Orgazmas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).

Orgazmas (gr. orgao – degti aistra) – didelės palaimos ir malonumo pojūtis, atsirandantis besibaigiant sueičiai arba kitokios lytinės iškrovos metu (dėl glamonių, masturbacijos, erotinių fantazijų ir kt.). Orgazmas dar vadinamas sekso viršūne, ekstaze, daugelio besimylinčiųjų vertinamas kaip pagrindinis sekso tikslas.

Orgazmas yra lytinio stimuliavimo pasekmė, turinti psichologinį, emocinį ir fiziologinį (ejakuliacija, odos paraudimas ir nevalingi raumenų susitraukimai lytinių organų srityje) pagrindą. Tai įvairių struktūrinių ir funkcinių organizmo pokyčių pasekmė (visų pirma dubens, nugaros smegenų ir galvos smegenų). Orgazmas tetrunka keletą sekundžių ir įvyksta susidarius didžiausiai lytinei įtampai. Susidarant orgazmui moterims daugiausia dalyvauja varputė, makštis ir gimda, o vyrui – varpa, prostata ir sėklinės pūslelės. Kiekvieno iš šių organų jautrumas turi didelę svarbą orgazmui, kadangi jie lemia individualius orgazmo ypatumus – jo intensyvumą, trukmę, žmogaus elgesį sueities ir orgazmo metu. Kartą patyrus orgazmą, po kurio laiko asmuo vėl ir vėl nori jį patirti.

Patiriamo orgazmo intensyvumas ir malonumo laipsnis priklauso nuo daugelio aplinkybių: susilaikymo trukmės, nuotaikos, partnerio patrauklumo, meilės jausmo, bendrų nuostatų sekso atžvilgiu ir kt.

Orgazmo tėkmė

Sujaudinimo fazės metu, kuri gali trukti nuo keleto minučių iki valandos, kraujas ima intensyviai pritekėti į dubenį, kas sąlygoja erekciją. Orgazmo metu patiriamas labai malonus lytinis atsipalaidavimas, kurio metu lytinių organų srityje vyksta ritmiški raumenų susitraukimai (maždaug 0,8 sekundės dažniu). Taip pat pakyla kraujospūdis, padažnėja kvėpavimas, beveik padvigubėja pulsas. Patiriant orgazmą jaučiama euforija, neretai aimanuojama, kartais nestipriai stenama ar net šaukiama, kandžiojama. Nors pas vyrus orgazmas dažnai sutampa su ejakuliacija, tačiau tai nėra būtina sąlyga. Beje, orgazmo metu moterys taip pat gali ejakuliuoti.

Orgazmas trunka maždaug keletą sekundžių, nors injakuliacijos metodu jis gali būti prailginamas ir net sustiprinamas. Dažniausiai orgazmas reiškia sueities pabaigą, todėl šiek tiek geriau jei vyras ejakuliuoja ne anksčiau nei moteris pasiekia orgazmą. Seksas, pasibaigiantis be orgazmo, moterų yra lengviau pakeliamas negu vyrų.

Moters orgazmas

Išsamiau žiūrėkite straipsnį Moters orgazmas.

Moterų orgazmas yra labai įvairus. Dažniausia jis lokalizuojasi jautriausiose moters erogeninėse zonosevarputėje, makštyje. Kurioje iš šių vietų orgazmas dažniausias, priklauso nuo kiekvienos moters, tačiau iš dalies priklauso ir nuo to, kurios erogeninės zonos ir kaip yra stimuliuojamos, kokia yra meilės žaismo ir sueities eiga. Moters orgazmas trunka ilgiau nei vyro, be to, jis gali būti daugkartinis, jaučiamas bangomis (tai pakyla, tai nuslūgsta – tokiu atveju kalbama apie moters orgazminę būseną).

Seksologai išskiria klitorinį (t. y. varputės) orgazmą, kuris dažniausiai yra pasiekiamas dar meilės žaismo metu, neįleidus varpos į makštį. Kai kurios moterys patiria orgazmą būtent tik prieš arba po sueities – meilės žaismo arba baigiamųjų glamonių metu stimuliuojant varputę. Tačiau manoma, kad stipresnis orgazmas yra ne tik varputės, bet ir makšties (vadinamas klitoriniu - vaginaliniu). Prieš jam įvykstant atsiranda tam tikras nesvarumo jausmas pilvo apačioje, šilumos sklidimas nuo mažojo dubens po visą kūną. Po to prasideda ritmingi makšties raumenų, gimdos ir sėdmenų susitraukimai, sukeliant palaimos būseną – orgazmą. Varputės ir makšties orgazmui pasiekti gali trikdyti lyties organų anatominiai ypatumai (pvz., per aukštai esanti varputė), nors ir tokiais atvejais orgazmas įmanomas, jeigu pasirenkamos atitinkamos mylėjimosi pozos. Kartais moters orgazmo metu įvyksta ejakuliacija.

