Pagramančio piliakalnis

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Pagramančio piliakalnis
Kiti pavadinimai

Pagramančio piliakalnio su gyvenviete piliakalnis,
Pilaitė

PagramančioPiliak.jpg
Lokalizacija

Pagramančio piliakalnis
55°22′09″N 22°14′07″E / 55.3692°N 22.2353°E / 55.3692; 22.2353 (Pagramančio piliakalnis)Koordinatės: 55°22′09″N 22°14′07″E / 55.3692°N 22.2353°E / 55.3692; 22.2353 (Pagramančio piliakalnis)
Respublika: Vėliava Lietuva
Apskritis: Vėliava Tauragės apskritis
Savivaldybė: Vėliava Tauragės rajono savivaldybė
Seniūnija: Mažonų seniūnija
Gyvenvietė: Vėliava Pagramantis
Piliakalnio ypatumai
Aukštis, m 20
Aikštelės apimtis, m 75×40
Priešpilis gyvenvietė
Naudojimo laikotarpis I tūkstm. – II tūkstm. pradžia
Žvalgymo metai 1904 m.
Tyrimo metai 1904 m.
Registrinės savybės
Statusas Paminklas
Tipas Piliakalnis, Gyvenvietė
Unikalusis objekto kodas 3461
Objekto kodas

iki 2005-04-19

A763K1P
Objekto kodas

iki 1990-12-28

AR1184
Piliakalniai.lt informacija
Aprašymo nuoroda Tinklalapis
Žemėlapio nuoroda Žemėlapis

Žiūrėti didesniame žemėlapyje

Pagramančio piliakalnis (arba Pilaitė) stūkso Tauragės rajone, Pagramančio miestelyje, Akmenos kairiajame krante, prie jos santakos su Gramančia. Respublikinės reikšmės archeologijos paminklas.

Turinys

Piliakalnis

Pagramancio regioninis parkas.png


Iš trijų pusių piliakalnio šlaitai statūs, apie 20 m aukščio. Šiaurėje nuo gretimos aukštumos supiltas apie 3,5 m aukščio, 20 m pločio ir apie 25 m ilgio pylimas. Pylimo išorinis 5 m aukščio šlaitas leidžiasi į 20 m pločio ir 1 metro gylio gynybinį griovys. Aikštelė trapecijos formos, 75 metrų ilgio ir 40 m pločio pietinėje pusėje ir 25 m - šiaurinėje.

1904 m. piliakalnį žvalgė L. Krzyvickis, senovės gyvenvietėje rasta lipdytos keramikos grublėtu paviršiumi, pylime - apdegusio molio gabaliukų. Radiniai saugomi Vilniaus etnografiniame muziejuje. Paminklas apardytas, 1935 m. A. Keserauskui dalį piliakalnio leista arti, ilgą laiką buvo ariama senovės gyvenvietė, šlaituose ganomi gyvuliai. Piliakalnio vakarinis šlaitas yra šaltiniuotas, todėl dalis piliakalnio nuslinko. Nukentėjo piliakalnio aikštelė ir pylimas nuo čia rengiamų švenčių.

Istorija

PagramančioPilkapis.JPG

Ant Pagramančio piliakalnio stovėjusi lietuvių gynybinė pilis, tai liudija ne tik čia esanti nemaža senovės gyvenvietė, kitapus slėnio buvęs III-V a. kapinynas(Ringiai), bet ir šalimais senovės gyvenvietės ir piliakalnio praeinantis senas kelias į senąsias Lietuvos gyvenvietes - Pūtvę ir Kreivius. Keserauskienės prosenelis Mejeris ant Gramančios upelio buvo pastatęs vandens malūną, todėl ši slėnio dalis dabar vadinama „Melnyčia“.

Padavimai ir pasakojimai

  • Apie piliakalnį išlikę pasakojimai, jog ant jo buvo deginamos raganos, laumės, naktimis prie piliakalnio matydavę kniaukiantį juodą katiną - tad žmonės vengdavo naktimis eiti prie piliakalnio. Pirmojo pasaulinio karo metais vokiečiai ant piliakalnio norėjo palaidoti 7 žuvusius karius, Žmonių prašymu, kariai buvo palaidoti bažnyčios šventoriuje, buvusiose kapinėse.
  • Apie piliakalnį išlikęs ir padavimas: gyvenęs bajoras Pagramantis. Jis turėjęs gražuolę dukrą Gramančią, kuriai pirštis atvažiuodavo įvairių jaunikių. Bajoras nesutikdavęs atiduoti dukros, nes nenorėjo su ja skirtis. Netoli Pagramančio gyveno du ištikimi draugai, turtingi, jauni bajorai Songaila ir Ringaila. Abu bajorai drauge išsiruošė pasipiršti gražuolei Gramančiai, kuriai patiko abu jaunikiai, tad ji nusprendė:
- Aš tekėsiu už to, kuris geriau dirbs ir supils piliakalnį tokį, kad jis saugotų mano tėvo Pagramančio dvarą.

Gramančia išsigando, kad duoto pažado negalės ištesėti, nes jaunikių supiltas piliakalnis buvo lygus lyg siena. Mergina kreipėsi į burtininkę, kad ši patartų ką daryti. Burtininkė davė merginai stebuklingo gėrimo sakydama:

- Šitą gėrimą išgėrusi pavirsi upeliu.

Gramančia nuėjusi į laukus ir išgėrusi gėrimą. Išgėrusi ji išnyko, o iš žemės ėmė veržtis vandens versmė, kurios vandenys bėgo link Akmenos upelio. Žmonės atsiradusį upelį pavadino Gramančios vardu.

Aplinkiniai piliakalniai

Blank-50px.png Spraudaičių piliakalnis 11 km Kreivių piliakalnis 5 km
Indijos piliakalnis 8 km
Nosaičių piliakalnis
Ivangėnų piliakalniai 23 km
Blank-50px.png
Vilkų Lauko piliakalnis 11 km
Į šiaurės vakarus Į šiaurę Į šiaurės rytus
Į vakarus RoseVents.svg Į rytus
Į pietvakarius Į pietus Į pietryčius
Reksčių piliakalnis 7 km
Batakių piliakalnis 18 km
Naujininkų piliakalnis 1 km Matiškių piliakalnis 5 km
Dapkiškių piliakalnis 10 km
Kiukiškių piliakalnis - 23 km


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai:
  • VP-bot – Vitas Povilaitis - suteikia leidimą kiekvienam ELIP leidėjui pildyti straipsnį.