Pavandenės dvaras

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Pavandenės dvaras (arba Sakelių dvaras) buvo Pavandenėje. Dabar išlikę dvaro griuvėsiai.

Netoli buvusių rūmų, ant Sklepakalnio baigia nykti Sakelių giminės mauzoliejus-kolumbariumas.

Istorija

Yra išlikęs 1596 m. dvaro inventorius, surašytas dalybų proga. Iš jo matyti, kad iki 1596 metų dvarą valdo Jonas Burba Gervydas, kuris visą savo turtą paliko penkiems sūnums. Tada Pavandenę paveldėjo du jo sūnūs – Stanislovas ir Mykolas. Dvare buvo du dideli gyvenamieji namai, 2 seklyčios, pirkios, arklidės, virtuvės, klojimo, tvartų, svirnų ir kiti trobesiai. Inventoriuje pažymima, kad yra pabėgusių valstiečių; visų besidalijančių brolių esanti pareiga juos sugauti ir gražinti dvarui.

Dvarui priklausė Pamoteraičių, Veldamų ir Negirkų kaimai. 1773 m. Pavandenė atiteko Pranciškui Bouffal’ui, po jo – Sakelai, Danilevičiams.

XIX a. baudžiava Pavandenės apylinkėje ir dvare buvusi sunki. Dvarponiai nemėgo laisvųjų valstiečių ir stengėsi juos išgyvendinti. Šiam reikalui pasisamdydavo Kolainių rusus, kurie suardydavo žemaičių trobesius.

1890 m. Leonardas Sakelis pastatydino raudonų plytų rūmus. XX a. tarpukariu dvaras buvo pavyzdinis ūkis. Po II pasaulinio karo jis liko be šeimininkų ir buvo nusiaubtas.

Nuorodos

  • Pavandenės dvaro istorija
  • „Lietuvos dvarai“. Enciklopedinis žinynas. Sudarytoja Ingrida Semaškaitė. // Vilnius, „Algimantas“, 2010. 299 psl.

Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: