Philipp Melanchthon

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Pilypas Melanchtonas
Vaizdas:PhilippMelanchthon.jpg

Gimė 1497 m. vasario 16 d.
Bretenas Vokietija
Mirė 1560 m. balandžio 19 d. (63 m.)
Vitenbergas, Vokietija

Veikla
protestantiškosios sistematinės teologijos pradininkas

Pilypas Melanchtonas (vok. Philipp Melanchthon; tikrasis vardas – vok. Philipp Schwartzerd; 1497 m. vasario 16 d. Bretenas, Vokietija1560 m. balandžio 19 d. Vitenbergas, Vokietija) – reformacijos teologas, protestantiškosios sistematinės teologijos pradininkas.

Po Martyno Liuterio mirties jis perėmė vadovavimą Liuterio pradėtam teologiniam judėjimui. Melanchtonas dėstė graikų kalbą iš pradžių Tiūbingene, vėliau Vitenbergo universitete. 1518 m. Melanchtonas susipažino su Liuteriu. Tai pakeitė Melanchtoną: iš humanisto jis tapo teologu ir reformatoriumi. Jis labai gerai išmanė istoriją ir buvo apdovanotas loginiu nuoseklumu.

Teologiniai disputai

Leipcigo dispute 1519 m. jis viešai palaikė Liuterį. 1521 m. Melanchtonas parašė teologijos apžvalgą Loci communes (Bendrieji teologijos principai). Tai buvo pirmoji knyga, kurioje buvo aiškiai išdėstytas Reformacijos mokymas. Melanchtonas prisidėjo Liuteriui verčiant Bibliją į vokiečių kalbą.

Teologijos apžvalgos Loci Communes, 1521 m. redaguotas knygos viršelis

1529 m. Melanchtonas Cvingliui paprieštaravo, skelbdamas, kad šventosios Komunijos sakramentas nėra tik paminėjimas. 1530 m. jis sudarė "Augsburgo išpažinimą", kuris liuteronų bažnyčiose iki šiol yra laikomas svarbiausiu tikėjimą skelbiančiu dokumentu.

Melanchtonas tikėjo, kad svarbiausia yra naujas krikščionių susivienijimas. Jį jaudino ir neraminotai, kad vyko teologinės kovos, kurios vyko jo paties stovykloje su kitais liuteronais.

Literatūra

  • "Krikščionybės istorija". Vilnius, Alma Littera (2000)



Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 102% (+4373-92=4281 wiki spaudos ženklai).