 0 2 31 11 20 24
Vengrija Vengrija 10 6 1 3 22 14 8 19
Suomija Suomija 10 3 1 6 16 16 0 10
Moldavija Moldavija 10 3 0 7 12 16 –4 9
San Marinas San Marinas 10 0 0 10 0 53 –53 0
  Moldavija Nyderlandai San Marinas Suomija Švedija Vengrija
Moldavija MDA 0–1 4–0 2–0 1–4 0–2
Nyderlandai NED 1–0 11–0 2–1 4–1 5–3
San Marinas SMR 0–2 0–5 0–1 0–5 0–3
Suomija FIN 4–1 0–2 8–0 1–2 1–2
Švedija SWE 2–1 3–2 6–0 5–0 2–0
Vengrija HUN 2–1 0–4 8–0 0–0 2–1

2012 m. Europos futbolo čempionatas

2011 m. gruodžio 2 d. Kijeve ištraukus burtus paaiškėjo, kad Nyderlandų rinktinė pateko į B grupę, kurioje jos varžovėmis bus Vokietijos, Portugalijos ir Danijos rinktinės.

B grupės lentelė:

Komanda Rungt. Perg. Lyg. Pral. Įv+ Įv– +/– Tšk.
Nyderlandai Nyderlandai 0 0 0 0 0 0 0 0
Vokietija Vokietija 0 0 0 0 0 0 0 0
Portugalija Portugalija 0 0 0 0 0 0 0 0
Danija Danija 0 0 0 0 0 0 0 0

Žaidėjai ir treneriai

Dabartinė komandos sudėtis

Žaidėjai pakviesti į Nyderlandų rinktinę draugiškoms rungtynėms su Anglija (2012 02 29).

Nr. Poz. Žaidėjas Gimimo data Rungt. Klubas
GK Tim Krul 1988 balandžio 3 (23) 2 Anglija Niukaslo "United"
GK Maarten Stekelenburg 1982 rugsėjo 22 (29) 45 Italija Romos AS
GK Michel Vorm 1983 spalio 20 (28) 9 Anglija Svonsio "City"
DF Khalid Boulahrouz 1981 gruodžio 28 (30) 35 Vokietija Štutgarto VfB
DF Jeffrey Bruma 1991 lapkričio 13 (20) 4 Vokietija Hamburgo SV
DF John Heitinga 1983 lapkričio 15 (28) 75 Anglija Liverpulio "Everton"
DF Joris Mathijsen 1980 balandžio 5 (31) 79 Ispanija Malagos CF
DF Erik Pieters 1988 liepos 8 (23) 15 Nyderlandai Eindhoveno PSV
DF Ron Vlaar 1985 vasario 16 (27) 5 Nyderlandai Roterdamo "Feyenoord"
MF Mark van Bommel Captain sports.svg 1977 balandžio 22 (34) 74 Italija Milano AC
MF Urby Emanuelson 1986 birželio 16 (25) 15 Italija Milano AC
MF Nigel de Jong 1984 lapkričio 30 (27) 57 Anglija Manchester City
MF Stijn Schaars 1984 sausio 11 (28) 16 Portugalija Lisabonos "Sporting"
MF Wesley Sneijder 1984 birželio 9 (27) 81 Italija Milano "Inter"
MF Kevin Strootman 1990 vasario 13 (22) 10 Nyderlandai Eindhoveno PSV
MF Georginio Wijnaldum 1990 lapkričio 11 (21) 2 Nyderlandai Eindhoveno PSV
FW Klaas-Jan Huntelaar 1983 rugpjūčio 12 (28) 50 Vokietija Gelzenkircheno "Schalke"
FW Ola John 1992 gegužės 19 (19) 0 Nyderlandai Endšedės "Twente"
FW Luuk de Jong 1990 rugpjūčio 27 (21) 7 Nyderlandai Endšedės "Twente"
FW Dirk Kuyt 1980 liepos 22 (31) 85 Anglija Liverpulio FC
FW Luciano Narsingh 1990 rugsėjo 13 (21) 0 Nyderlandai Heerenveeno SC
FW Robin van Persie 1983 rugpjūčio 6 (28) 62 Anglija Londono "Arsenal"
FW Arjen Robben 1984 sausio 23 (28) 54 Vokietija Miuncheno "Bayern"

Artimiausias rinktinės rezervas

Kiti žaidėjai per pastaruosius 12 mėnesių kviesti į Olandijos rinktinę (skliausteliuose nurodyta, kada paskutinį sykį buvo įtraukti į rinktinės sudėtį).

Nr. Poz. Žaidėjas Gimimo data Rungt. Klubas
GK Jasper Cillessen 1989 balandžio 22 (22) 0 Nyderlandai Amsterdamo "Ajax" (2011 06 08 mače su Urugvajus Urugvajumi)
GK Jelle ten Rouwelaar 1980 gruodžio 24 (31) 0 Nyderlandai Bredos NAC (2011 06 08 mače su Urugvajus Urugvajumi)
GK Sander Boschker 1970 spalio 20 (41) 1 Nyderlandai Endšedės "Twente" (2011 03 29 mače su Vengrija Vengrija)
DF Edson Braafheid 1983 balandžio 8 (28) 10 Vokietija Hofenheimo TSG (2011 11 15 mače su Vokietija Vokietija)
DF Gregory van der Wiel 1988 vasario 3 (24) 29 Nyderlandai Amsterdamo "Ajax" (2011 11 15 mače su Vokietija Vokietija)
DF Hedwiges Maduro 1985 vasario 13 (27) 18 Ispanija Valensijos CF (2011 09 06 mače su Suomija Suomija)
MF Rafael van der Vaart 1983 vasario 11 (29) 93 Anglija Londono "Tottenham Hotspur" (2011 11 11 mače su Šveicarija Šveicarija)
MF Ibrahim Afellay 1986 balandžio 2 (25) 36 Ispanija Barselonos FC (2011 06 08 mače su Urugvajus Urugvajumi)
MF Theo Janssen 1981 liepos 27 (30) 5 Nyderlandai Amsterdamo "Ajax" (2011 03 29 mače su Vengrija Vengrija)
FW Ryan Babel 1986 gruodžio 19 (25) 42 Vokietija Hofenheimo TSG (2011 11 15 mače su Vokietija Vokietija)
FW Eljero Elia 1987 vasario 13 (25) 26 Italija Turino "Juventus" (2011 10 11 mače su Švedija Švedija)
FW Ruud van Nistelrooy 1976 liepos 1 (35) 70 Ispanija Malagos CF (2011 03 29 mače su Vengrija Vengrija)Daugiausiai kartų Olandijos rinktinei atstovavę žaidėjai

Paryškintu šriftu išskirti profesionalo karjerą tebetesiantys žaidėjai.

# Žaidėjas Karjera Sužaistos varžybos Įvarčiai
1. Edwin van der Sar 1995 - 2008 130 0
2. Frank de Boer 1990 - 2004 112 13
3. Giovanni van Bronckhorst 1996 - 2010 106 6
4. Philip Cocu 1996 - 2006 101 10
5. Rafael van der Vaart nuo 2001 93 17
6. Clarence Seedorf 1994 - 2008 87 11
7. Marc Overmars 1993 - 2004 86 17
8. Dirk Kuyt nuo 2004 85 24
9. Aron Winter 1987 - 2000 84 6
10. Ruud Krol 1969 - 1983 83 4

Rezultatyviausi visų laikų Olandijos rinktinės žaidėjai

Paryškintu šriftu išskirti profesionalo karjerą tebetesiantys žaidėjai.

# Žaidėjas Karjera Įvarčiai (Rungtynių sk.) Įv./rungt.
1. Patrick Kluivert 1994 - 2004 40 (79) 0.51
2. Dennis Bergkamp 1990 - 2000 37 (79) 0.47
3. Faas Wilkes 1946 - 1961 35 (38) 0.92
Ruud van Nistelrooy 1998 - 2011 35 (70) 0.50
5. Abe Lenstra 1940 - 1959 33 (47) 0.70
Johan Cruijff 1966 - 1977 33 (48) 0.69
7. Klaas-Jan Huntelaar nuo 2006 31 (50) 0.62
8. Bep Bakhuys 1928 - 1937 28 (23) 1.22
9. Kick Smit 1935 - 1946 26 (29) 0.90
10. Robin van Persie nuo 2004 25 (62) 0.40

Garsūs praeities žaidėjai

Sarašas pagal tai kada debiutavo Olandijos rinktinėje (skliaustuose debiuto metai):

Komandos treneriai

Nuorodos

Commons-logo.svg.png Vikiteka: Nyderlandų vyrų futbolo rinktinė – vaizdinė ir garsinė medžiaga
Vikiteka


Vikiteka
Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai:
 • VP-bot – Vitas Povilaitis - suteikia leidimą kiekvienam ELIP leidėjui pildyti straipsnį.