Multiorgazmas

Jei moteris patiria du ar daugiau orgazmų tos pačios sueities metu su nedideliu laiko intervalu tarp jų, tai vadinama multiorgazmu. Tai lemia fiziologinės ypatybės: moteriai nebūdingas refrakcinis laikotarpis. Pagal W. Master ir W. Johnson tyrimus, orgazmų seriją kiekviena moteris gali patirti atitinkamai jaudinama (dažniausiai tiesiogiai dirginant varputę), per keletą minučių. Tačiau siekiant tai įgyvendinti, reikia atitinkamo moters nusiteikimo ir noro tęsti sueitį po pirmojo orgazmo. Manoma, kad tokį orgazmą patiria iki 20 proc. moterų. Taip yra tikriausiai dėl to, kad vyrai nežino moterų galimybių ir baigia sueitį jau po pirmojo orgazmo, be to, ne kiekvienas vyras moka efektyviai jaudinti moterį.

Jeigu antrasis orgazmas pasiekiamas tos pačios sueities metu, tačiau po 10 ar daugiau minučių, jis vadinamas kartotiniu orgazmu. Vyrai pasiekti multiorgazmo negali (dėl refrakcinio laikotarpio), nors kartotinis orgazmas yra įmanomas, ypač jauniems vyrams: tęsiant glamones per refrakcinį laikotarpį, lytinis susijaudinimas vėl ima kilti, pasiekiama varpos erekcija ir taip sudaromos tinkamos sąlygos vėl pasiekti orgazmą.

Vyro orgazmas

Išsamiau žiūrėkite straipsnį Vyro orgazmas.

Pas vyrą ikiorgazminė stadija pasireiškia padidėjusia varpos įtampa, atsiranda savotiškas kutulys šlaplės srityje (maždaug keletas sekundžių iki ejakuliacijos). Jeigu šią akimirką nustojama atlikti frikcijas makštyje arba varpa išvis ištraukiama, tai lytinis susijaudinimas nuslopsta ir ejakuliacija neįvyksta, sperma neišsilieja. Kai kurie vyrai šitaip stengiasi pratęsti sueities trukmę (ypač tais atvejais, kai moteris dar nepakankamai įsiaudrinusi), tačiau po kiekvieno tokio veiksmo sulaikyti ejakuliaciją ir save darosi vis sunkiau ir sunkiau. Be to, sulėtinus frikcijas arba išvis jas nutraukus, pas moterį gali dingti orgazminė įtampa, t. y. moters susijaudinimas ima slopti, o vėliau jau nebepakyla tiek, kad būtų pasiektas orgazmas. Galų gale, jeigu vyras, sulaukęs ikiorgazminės stadijos, sąmoningai nieko nedaro, tai įvyksta orgazmas, sutampantis su ejakuliacija. Jo metu sėkla išsilieja keletu pliūpsnių, o paskui staiga ima dingti erekcija. Pasitaiko, kad vyras patiria pakartotinį orgazmą, tačiau tokiu atveju turi būti gana trumpas refrakcinis laikotarpis.

Kita

  • Lytinis sutrikimas, kai normaliai atliekant lytinį aktą nėra pasiekiamas orgazmas, vadinamas dispareunija.
  • Sinchroniškas abiejų partnerių orgazmo pasiekimas vadinamas eupareunija.
  • Tarptautinė orgazmo diena nuo 1998 metų švenčiama rugpjūčio 8-ąją.

Nuorodos

Commons-logo.svg.png Vikiteka: Orgazmas – vaizdinė ir garsinė medžiaga

Vikiteka

Maza sirdute.png
Maza sirdute.png
Vikisutra

Erogeninės zonos - Erotika - Lytiniai organai - Meilės žaismas - Orgazmas - Seksas - Sekso pozos - Sueitis


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 101% (+9313-136=9177 wiki spaudos ženklai).