Paul Cézanne

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Sezanas Vaza su gėlemis (1876)

Polis Sezanas (pranc. Paul Cézanne; 1839 m. sausio 19 d. – 1906 m. spalio 22 d.) – prancūzų tapytojas, kuris nutiesė tiltą nuo impresionizmo į kubizmą. Dažnai laikomas modernaus meno "tėvu".

Jo sukurta tapybos sistema padarė didelę įtaką XX a. dailės raidai, kubizmo formavimuisi, jis atvedė vaizduojamąjį meną prie abstrakcionizmo vartų.

Biografija

P. Sezanas gimė 1839 m. Prancūzijoje, senojoje Provanso sostinėje Ekse (Aix), pasiturinčio verslininko šeimoje. Lankė piešimo mokyklą, mokėsi gimtojo miesto gimnazijoje. 18591861 m. studijavo teisę. Dailės trauka buvo didesnė, ir Sezanas, turėdamas rimtų ketinimų išmokti tapyti, 1861 m. išvyksta į Paryžių. Jo tėvas nors ir nepritardamas sūnaus pasirinkimui, jį rėmė. Vėliau jis gavo didelį tėvo palikimą, kuris išvadavo Sezaną iš finansinių rūpesčių.

1863 m. Sezano paveikslai buvo eksponuojami pirmoje Salon des Refusés parodoje, kuri eksponavo kūrinius atmestus oficialaus Paryžiaus salono. Paryžiaus salonas atmetė Sezano pateiktus darbus kiekvienais metais nuo 1864 iki 1869.

Sezanas Besimaudantis (18851887)

Sezano darbai buvo mažai eksponuojami ir jis kūrė su vis didėjančia menine izoliacija. Jis susikoncentruoja į kelius dalykus: besimaudančiųjų studijas, gyvenimo buitį, Šv. Viktorijos kalną, kurį jis nutapė daugybę kartų.

Nuo 1883 m. jis pastoviai gyvena Provanse, tik retkarčiais nuvyksta į Paryžių. Bet ten jo vis nepripažįsta. Nepaisant nesėkmių parodose, dailininkas daug dirba. Per dešimtį metų nutapo daugiau kaip 300 paveikslų. Jis jau seniai nutolęs nuo impresionistų mėgstamo akimirkos vaizdo fiksavimo. Įdėmiai stebėdamas gamtą, jos formas ir spalvų santykius, ieško būdų perteikti aplinkos materialumą, gamtos amžinumą, jos tūrių patvarumą.

1895 m. Ambruazo Volaro Paryžiaus galerijoje Sezanas surengia savo pirmą personalinę parodą. Į šią parodą jis atveža 150 paveikslų.

1906 m. Sezanas tapydamas gamtoje apalpo. Po savaitės susirgęs plaučių uždegimu mirė.

1999 m. gegužės 10 d. Sezano paveikslas Rideau, cruchon et compotier parduotas už 60,5 mln. dolerių. Tai yra ketvirta aukščiausia kaina sumokėta už to laikmečio paveikslą.

Šaltiniai

Nuorodos


Commons-logo.svg.png Vikiteka: Paul Cézanne – vaizdinė ir garsinė medžiaga
Vikiteka
Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: