Olimpo kalnas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Graikų mitologija
Apollo Artemis Brygos Louvre G151.jpg
Graikų dievai
Pirmapradžiai dievai
Olimpo dievai | Titanai
Mūzos | Nimfos

Olimpo dievai

Mitinės būtybės
Pusdieviai | Trojos karas
Odisėja | Argonautika

Olimpo kalnas

Olimpo kalnas (gr. Όρος Όλυμπος, Óros Ólimbos) - aukščiausias Graikijos kalnas, 2 918 m aukščio, ir vienas aukščiausių kalnų Europoje pagal visą aukštį nuo papėdės iki viršūnės, kadangi papėdė yra jūros lygyje. Jis yra t 40°05′N 22°21′E Graikijos žemyninėje dalyje.

Kalnas išsiskiria turtinga flora su keliomis endeminėmis rūšimis. Aukščiausia kalno viršūnė yra Mitikas (graikiškai „nosis“). Mitikas yra auksčiausia viršūnė Graikijoje, antroji pagal aukštį – Skolio (2912 m).

Į kalną kopti paprastai pradedama iš kalno papėdėje įsikūrusio Litochoro miesto, dar vadinamo Dievų Miestu. Iš kalną supančių miestelių bei stovyklaviečių į viršūnes veda skirtingo sudėtingumo takai. Kopimas iki Skolio viršukalnės paprastai trunka dvi dienas, nereikalauja patirties ar alpinistinės įrangos (neskaitant žemėlapio ir šiltų rūbų). Kiekvienais metais į Skolio viršukalnę įkopia apie 10000 žmonių.

Graikų mitologija

Graikų mitologijoje Olimpas – Frigijos kalnas ir kalno dievas urėjas, dvylikos Olimpo dievų buveinė, pagrindinių graikų panteono dievų namai. Graikai manė, kad šiame kalne yra krištolo rūmai, kuriuose įsikūrę tokie dievai kaip Dzeusas. Graikų mitologija teigia, kad Gaja (motina žemė) pagimdė titanus (dievų pirmtakus), kurie naudojo Graikijos kalnus kaip savo sostus, nes buvo labai dideli. Kronas (jauniausias ir galingiausias iš titanų) sėdėjo ant Olimpo kalno.

Jo pavadinimas iš klasikinės graikų kalbos išvertus galėtų reikšti „Šviesusis“, bet kiti mano, kad jis atsirado prieš indoeuropiečius.

„Olimpo kalnas“ yra populiarus kalnų pavadinimas. Vienas toks kalnas yra Kipre, po vieną yra Jutos, Vašingtono valstijose, Turkijoje ir kitur. Vikiteka


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+3705-0=3705 wiki spaudos ženklai).