Petras Buchas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Petras Buchas
Petras Buchas.jpg

Gimė 1952 m. birželio 9 d. (67 m.)
Rasenių raj., Lyduvėnuose

Sutuoktinis(-ė) Bronislava Garbštaitė-Buchienė

Veikla

Išsilavinimas 1970 m. Viduklės vidurinė mokykla
Alma mater 1978 m. Šiaulių K.Preikšo pedagoginis institutas

Petras Buchas (g. 1952 m. birželio 9 d. Rasenių raj., Lyduvėnuose) — Linkuvos K.Požėlos vidurinės mokykloje dėstė pradinį karinį parengimą, Tytuvėnų gimnazijoje mokytojas dirbo 33 metus.

Biografija

Petras Buchas gimė 1952 metų birželio 9 dieną Raseinių rajone, Naudvario kaime geležinkeliečio ir namų šeimininkės šeimoje. Dar prieš pradedant lankyti mokyklą, šeima persikėlė gyventi į Lyduvėnų stoties geležinkeliečių namą, iš kur būsimasis mokytojas išėjo į pirmą klasę. Iki 6 klasės Petras mokėsi Lyduvėnų vidurinėje mokykloje. Vėliau šeima persikraustė gyventi į Viduklės geležinkelio stotį, ten tėvas Aukškelių kaime pasistatė namą. Petras pradėjo lankyti Viduklės vidurinę mokyklą.

Visi vaikystės metai prabėgo gražiose apylinkėse, kur vaikai žaisdavo slėpynes, karą. Tuo metu berniukai dažnai darydavosi sau žaislinius pistoletus, medinius kardus. Mažajam Petriukui irgi patiko pasigaminti žaislų, konstruoti.

Pabaigęs Viduklės vidurinę mokyklą 1970 metais, Petras Buchas bandė stoti į aviacijos mokyklą. Neįstojo. Vieno išbandymo metu suprakaitavo kakta. Romantiški dalykai traukė, todėl vėliau stojo į Klaipėdos jūreivystės mokyklą. Čia pasisekė geriau. Įstojo, bet mokėsi tik vienerius metus, nes sužinojo, kad, turintys giminių užsienyje, negalės išlipti iš laivo svečiose šalyse. Tokiu jūreiviu, kuris negali pamatyti įvairių pasaulio šalių, turi tūnoti laive, Petras būti nenorėjo. Jis išėjo iš mokyklos ir du metus atliko prievolę tarybinėje armijoje.

Grįžęs, 1974 metais įsidarbino Šiaulių televizorių gamykloje „Tauras“. Dirbo apie pusę metų, po to įstojo į Šiaulių pedagoginį institutą, į pradinių klasių pedagogiką. 1977 metais vedė. 1978 metais baigė ŠPI ir buvo paskirtas į Pakruojo rajono Linkuvos K. Požėlos vidurinę mokyklą karinio rengimo mokytoju. Juo dirbo dvejus metus. Vedė ne tik pamokas, bet ir keletą būrelių. Populiariausias buvo susipažinimo su ginklais ir šaudymo būrelis. Užsiėmimai dažnai vykdavo mokyklos šaudykloje. Linkuvoje su žmona susilaukė dukters Eglės.

1980 metais su šeima išvyko į Kelmės rajono Tytuvėnų miestelį. Nuo rugpjūčio 25 dienos Petras Buchas pradėjo dirbti pradinių klasių mokytoju. 1985 m. gimė dukra Agnė, o 1989 m. šeimą papildė sūnus Tadas.

Bronė ir Petras

Petras Buchas aktyviai dalyvavo Sąjūdžio veikloje, kūrė SKAT organizaciją Kelmės rajone, buvo sausio 13-osios Vilniuje įvykių dalyvis. Yra apdovanotas Sausio 13-osios medaliu ir SKAT medaliu už gerą tarnybą.

Tytuvėnų gimnazijoje mokytojas dirbo 33 metus. Per tą laiką jis buvo pradinių klasių mokytojas, pionierių vadovas, dėstė lietuvių kalbą, vadovavo skautams. Dabar mokytojas pensininkas.

Mokytojo laisvalaikio pomėgiai yra labai konkretūs – jis labai domisi Lietuvos istorija ir technika. Lietuvos istorijos savarankiškoms studijoms Petras Buchas skyrė daug valandų. Kaip buvo minėta anksčiau, Petras Buchas nuo vaikystės mėgo ir tebemėgsta konstruoti. Per savo gyvenimą mokytojas yra padaręs per 10 agregatų: motobloką, bagį, keturratį motociklą ir keletą traktorių. Pats įdomiausias laikotarpis mokytojui yra kūryba


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: